Kdy rozhodně nezískáte hypotéku?

08.03. 2014 • Půjčky a hypotéky

Mnoho z nás touží mít něco svého vlastního, něco co mu říká pane, co je jeho. Vlastní bydlení, vlastní byt, vlastní dům, vlastní vilu a podobně. Ovšem málokdo si může našetřit za nějakou rozumnou dobu finance na vlastní bydlení, museli byste vydělávat statisíce, aby to nějak šlo. A málokdo dnes vydělává tolik peněz, takže pokud nemáte bohatého strýčka, tetičku, rodiče nebo nezdědíte dům či byt, musíte si buďto nechat zajít chutě na vlastní bydlení nebo si poradit tak, že si vezmete hypotéku. 

V dnešní době má mnoho lidí dluhy, což rozhodně není příjemné, mnoho lidí žije od výplaty k výplatě, a pokud se s financemi něco stane, je to problém, pokazí se něco v domácnosti, během měsíce budete mít nečekané výdaje, bude to představovat velký problém. Ještě větší problém mají ti, co žijí na dluh, jejich příjmy jsou menší, než jejich výdaje, takže zkrátka nemohou zaplatit vše, co mají, vznikají jim dluhy a dostat se do dluhové pasti není nic příjemného, vymotat se z ní totiž obvykle bývá poměrně dosti těžké a mnohdy se to ani nedá. U takových lidí pak klepou exekutoři, kteří jim doma zabaví vše, co jde, aby si finance zajistili. To samozřejmě nechce nikdo zažít, aby k vám jednoho dne přišel někdo a polepil vám váš majetek. Tomu zkrátka musíte předejít a to nejlépe tak, že si budete brát půjčky a úvěry s rozumem. Půjčit si můžete na bydlení, to má svou logiku a určitou prosperitu, navíc, když se zde stane, že finance nebudete moci splácet, vždycky se můžete odstěhovat do městského bytu nebo do podnájmu, nemovitost prodat a penězi zaplatit dluhy, takže z toho vyváznete s čistým štítem.

Nabídky bank jsou velmi bohaté a můžeme si vybrat z velkého množství nabídek. Ovšem to, že máte bohatou nabídku, znamená, že musíte být obezřetní a vše si pečlivě rozmyslet, protože mnoho hypoték může vypadat na první pohled hezky, ale pro vás ve skutečnosti výhodná tato hypotéka není. Musíte si proto dobře rozmyslet, jakou hypotéku zvolíte a co je pro vás nejvhodnější. Když si hypotéku zřizujete, je potřeba splnit celou řadu podmínek, které jsou často posuzovány velmi individuálně. Mnoho lidí pak odchází z jednání s bankovním úředníkem s pocitem, že vlastně vůbec neví, co se dělo, jestli dostanou nebo nedostanou hypotéku a podobně, jsou zmatení a nejistí. My jsme si pro vás v následujícím článku připravili seznam, ovšem poněkud jiný seznam, máme pro vás seznam věcí, díky kterým, rozhodně hypotéku nezískáte. Tento seznam vám mnohdy ulehčí práci, protože pokud víte, že nějaký bod z tohoto seznamu splňujete, nevyplatí se o půjčku žádat, protože ji rozhodně, obvykle za výhodných podmínek, nezískáte a obvykle ji nezískáte ani u bankovních sektorů. Možná u nebankovních sektorů hypotéku získat můžete, ovšem zde to obvykle nebývá za výhodných podmínek, když nesplácíte, jsou to obvykle vysoké pokuty, upomínky a podobně a to nechce asi nikdo. Jaké věci to jsou? Čtěte následující řádky.

Minimální či maximální věk pro poskytnutí hypotéky

Hypotéka má poměrně velkou škálu, co se věku týče, ovšem i zde existují nějaká pravidla a nějaké podmínky. Pokud nesplňujete tuto podmínku, hypotéku vám nikde nedají. Ovšem jaký je vlastně minimální věk a maximální věk pro poskytnutí hypotéky? Minimální věk pro získání hypotéky je nejčastěji dovršení plnoletosti, tedy osmnácti let, u určitých bank je to pak věk dvacet jedna let. Maximálním věkem se pak rozumí věk, ve kterém svou hypotéku doplatíte, a u většiny bank to činí věk sedmdesáti let. Pokud jedno ani druhé nesplňujete, hypotéku nezískáte, takže vám to rozhodně ušetří spoustu času a papírování.

Prokazatelné příjmy

Pokud o hypotéku žádáte, je nutné mít ji také pravidelně, měsíčně z čeho splácet, to je jasné. Pokud tak jste v evidenci úřadu práce, pokud pracujete "na černo", pokud dostáváte peníze na ruku a podobně, nečekejte, že v bance vaše žádost uspěje. Je tak jedno, kolik si každý měsíc vyděláte "na černo" nebo na ruku. Na potvrzení o příjmu, které banka vyžaduje, totiž vám zaměstnavatel potvrdí to, z čeho vám strhává odvody na sociální a zdravotní pojištění a to je nula korun českých. Takže je potřeba mít řádnou smlouvu a je nutné, aby vám zaměstnavatel peníze posílal na váš účet.

Nastupujete do nového zaměstnání

Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání a máte zkušební lhůtu, banka vám hypotéku nedá a je jedno, že splňujete věk, máte vlastní prostředky, prokážete své příjmy a podobně. Pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou, některé banky mohou mít podmínku, že do konce smlouvy musejí zbývat tři měsíce, není to však podmínka u všech bank.

Končíte ve stávajícím zaměstnání

A podobně je tomu i zde, pokud v zaměstnání končíte. Výpovědní lhůta je obvykle dvou měsíční, a pokud v ní jste, ani v této chvíli vám hypotéku žádná banka nedá, protože si nemůže být jistá, že budete mít finanční prostředky, díky kterým budete moci své měsíční splátky splácet.

Začátek vašeho podnikání

Jako podnikatel můžete být v začátku úspěšní, přesto, to není pro banku nijak určující. Pokud nepodnikáte minimálně šest měsíců, a bance nepředložíte minimálně jedno daňové přiznání, s hypotékou se rovnou rozlučte a nedělejte si zbytečné a plané naděje.

Nemáte vlastní prostředky

Ne každá banka vám půjčí celou kupní cenu vaší nemovitosti. Některé z těchto bank tak vyžadují, vaše vlastní prostředky a to ve výši deseti až třiceti procent z ceny nemovitosti. Pokud vlastní prostředky nemáte, hypotéku vám zkrátka nepřiklepnou. Jsou však banky, které vám celou kupní cenu půjčí, vždy to záleží na tom, jakou má banka podmínku, u většiny bank však nějaké vlastní prostředky mít musíte. Pokud nemáte žádné vlastní prostředky a také nemáte dostatečný příjem na takzvanou stoprocentní hypotéku, banka vám vystaví "stopku".

Máte exekuci

Banka stojí o ty klienty, kteří jsou bezproblémoví, u kterých nebude muset nic řešit, ničím se zabývat. Exekuce znamená, že jste dlouhou dobu neplatili své závazky, které jste měli, a díky tomu na vás byla ona exekuce uvalena. I když vše uhradíte, ještě pár let poté na vás banka nebude pohlížet velmi dobře a hypotéku vám rozhodně neposkytne, už jste se jednou prokázali jako ti, kteří nemají dobrou platební morálku, a banka nevidí důvod, proč půjčovat vám, když s vámi mohou vznikat problémy s placením.

Jste v SOLUSU nebo v nebankovním registru

Ať už jste ledabylí a občas zapomenete zaplatit nějakou tu splátku u úvěru, nebo neplatíte, protože momentálně peníze na účtu nemáte, hypoteční banka se na vás v tuto chvíli bude dívat skrz prsty. Pro banku se totiž stáváte rizikovým klientem, který nemá dobrou platební morálku, což je právě to, že občas zapomenete něco zaplatit. Hypotéku vám pak raději neposkytnou. SOLUS je pak registr dlužníků, což znamená, že ani v tuto chvíli vám banky hypotéku nedají.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články