Co dělat, kdy splátky hypotéky přerostou před hlavu

27.02. 2014 • Půjčky a hypotéky

Problémy si nás většinou najdou samy – dlouhodobá pracovní neschopnost (nemoc), rozvod či vyhazov ze zaměstnání. Náhle nemáte dostatek financí splatit třeba takovou hypotéku. Co si počít? Splátkám se nelze vyhnout – v opačném případě ztratíte byt/dům. Jestli se ocitnete v podobné situaci, kdy nemáte dostatek peněz na splátku hypotéky, okamžitě začněte hledat nějaké řešení – nenechte to ležet ladem. Tento článek vám napoví, jak se zachovat v případě, pokud se splácení hypotéky vymkne vaší kontrole.

Odložit splacení je možné až na 1 rok

Většina z nás nemá ani ponětí, že lze poprosit banku o oddálení splátek. Přirozeně k takovému kroku je potřeba uvést důvod – přezkoumání žádosti bankou. Nechápejte to tak, že si odsunete splátky kvůli přepychovému zahraničnímu zájezdu či koupi modernějšího televizoru. Žádost o odložení se podává pouze ze závažných důvodů – nemoc, smrt v rodině, úraz, výpověď atd. Banka prosbě o odklad splátek vyhoví na dobu několik měsíců  - max. 1 rok. Výborně, celý rok nebudu platit ani korunu – lež! Téměř každá banka vám poskytne pouze odklad na splátky jistin – úroky splácíte stále. Rodinnému rozpočtu to sice trochu uleví, ale nadále budete nuceni platit danou částku. Po uplynutí doby odkladu splácení je vaší povinností uhradit splátky jistin. Zde budete mít na výběr, jakým způsobem tyto jistiny zaplatíte - rozklad do měsíčních splátek; prodloužení splatnosti hypotéky.

Snížení měsíčních splátek a prodloužení splacení hypotéky

Situaci, kdy nemůžete zaplatit, lze řešit i redukcí měsíčních splátek. O kolik se splátky zmenší, záleží na osobním ujednání s bankou. I tady máte na výběr – prodloužit splatnost úvěru s konstantně nízkými splátkami (volba většiny osob). Jak oddálení splátek hypotéky tak redukce splátek je zásahem ve smlouvě – nutno si to zaplatit.

Banka nevyjde vstříc každému klientovi

Ocitnete – li se v nesnázích s vyrovnání dluhů, sdělte to bance ihned a snažte se s ní být neustále v kontaktu. Nečekejte, že se vám banka sama přihlásí – v opačném případě bude už pozdě na jisté výhody. Avšak ani včasná komunikace s bankou vám nedává záruku, že vám bude z její strany vyhověno. Banka pohlíží na všechny případy specificky a individuálně. Když si tedy banka myslí, že vám oddálení nebo redukce splátek nebude vůbec ku pomoci (naopak pouze posune na později vzniklý problém), pak vám nevyhoví.

Myslete včas na případné problémy

Svým zákazníkům každá banka doporučuje myslet do budoucnosti. V také situaci se přeci může ocitnout každý z nás. Je možné se pojistit proti tzv. neschopnosti splácet. Máte – li tuto pojistku, pojišťovna vám po dobu 1 roku ulehčí od dluhů. Druhou možností je připojit další osobu (pokud to schvaluje vaše banka) – pomoc s úhradou hypotéky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články