7 tipů jak se pojistit na cesty

28.09. 2014 • Pojištění

Cestování patří mezi činnosti, které většinu lidí naplňuje radostí. Je přece krásné oprostit se alespoň na pár dní od stereotypního života a vyrazit poznávat nové kraje, prožívat neobyčejné zážitky, nebo jenom tak relaxovat na pláži u azurového moře, které v našich končinách chybí. Lidé si z dovolené přivážejí většinou jen samé hezké vzpomínky, bohužel se vám může stát, že vás potká nějaká nemilá příhoda. Mohou vás okrást, můžete se zranit, nebo dostat průjem, který je hlavně v exotických zemích dost častý. Pokud je vám hodně špatně, nebo utrpíte úraz, kvůli kterému zůstanete upoutaní na lůžko, máte zkaženou celou dovolenou. Když si navíc sjednáte špatné cestovní pojištění, nebo si ho nesjednáte vůbec, ošetření na pohotovosti, nebo dokonce pobyt v nemocnici či operace se vám pořádně prodraží.

Cestovní pojištění je položka, kterou bere většina lidí jako vedlejší a někteří dokonce považují za úplnou zbytečnost si ho uzavírat. Když vyrazíte s cestovní kanceláří, budou ho od vás sice povinně vyžadovat, ale i tak nemusí být úplně kvalitní. Možná i vy si říkáte, že jste na sebe opatrní a nemusí se vám nic stát. Kdyby si to ale řekli všichni, bylo by na světě hodně zruinovaných lidí. Léčba v zahraničí se totiž podle závažnosti zdravotního problému může vyšplhat do statisíců nebo dokonce i milionů! 

Nevyhledávejte pouze to nejlevnější pojištění, ale rozhodujte se i podle svého zdravotního stavu, věku, a činností, které hodláte na dovolené provádět. Když relaxujete u moře s koktejlem v ruce, nehrozí vám takové nebezpečí, jako když se rozhodnete pokořit některou osmitisícovku nebo sjet hodně divokou řeku. Dovolte, abychom vám poradili sedmero tipů, jak si vybrat to nejlepší cestovní pojištění.

1. Pojistit se můžete i ze zahraničí

V dřívějších dobách bylo nutností, abyste si cestovní pojištění uzavírali dopředu, ještě na území České republiky. Dnes už některé pojišťovny nabízejí pojištění i klientům, kteří jsou už na dovolené. Když vyrazíte na vlastní pěst do ciziny bez pojištění, a posléze si uvědomíte, že byste přeci jenom chtěli být pojištění, není vše ztraceno. Stačí mít jen připojení k internetu (na počítači, tabletu, chytrém telefonu), a zjistit si, které instituce vám tuto službu mohou poskytnout. Na stránkách pojišťovny vyplníte vše potřebné, zaplatíte platební kartou přes platební bránu a během pár minut vám přijde zpět informace o vyřizování vaší žádosti.

Co byste ale měli vědět je to, že cestovní pojištění si nikdy nelze vyjednat zpětně. Pojištění začnete být nejdříve následující den po schválení. Ocitnete se tak den nepojištění, proto se snažte být co nejopatrnější. Doba, od které začnete být pojištění, je u různých pojišťoven jiná. Tyto instituce se musí přesvědčit o tom, že se nesnažíte provést pojistný podvod. Některé vás proto při žádosti o pojištění ze zahraničí mohou pojistit klidně až od sedmého dne od žádosti. Možnost žádosti o pojištění až v cizině proto nevyužívejte na několikadenní dovolené. Hodí se spíše pro delší pobyt.

2. Mějte správně nastavené limity

Při sjednávání cestovního pojištění se vždy sjednává limit, do kterého vám bude pojišťovna hradit případnou zdravotní péči v zahraničí. Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale tento limit by se měl správně pohybovat v řádech milionů korun. Na cestu k Jadranu si vyjednejte limit alespoň dva miliony, pro vycestování do zemí mimo Evropskou Unii pak minimálně tři miliony. Jeden milion by vám totiž nemusel stačit, zvlášť pokud byste potřebovali speciální lékařské ošetření, nebo dokonce operaci. Pojišťovny si toho naštěstí bývají dobře vědomé, a jejich základní limit se pohybuje právě kolem tří milionů.

3. Senioři nad 70 let si připlatí

Pojišťovny mají tabulky pro různé skupiny lidí. Podle nich se následně sjednávají podmínky a cena cestovního pojištění. Nejlevnější bývá pojištění dětí a mladistvých. Senioři, kteří přesáhli hranici sedmdesáti let věku, by však mohli narazit. Pokud patříte do této skupiny, připravte se na to, že pro vás bude pojištění mnohem dražší, než pro vaše mladší spolucestující, některé pojišťovny vás dokonce nepojistí vůbec. Mohlo by se to zdát silně nespravedlivé, ale pojišťovny jednají vždy racionálně a bez emocí. Vyšší riziko úrazu nebo třeba infarktu proto kompenzuje vyšší cena. 

4. Pozor na alkohol

Češi jsou národem, který rád holduje alkoholu. Není proto nic neobvyklého, když si na své vysněné dovolené dáte skleničku výborného vína nebo exotický koktejl. U alkoholu platí víc, než u čehokoliv jiného, že by se to nemělo přehánět. Člověk po alkoholu ztratí zábrany a může začít dělat hlouposti. 

Pokud vás pod vlivem alkoholu napadne jít si zaplavat do vln nebo vylézt na nejbližší pouliční lampu, riskujete, že si vážně ublížíte. Když se tak stane a budete potřebovat ošetření, můžete vážně narazit. Pojišťovna každou pojistnou událost přezkoumává, a jakmile zjistí, že za vaše zranění může nadměrná konzumace alkoholických nápojů, odmítne vám proplatit výlohy za léčbu. To ovšem neznamená, že byste se měli bát dát si večer pěkně orosenou sklenici piva. Pojišťovny posuzují případy individuálně a rozlišují mezi tím, jestli jste si dali jen tu jednu skleničku, nebo jste se zpili téměř do bezvědomí.

5. Rizikové pojištění

Většinou víte dopředu, jak hodláte na své dovolené trávit čas. Je totiž rozdíl mezi klidnou dovolenou, kde největší nebezpečí představuje šlápnutí na mořského ježka, a aktivní dovolenou, na které hodláte vyplavit do krve co nejvíc adrenalinu. V pojišťovně se proto o případných aktivitách nezapomeňte zmínit. Každá pojišťovna nahlíží na různé druhy sportů jinak, proto byste si měli zjistit, jak je to u té, kterou jste si vybrali.

Turisté se na dovolené velice rádi potápějí, aby objevili krásy, které se skrývají pod mořskou hladinou. Samotné šnorchlování na mělčině pojišťovna za rizikové nepovažuje. Potápění s přístrojem do větších hlubin však už vyžaduje sjednání rizikového pojištění.

6. Když riziko netrvá po celou dobu dovolené

Na tuto „boudu“, kterou na své klienty pojišťovny občas šijí, si dávejte pořádný pozor. Cestovní pojištění by se vám totiž mohlo nehezky prodražit. Když víte, že budete na své dlouhé dovolené provádět riskantní aktivity jen pár dní, chcete si pojistit jen tyto dny. Výsledkem je to, že si s pojišťovnou nakonec uzavřete dvě smlouvy. V jedné smlouvě máte sjednané běžné pojištění, v té druhé rizikové pojištění na dny, kdy se budete věnovat některé aktivní činnosti.

7. Porovnejte si ceny

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články