Finanční odborníci většinou varují zájemce před krátkodobými půjčkami na nakupování vánočních dárků, ale pokud patříte ke klientele s dobrou platební morálkou, pak dokonce můžete na předvánoční půjčce i vydělat. Některé banky vám totiž za včasné splácení mohou odpustit splátky nebo vám dají finanční odměnu. Speciálně u Raiffeisenbank můžete vracet dokonce méně peněz, než kolik jste si půjčili.
Dá se říct, že závěrečné měsíce roku představují dobré období pro veškeré bankovní instituce i nebankovní společnosti. Podle finančních společností dosahuje nárůst zájmu o úvěry a půjčky v porovnání s dalšími měsíce klidně i několik desítek procent. Doba před vánočními svátky je naprosto tradičně spojena se zvýšeným zájmem o úvěry. Všeobecně se dá konstatovat, že i ti klienti, kteří během běžného roku nemají zájem o půjčky, se o ně zajímají v době vánočních svátků. Pokud o takové půjčce uvažujete, přinášíme přehled podmínek a parametrů úvěrových produktů pro nejběžnější krátkodobé půjčky ve výšce dvaceti a třiceti tisíc korun.
Vánoční půjčka dvaceti tisíc korun
Pokud si na Vánoce potřebujete vypůjčit sumu dvaceti tisíc korun, můžete se u některých bankovních institucí setkat s tím, že část jich takovou sumu svým klientům neposkytuje. Mezi tyto banky se řadí Komerční banka, UniCredit Bank, GE Money Bank nebo Equa Bank. Tyto banky půjčují minimálně třicet tisíc korun a výjimku tvoří LBBW Bank, která půjčuje dokonce až od padesáti tisíc korun. U Sberbank se s půjčkou dvaceti tisíc setkat můžete, ale rozhodně by se nejednalo o vánoční půjčku, protože peníze musíte vracet minimálně dva roky. Fio banka nenabízí žádné standardizované spotřebitelské úvěry. Úplně nejlevněji vás dvacetitisícová půjčka s roční splatností vyjde u Air Bank a Raiffeisenbank. U obou z těchto bankovních institucí přeplatíte vypůjčenou sumu o zhruba tisíc korun, což zase tak hrozivě nezní. Jedinou zásadní podmínkou je, abyste pořádně dlužné částky spláceli.
U Air Bank se dá nastavit individuální úroková sazba pro klienta a jestliže bude úvěr bez problémů splácet, pak může získat bonusovou úrokovou sazbu 8,9 procenta. Klient v takovém případě na svých splátkách nesmí dlužit více než sto korun delší dobu než pět dnů. Výsledkem potom je, že banka klientovi odpustí několik posledních splátek. Půjčky nabízí také nebankovní společnosti a u Home Creditu se dočkáte také výhod, pokud budete řádně platit své dluhy. Home Credit totiž vrací klientům zpátky polovinu úroků za každý rok řádného splácení. Úplně nejhůře taková vánoční půjčka vyjde u společnosti Provident Financial, kde dvacetitisícovou půjčku přeplatíte o více než šest tisíc korun! Společnost má ovšem nastavené také jiné parametry než ostatní bankovní instituce a nebankovní společnosti. Tak třeba požaduje týdenní frekvenci splácení. Ale i tak se můžete dočkat výhod při dobré platební morálce, což mohou být zajímavější podmínky. Necelé dva tisíce přeplatíte u společnosti ČSOB, zatímco u Era / Poštovní spořitelny, Cetelem, České spořitelny, Zuna a Home Creditu přeplatíte více než dva tisíce korun.
Vánoční půjčka dvaceti tisíc korun
Třicetitisícová půjčka už je trochu jiná, než ta dvacetitisícová. Na první příčce se ovšem i zde drží Air Bank tentokrát následovaná Raiffeisenbank. To znovu platí pro řádně platící klientelu. U Raiffeisenbank se děje dokonce to, že klient s dobrou platební morálkou vrátí bance ještě méně, než kolik si od ní vypůjčil, což je velice zajímavý paradox. Banka odměňuje klienty až padesáti tisícovkami a v takovém případě dostane bonus tři tisíce korun. Odměny nabízí klientům i další finanční společnosti. Třeba Česká spořitelna sníží po jednom roce splácení úrokovou sazbu o celé procento, zatímco Equa Bank odečte ze splacené částku jeden tisíc korun. Pokud nebudeme hledět na opět nejdražší Provident, pak nejnákladnější půjčka v této výši je u společnosti Zuno. Ale u společnosti Provident si klient s dobrou platební morálkou může v případě půjčky Sleva Plus přeplatit jen zhruba šest a půl tisíce korun, což znamená levnější půjčku než u UniCredit Bank, GE Money Bank, Zuno, Sberbank a České spořitelny.
Sice jsou i půjčky úplně kompletně bez poplatků, avšak naleznete i takové, u nichž se prostě s poplatky počítat musí. Třeba společnost UniCredit Bank si účtuje jednorázově tisíc korun za vyřízení úvěru. Podobně u Komerční banky zaplatíte pět set korun a u České spořitelny zaplatíte jedno procento z výše úvěru do maximální výšky pěti tisíc korun. UniCredit Bank zůstává jednou z posledních bank, které si drží poplatek za vedení úvěru ve výši sta padesáti korun měsíčně. Úplně nejdražší poplatky ze všech má společnost Provident.