Pokud máte u některé z pojišťoven uzavřené životní pojištění a chtěli byste se z této smlouvy vyvázat, pak si musíte dát dobrý pozor na to, co máte vlastně zakotveno ve smlouvě, protože předčasné zrušení životního pojištění se nemusí pokaždé vyplatit. Samotné životní pojištění určitě není špatné, protože v dnešní hektické době člověk nikdy neví, co se s ním může stát, takže úvaha o zajištění blízkých osob určitě není scestná. Podle statistického pohledu je životní pojistkou zabezpečeno jen asi šedesát procent obyvatel republiky, což není úplně vysoké číslo. Nepojištění lidé často spoléhají hlavně na finanční rezervu, kterou mají k dispozici.
Před uzavřením životního pojištění se samozřejmě vyplatí zvážit několik okolností. Stěžejním účelem životního pojištění je pokrytí rizika smrti. Za zvážení ovšem také stojí i další doplňkové možnosti, jimiž jsou pojištění následků úrazu nebo invalidity. Jestliže jsou tato rizika již zahrnuta do životního pojištění, je pojistné vždycky o něco nižší, než kdyby si ho člověk zkusil pojistit samostatně. Většina nabízených pojistek navíc disponuje poměrně velkou variabilitou, díky níž se dá rozsah pojistné ochrany v průběhu let pružně měnit. Poskytovatelé se navíc neustále snaží svoje produkty modernizovat.
Pro dobré pojistné krytí různých druhů životního rizika se většinou doporučuje dvojnásobek až trojnásobek ročního příjmu. Ochranu sice má zhruba šedesát procent obyvatel republiky, nicméně ochrana stále není dostatečná, protože pojištění je ve většině případů nastavené takovým způsobem, že odpovídá pojistné částce na smrt ve výši asi čtvrt miliónu korun, což rozhodně není cifra, která by úspěšně mohla vyřešit výpadek příjmů jednoho člena rodina a to obzvlášť v případě, že se jedná o mladou rodinu. Každý člověk ovšem vyznává jiný životní styl a má tomu také přizpůsobeny svoje životní potřeby. Kvůli tomu se nedá určit žádná všeobecná rada, podle které by se dala vypočítat ideální pojistná ochrana. Při určování výšky pojistného se bere v potaz hlavně věk, zdravotní stav a zaměstnání zájemce. Lidé stále ještě nemají úplný přehled o nabídce na trhu a nemají ani úplně přesné znalosti základních termínů z pojistných smluv a neví, co si představit pod jednotlivými typy rizika, ani jak postupovat ve chvíli, kdy opravdu dojde na pojistnou událost.
Přitom porozumění smlouvě do nejmenších detailů je poměrně důležité. Člověk by se neměl bát zeptat člověka, s nímž pojistnou smlouvu uzavírá, protože přeci jen jde o hodně peněz i o rizika. Podstatná je určitě i informace, kolik peněz vlastně může rodina očekávat v případě úmrtí živitele, jaký bude podpora v případě invalidity a co se stane v okamžiku, kdy člověk smlouvu vypoví. Pokud jsou pojistné částky malé, většinou se jedná o nějaký druh kompromisu mezi reálnou potřebou pojištěného a mezi jeho skutečnými finančními možnostmi. Pojistná smlouva vůbec nezohledňuje rizika, která by mohla závažným způsobem ohrozit finanční stabilitu rodiny. Velice častým důsledkem nedostatečné ochrany je skutečnost, že v případě závažné události finance získané z pojistky nedostatečně kompenzují vzniklou ztrátu.
Určitě je ale lepší menší pojistná ochrana než vůbec žádná. Závažnou chybu představuje také předčasné zrušení smlouvy, což většinou dělají lidé, kteří přijdou o svůj trvalý příjem a nemají dostatek financí, takže se snaží ušetřit, kde se jen dá a ne vždy se jedná o ideální možnost. Důsledkem předčasného vypovězení pojistky je samozřejmě zánik pojistné ochrany, ale v mnoha případech také přímá finanční ztráta. Každý by tedy měl vědět, že pojistka je dlouhodobý produkt. Jakmile člověk přijde o příjem peněz, okamžitě by měl začít jednat se svou pojišťovnou, protože vždycky se více vyplatí zažádat si o odklad plateb nebo o snížení pojistného, než rušit celou pojistku. Občas se splácení pojistky dá pouze na čas přerušit. Z globálního pohledu se určitě dá pořízení životní pojistky doporučit. Zajistí se tím nejbližší osoby v případě tragické události, což se určitě hodí.