Tenzometrické snímače zatížení představují vysoce přesná elektronická zařízení, která jsou velmi důležitou součástí všech vážních systémů. S tenzometry se lze setkat v řadě oborů a proto je vhodné vědět, jak snímače fungují, jaké typy snímačů existují a kde všude se dají v praxi využít.
Funkce a vlastnosti tenzometrických snímačů zatížení
Měření pomocí tenzometrů vychází z měření deformace, která se převádí na změnu odporu. Tenzometrické snímače zatížení měří mechanické veličiny (tlak, ohyb, krut, síla), které se převádějí na tzv. změnu délky.
K výrobě tenzometrických snímačů se využívají materiály, které jsou velmi málo roztažné a mají nízkou závislost odporu na teplotě, jako je legovaná ocel, hliník nebo nerezová ocel. Podle potřeb lze využít tenzometry se speciálním použitím ve výbušných prostředích nebo v prostředích s vysokými teplotami.
Typy tenzometrických snímačů
Tenzometrické snímače lze rozdělit na několik typů:
- Kovové (fóliové, drátkové, vrstvové)
- Polovodičové (monokrystalické, polykrystalické)
S ohledem na zamýšlenou aplikaci se rozdělují snímače na:
- tlakové
- ohybové a smykové
- snímače S-typ
- single-point
- digitální
- nízkoprofilové
- miniaturní
- snímače třídy C4, C5, C6 a přesnější
- speciální
Tenzometry pro všechny zmíněné typy aplikací poskytuje česká společnost Manat zaměřující se na návrh a prodej tenzometrických snímačů včetně uložení a příslušenství.
Ke spolehlivým značkám se řadí tenzometrické snímače Zemic, Dini Argeo nebo Vishay.
Využití tenzometrických snímačů v praxi
V praxi se s tenzometrickými snímači zatížení potkáme v profesním i každodenním životě. Své uplatnění mají v oblasti strojírenství, stavebnictví, zemědělství, v automobilovém průmyslu, v odpadovém hospodářství, využívají se v oblasti maloobchodu, architektury, vzduchotechniky, vytápění nebo zdravotnictví.
Tenzometry mohou pomáhat kontrolovat zatížení vozidel, pohyb hornin v dolech, měřit tlak a sílu v pneumatických zařízeních, kontrolovat zatížení sil, nádrží, plošin, silničních nebo paletových vah. Využívají se u jeřábových, můstkových nebo kolejových vah, mohou sloužit k měření zatížení v lanech. Aplikace tenzometrů je možná i na kuchyňské a osobní váhy, nemocniční lůžka, dětské váhy nebo inkubátory.
Mohlo by Vás zajímat:Nejčastější provozní problémy tenzometrických snímačů zatížení