Bankovní či nebankovní půjčka?

23.09. 2015 • Půjčky a hypotéky

Rozdíly mezi půjčkami u banky či nebankovních společností  jsou markantní. V případě, že se rozhodnete pro zažádání o půjčku, bude rozhodování o volbě mezi bankovní a nebankovní půjčkou zřejmě první dilema, které budete řešit. Podívejte se s námi, jak se tyto dvě půjčky liší.

Bankovní půjčky

Půjčky poskytované bankami jsou nejvhodnější pro ty žadatele, kteří mají stálý příjem, nemají záznam v registru dlužníků a potřebují půjčit větší částku. Téměř každá banka má v dnešní době nabídku úvěrových produktů a i díky konkurenci jsou jejich podmínky docela výhodné.

Podmínkou těchto úvěrů bývá doložení příjmů ze zaměstnání nebo podnikání. To se netýká osob, které mají u dané banky již zjednaný účet, na který tyto příjmy pravidelně chodí. Žadatel si může vybrat z několika možných půjček. V nabídce jsou například hypotéky, které jsou určeny pro financování bydlení, účelové půjčky s jasně uvedeným účelem půjčky, kreditní karty nebo kontokorentní úvěry, díky nimž můžete jít na účtu i do mínusu. Pokud nechcete bance dokládat, na co peníze využijete, můžete zvolit tzv. neúčelové bankovní půjčky.

Největší výhodou bankovních půjček jsou mnohem nižší úroky nežli v případě nebankovních úvěrů. Je to převážně z toho důvodu, že si banky dobře prověřují, komu peníze půjčí. Pokud nemáte stálý příjem a máte záznam v registru, stává se z vás rizikový klient a pro banky tak nejste vhodným žadatelem. Na tyto žadatele se zaměřují právě nebankovní společnosti, které riziko nesplacení kompenzují vyšším úrokem a poplatky. Další výhodou bankovních půjček je i výše poskytovaných úvěrů. Klient má možnost půjčit si statisíce nebo dokonce více než milion korun. Vždy však záleží na bonitě klienta a jeho schopnosti danou půjčku splácet.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky mají oproti bankovním řadu výhod, ale také negativ. Asi největší výhodou jsou nízké nároky na žadatele o půjčku. Není potřeba jako u bankovních půjček dokládat potvrzení o příjmech nebo být bez záznamu v registru dlužníků. Díky tomu může půjčku získat téměř každý. To platí převážně pro rychlé sms půjčky do výplaty, kde jsou podmínky nejmírnější.

Pokud žádáte pouze o rychlé sms půjčky na menší částky do výplaty, nemusíte ani nikam chodit. U větších nebankovních půjček už je potřeba předložit osobní doklady (většinou občanský průkaz a ještě jeden doklad totožnosti) a podepsat úvěrovou smlouvu. 

Sjednání půjček je jak u bankovních, tak nebankovních půjček  velice podobné. Nejjednodušší způsob je zažádat o půjčku online přes webové stránky příslušné banky či nebankovní společnosti. Pokud chcete bankovní půjčku u své banky, můžete zažádat přímo ze svého internetového bankovnictví. U některých bank či jiných nebankovních společností si můžete sjednat půjčku i přes telefon nebo klasickým způsobem – osobní návštěvou kamenné pobočky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama