Pokud se dostanete do situace, kdy si na něco potřebujete vzít půjčku, pak určitě musíte důkladně prověřit veškeré možnosti, jaké trh s půjčkami v současné době nabízí. Kromě tradičních bankovních institucí se setkáme i s možností vzít si půjčku u nebankovní společnosti. Jestliže si myslíte, že se seriózními nabídkami se setkáte pouze v bankovních institucích, pak se celkem mýlíte, protože i mnohé úvěrové společnosti se pod nátlakem veřejnosti dopracovaly k tomu, aby jejich podmínky byly mnohem přehlednější a transparentnější, než jak tomu bylo v dobách dřívějších. Dokonce se můžeme setkat s tím, že nabídka úvěrových společností je přehlednější než u bankovních institucí. Ostatně i úroky se u nich dají v některých případech najít mnohem lepší, protože české banky se v evropském porovnání dají zařadit k těm dražším.
Kdo by si představoval, že jinde než v bance dostane obrovský úrok a ještě na něj při podepisování smlouvy udělají nějaký podfuk, ten by se hodně spletl. Velký úrok dostanete úplně všude, tedy alespoň v porovnání s tím, za kolik si banka půjčuje od vás, když si ukládáte finance na spořicí účet či termínovaný vklad, to platí určitě. Jinak v zásadě platí, že se dá dobře najít také nebankovní společnost, jež půjčuje levněji než leckterá bankovní instituce. A v žádném případě neplatí, že každý poskytovatel nebankovní půjčky se snaží najít nějaký způsob, jak na klienta nachystat past, ze které by se daly vytěžit další peníze. Některé známé nebankovní společnosti mají podmínky úvěrů mnohdy mnohem lépe propracované, přehlednější, srozumitelnější a vstřícnější než různé banky. Mezi takové protřelé společnosti se dá zařadit Cetelem, Cofidis či Home Credit.
Větší banky jednoduše podcenily rostoucí konkurenci v podobě seriózních nebankovních společností. Rozdíly už dávno v podstatě nejsou a to se nemluví pouze o RPSN, ale také o sankčních podmínkách a přístupu ke klientele. Poměrně dlouhou dobu existoval určitý tlak na nebankovní úvěrové společnosti. Nebankovní úvěrové společnosti díky tomu dokázali přijít s výhodnějšími podmínkami a staly se poměrně bezpečnými. Tyto společnosti se totiž pro získání důvěry musely hodně snažit, zatímco banky zaspaly dobu s tím, že si myslely, že lidé u nich zůstanou ze setrvačnosti a kvůli určité české konzervativnosti. Určitě je dobře, že velké nebankovní společnosti dosáhly na standard běžných bank, nebo se k nim alespoň mílovými kroky přibližují. Ale i na trhu můžete mezi nebankovními společnostmi narazit na špatné případy. Některé společnosti mohou být málo transparentní a nedodržují ani základní etické standardy. Z toho důvodu je mezi jednotlivými společnostmi důsledně rozlišovat, aby se klient nenapálil.
Srovnáme-li bankovní instituce v zemích celé eurozóny, pak zjistíme, že marže některých bank na území České republiky jsou klidně i dvojnásobně velké. Je pouze těžko pochopitelné, že spotřebitelské úvěry jsou u nás dražší než v Řecku. Banky se sice hájí tvrzením, že všichni poskytovatelé půjček se potýkají s relativně vysokým podílem nesplacených spotřebitelských úvěru, přičemž v průběhu června se pohyboval tento podíl v oblasti kolem dvanácti procent. Náklady na vymáhání neplacených úvěru jsou poměrně drahé, takže tyto aspekty negativně ovlivňují rizikové přirážky u úvěrů.