Než zažádáte o půjčku

02.09. 2021 • Půjčky a hypotéky

Ve chvíli kdy začnete uvažovat o úvěru, nebo vás o půjčce donutí uvažovat porouchaný spotřebič, nebo jiná nenadálá situace, nabydete dojem, že snad neexistuje nevýhodný úvěr. Reklamy jsou plné usměvavých lidí, kteří právě získali ten vůbec nejvýhodnější úvěr na světě. Jsou šťastní, že získali peníze bez komplikací a rychle, jaká je ovšem skutečnost? Pravda je ta, že zdaleka ne každý úvěr je tak výhodný jak se zdá na první pohled. Před uzavřením jakéhokoliv úvěru je důležité věnovat pozornost nezávislým recenzním, příspěvkům na sociálních sítích či zkušenostem přátel a známých. V neposlední řadě, je velmi relevantním porovnáním úvěrů aktuální index odpovědného úvěrování, který dvakrát ročně zveřejňuje organizace Člověk v tísni.

Index odpovědného úvěrování

Autoři nevychází pouze z běžně dostupných informací společností a bank, které půjčky poskytují ale výslovně se jich dotazují, jaké konkrétní náklady mohou vzniknout při prodlení splátek. Kolik bude muset dlužník zaplatit za upomínací dopisy, sms, telefonáty e-maily a podobně. Posuzovány jsou také případné náklady na právníky, v případě, že bude věřitel pro neplacení dluhů zažalován u soudu.

Nezávislé recenze dvou nejvíce propagovaných půjček

Na internetu jsou dostupné nejen recenze půjček, ale také diskuze zákazníků úvěrových společností, kteří mají s úvěrem konkrétní zkušenost, nebo daný úvěr zvažují a diskutují o výhodách a nevýhodných půjčky.

Diskuze o půjčkách

Agregátory půjček

V neposlední řadě stojí za vyzkoušení některý z takzvaných agregátory půjček, jako je například jistá půjčka. A co to vlastně agregátor půjček je? Princip je velmi jednoduchý. Žadatel o úvěr prostřednictvím jedné žádosti osloví hned několik poskytovatelů úvěrů (jak bankovních, tak nebankovních), poté si vyhodnotí jejich nabídky a zvolí tu, která mu nejvíce vyhovuje.

Jaký úvěr zvolit

Při vyhodnocování jednotlivých nabídek je potřeba věnovat pozornost nejen výši úroků a sazbě RPSN (roční procentní sazba nákladů), ale také poplatkům a sankcím, v případě, že se se splátkami opozdíte. Velmi důležitým ukazatelem pak je také možnost pojištění neschopnosti úvěr splácet, cena tohoto pojištění a krytí, tedy v jakých případech a životních situacích budete povinnosti úvěr splácet zproštěni. Při vyhodnocování jednotlivých nabídek berte v úvahu také možnost bezplatného odložení jedné či několika měsíčních splátek ročně, také tuto možnost několik bank aktuálně nabízí.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články