Co je to finanční rezerva

20.01. 2014 • Tipy a rady

Každý člověk by si měl tvořit finanční rezervu na horší časy, tedy pro případ, že přijdete o práci, onemocníte atd. Stát se může cokoliv. Co je to přesně finanční rezerva a jak ji tvořit?

Co je to finanční rezerva

Finanční rezerva představuje peněžní prostředky odložené na horší časy. Tyto prostředky by měly být především v likvidní podobě, což znamená, že jsou k dispozici v momentě, kdy je potřebujete. Nemělo by jít o peníze, které jsou určené na investice do podílových fondů, akcií, dluhopisů, termínovaných vkladů atd.
Finanční rezerva je důležitá pro osobní i podnikové financ. My se zaměříme na oblast osobních financí.
Finanční rezerva člověka chrání před nepříznivými dopady (platební neschopnost), které mohou nastat, přijde-li dotyčný o své příjmy. S finanční rezervou budete mít jistotu, že se nedostanete do existenčních problémů.
Každý si tvoří finanční rezervu podle svých možností, ale odborníci se shodují na tom, že by měla být alespoň šestinásobkem obratu rodinného rozpočtu.
Finanční rezerva přispívá i k lepší životní pohodě. Člověku se lépe žije s vědomím, že kdyby se cokoliv stalo, nehrozí mu akutně existenční potíže.

Kde mít finanční rezervu?

Finanční rezervu si nenechávejte na běžném účtu. Vaší finanční rezervu by vám zkracovaly různé poplatky a další výdaje spojené s vedením účtu. Na druhou stranu nedávejte peníze ani do bankovních produktů, které nejsou ihned likvidní. Nejlepší možnost je zvolit si spořící účet s příznivým úrokem a možností peníze kdykoliv vybrat. Měly by tedy být bez výpovědní lhůty.
Pokud se vaše finanční rezerva zvětšuje (měla by) a přesáhne rezervu na dobu jednoho roku, můžete přemýšlet o vložení některých peněz na termínovaný vklad. Peníze tak více zhodnotíte. Vložte však jen část peněz a s optimální výpovědní lhůtou.
Pokud nevíte, do jakých produktů peníze vložit, poraďte se s nezávislým finančním poradcem. Dnes nabízejí i sestavení plánu finanční rezervy. Nutné je si však finančního poradce dobře vybrat. Rozdíly v jejich profesionalitě i osobních kvalitách jsou různé.

Jak tvořit finanční rezervu

Důležité je začít s tvořením finanční rezervy co nejdříve. Máte-li nižší příjmy, je těžké šetřit velké částky, proto vám zřejmě bude trvat delší dobu, než dosáhnete finanční rezervy.
Odborníci tvrdí, že rozumní je ušetřit cca 10% ze své mzdy. Pokud se vám to nedaří, zamyslete se nad tím, jestli by některé výdaje nešly snížit, např. úspora energií, skromnější životní styl atd.
Pro přehled o tom, kolik uspoříte, si začněte své výdaje psát. Možná budete překvapeni, kolik za některé položky utratíte peněz, aniž byste museli. Po měsíci, ale i po dvou či po třech si své výdaje projděte a více se nad jednotlivými položkami zamyslete.
Abyste měli o svých příjmech a výdaje dokonalý přehled, nestačí si jen zapisovat výdaje, ale celkově tvořit finanční bilanci - na jedné straně jsou příjmy, na druhé výdaje.
Příjmy většinou bývají jednodušší. Zahrnují akorát mzdu manželů. Nezapomeňte však ani na případné další příjmy - výnosy z aktiv, pravidelné prémie či jiné finanční zdroje.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články