5 věcí, které je dobré vědět o vaší současné hypotéce

07.03. 2014 • Tipy a rady

Pořídit vlastní bydlení je asi snem každého z nás. Mít něco svého, něco vlastnit a v případě, že se bude něco dít a nás zasáhne finanční krize, se může bydlení prodat nebo pronajímat a finance se zase dostaví. Je to pro mnohé lidi taková pojistka a bydlet dneska ve vlastním a to ať už bytě nebo domě je hodně dobré. Můžete si zde provádět mnoho úprav, víte totiž, že investujete pouze a jen do svého majetku, kdežto v městském bytě investujete pro město, a komu by se chtělo dávat peníze městu, když za byt ještě platíte, obvykle ne moc nízký, nájem, to asi nikomu, to je víc jak jasné. Vlastní bydlení je moc fajn a dobré, ale málokdo na něj má hotovost na svém účtu a prací si na byt či dům mnoho lidí vydělá, mnoho lidí žije od výplaty k výplatě, takže málokdo má finance na našetření a byt či dům není věc, která stojí pár korun, zde se ceny pohybují ve statisících až miliónech, takže na něco takového bychom asi šetřili celý svůj život. Řešením však jsou hypotéky, které vám peníze půjčí na dlouhou dobu, vy je budete měsíčně splácet a v bytě či domku už můžete žít rovnou, nemusíte tvrdě pracovat, šetřit a až na "stará kolena" se do vytouženého baráčku přestěhovat. Ovšem hypotéku nedostane také každý, kdo na ní jen pomyslí. Banka musí vidět, že máte dostatek financí na to, abyste mohli hypotéku pravidelně měsíčně splácet, jakou máte platební morálku, jestli někde nějaké finance nedlužíte a podobně.

Na trhu vám různé banky a bankovní instituce nabízejí mnoho produktů a mnoho hypoték. Kolikrát ani nevíte, která je pro vás dobrá, která je ta špatná, která je pro vás výhodná a která je zase naopak nevýhodná. Nezbývá vám nic jiného než začít pročítat jednotlivé nabídky, zjišťovat veškeré závazky, možnosti a počítat, počítat a znovu počítat. Jedině tak totiž zjistíte, u jaké banky zaplatíte nejmenší úrok, u které banky budete platit dlouho, u které banky se dočkáte snížení úroku a podobně. Situace se mění každou chvíli, takže můžete během doby, kdy máte hypotéku požádat o její přefinancování nebo pokud vyhrajete sportku nebo zdědíte nemalou částku, můžete hypotéku také doplatit. V tomto článku pro vás máme pět věcí, které je dobré a troufnu si říct i nutné vědět o vaší současné hypotéce. Jak se věci mění, je dobré všechno hlídat, sledovat a popřípadě, když se objeví dobrá nabídka pro vás, tak i do toho jít. A jaké jsou ty věci, které je dobré vědět o své současné hypotéce? Máme je tady pro vás.

1. Počátek fixace úrokové sazby

Znát počátek fixace úrokové sazby je dobré a to především z toho důvodu, že budete schopni určit její konec a včas a s předstihem tak začít řešit případné přefinancování hypotečního úvěru, na který máte nárok a máte možnost. Trh se mění neustále, a co byla dobrá nabídka, za rok už být vůbec nemusí. Proto se vám rozhodně hodí znát datum počátku. Ke konci stávající fixace úrokové sazby se totiž může stát, že vám vaše banka nabídne něco, co pro vás není vůbec výhodné, tedy přesněji nabídne vám nevýhodnou úrokovou sazbu. V tuto chvíli je dobré uvažovat o tom, že svou hypotéku převedete k jiné bance, která vám nabídne něco lepšího a výhodnějšího. Na tento přesun však máte poměrně krátkou dobu, jen pár týdnů, takže je rozhodně dobré toto nezaspat a nějakou dobu před konce fixace úrokové sazby začít přemýšlet a poohlížet se po jiných nabídkách u jiných bankovních institucí. Každá banka má počátek fixace úrokové sazby jiný, u některých je to podpis úvěrové smlouvy, u jiných od zahájení čerpání, u další zase dnem schválení úvěru a mnohé jiné termíny. Proto hlídejte počátek, ať máte pak více možností.

2. Odhad ceny vaší nemovitosti

Určitě máte doma odhad ceny vaší nemovitosti v době, kdy jste si vyřizovali vaši hypotéku. To je samozřejmě dobře. Pokud tento odhad ceny vaší nemovitosti máte, můžete jej použít ke konci fixace stávající úrokové sazby při refinancování úvěru. Tak se logicky zvyšuje pravděpodobnost toho, že vaše refinancování proběhne úspěšně. Odpadá vám tak povinnost a nutnost zhotovit si nový odhad, vydat za něj peníze, čekat na něj, čekat také na jeho zpracování ze strany smluvního znalce banky a podobně. Rozhodně vám to ušetří spoustu času, takže pokud jej máte, práci máte hotovou. Pokud však odhad ceny vaší nemovitosti nemáte, je dobré kontaktovat odhadce, který vám zhotovil již předchozí odhad ceny a požádat jej o vyhotovení tohoto odhadu ceny vaší nemovitosti.

3. Úvěrové pojištění

Někteří spoléhají na štěstí, jiní si raději vše hlídají a mají rádi svou jistotu. Pokud patříte do druhé skupiny, můžete si sjednat také úvěrové pojištění. Mnoho lidí si je sjednává, ale ve skutečnosti ani neví, proti čemu všemu jsou pojištěni a co vše to zahrnuje. Pokud jste si pořídili úvěrové pojištění, které je nízké, nemusí vám krýt a nemusí vás chránit před všemi riziky, která se objevují. Rozsah svého úvěrového pojištění najdete ve své úvěrové smlouvě. Pokud nějaké to riziko chybí, máte možnost uvažovat nad tím, pojistit tato rizika v některém jiném pojištění. Řešit nucený prodej nemovitosti ve chvíli, kdy nebudete mít na jeho splácení, asi není to, co chcete řešit.

4. Možný odklad splátek

V životě se může vyskytnout mnoho věcí, které nejsou vůbec dobré. Dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání, rapidní snížení příjmu a podobně. To vše dlouhodobě má vliv na vaše finance, pokud nemáte finanční rezervu, je potřeba vymyslet, jak splácet dál vaši hypotéku, protože banka bude chtít každý měsíc svou splátku. U mnoha bank existuje možný odklad splátek, ovšem pozor, dobře se na to informujte. Odklad splátek jde totiž pouze a jenom v případě, že doba splatnosti vašeho úvěru je kratší, než maximální doba splatnosti tohoto úvěru. V praxi to znamená, že pokud máte třicetiletou hypotéku a zároveň je to její maximální splatnost, nemáte už splátky kam odkládat. Pokud je to vaše situace, nezbývá vám nic jiného, než pro případ neschopnosti splátek navýšit či vytvořit dostatečnou finanční rezervu, abyste se chránili před možnými nepříjemnými změnami, které mohou u vás a vaší rodiny nastat.

5. Pojištění vaší nemovitosti

Pojištění vaší nemovitosti je při žádosti o hypoteční úvěr podmínkou. Pokud bude vaše nemovitost poškozena, budete tak mít možnost z pojistného plnění vaší nemovitost uvést zpět do původního stavu, opravit vše potřebné. Je dobré mít se na pozoru, aby vaše nemovitost nebyla "podpojištěna". Pokud se pojistná částka nerovná ceně nemovitosti, může nastat situace, že bude-li vaše nemovitost nějak poškozena, budete si muset opravu z části hradit i ze své vlastní kapsy, což se asi nikomu nechce. Proto při sjednávání pojištění vaší nemovitosti přemýšlejte a dobře si vše rozmyslete a pohlídejte si zejména částku. Při nepříjemných okolnostech se vám vaše opatrnost a obezřetnost rozhodně vyplatí.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články