Drtivý dopad koronakrize: Firmám chybí peníze, nezvládají splácet úvěry

22.05. 2020 • Tipy a rady

Ekonomické důsledky opatření, která vláda aplikovala v reakci na šířící se onemocnění COVID-19, budou mnohem horší, než se zprvu čekalo. Mnoho českých firem má již nyní značné problémy s cash flow a tlačí na odběratele, aby nemeškali s proplácením faktur. Státní aparát ani obce nenabízí efektivní pomoc a podnikatelé se dostávají do prodlení se splátkami úvěrů. Na napjatou situaci, která se projevuje viditelnými změnami v platební morálce, vládu upozornila Hospodářská komora. 

Výsledky analýzy Hospodářské komory hovoří jasně: 62 procent firem ze strany věřitelů nezaznamenalo žádné vstřícné opatření vedoucí k udržení likvidity a zlepšení aktuální cash flow. Do potíží se dostávají zejména menší společnosti. Šéf komory Vladimír Dlouhý ocenil přístup bankovních institucí, které vesměs vyslyšely opakované prosby (mj. adresované také pojišťovnám, obcím a soukromým pronajímatelům) a nabídly podnikům možnost odkladu splatnosti úvěrů. Od státu a většiny obcí se však firmy ničeho takového nedočkaly.

Nepříznivá finanční situace tlačí mnohé zaměstnavatele do kouta. Při pohledu na data, která jim poskytne účetní program, nemají příliš důvodů k radosti. Musí se rozhodnout, zda vyplatí mzdy zaměstnancům na úkor plateb dodavatelům. Ve vztazích mezi dodavateli a odběrateli tak často dochází k druhotné platební neschopnosti. Na finanční injekci ze státní kasy přitom mají nárok jen některé společnosti, a to i navzdory tomu, že vládní opatření postihla téměř celý soukromý sektor. Peníze nyní chybí i podnikům, které před zavedením restrikcí zažívaly zlaté časy.

Jak se bude současná krize vyvíjet, ukážou následující měsíce. Jisté je, že mnoho podnikatelů dlouhodobý výpadek příjmu neustojí a jiní budou nuceni aplikovat zásadní změny. Jednou z možností je celková modernizace – v budoucnu budou ve výhodě firmy, které nepodcenily význam digitalizace, aktivně využívají informační systémy a jsou schopny pružně reagovat na nové příležitosti.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články