Jak ušetřit na dítěti

09.11. 2013 • Tipy a rady

Narození, zejména pak prvorozeného děťátka je v rodině velká událost. A tím spíše, pokud si potomka přejete již nějakou tu dubu.  V takové chvíli jste ochotní utratit za miminko snad vše, co si vyděláte. Tato situace je pro vás radostnější, máte-li co utrácet. Jenže ne každý má pro své dítě našetřeno tolik peněz, kolik by potřebovalo pro všechny tyto roztomilé věcičky. Možná dítě přišlo náhle, nečekaně, neplánovaně, anebo prostě není z čeho šetřit.

Malé děti mají mladé rodiny, či mladí lidé a ti zařizují mimo výbavičku pro dítě i bydlení, mají výdaje jak na stavbu, splátku bytu, tak vybavení, pro odreagovaní mají i nějaké koníčky, jež také něco stojí a výdaje mají i za osobní auto, jak palivo, tak případný leasing. Všechno to jsou nemalé částky, ke kterým se navíc ještě započítává útrata za jídlo, nebo zajištění dalších lidských potřeb.

Proto možná pro svého potomka budou, ač šetřit každou korunu, tak velice těžce. Většinou pomáhají babičky, dědové a také tetičky, strýčkové, či jiní rodinní příslušníci, nejlépe také kamarádky, které mají děti již odrostlejší, tak rády darují věci pro malé dítě, ale i to také nemusí být samozřejmostí. Jsou i případy, kdy matka pocházela z dětského domova, a rodina otce dítěte se s tímto faktem nechtěla smířit, takže svého syna zavrhla. Bohužel, i tak se někteří rodiče ke svým dětem chovají.

Jenže malé dítě nepočká na ušetřené koruny, devět měsíců těhotenství uteče, že vám ani nedojde jak rychle a najednou je tu malý uzlíček, který dává o sobě pořádně vědět. Je to radost, ale současně vám také s jeho narozením nastávají léta, kdy budete do dítěte neustále investovat peníze, až do dospělosti, možná do jeho třiceti let, nebo i později. Pořád vás bude stát peníze, ale mít vlastního potomka za to jistě stojí.

Nutné výdaje na začátku života

Není nutné vše kupovat hned na začátku. Určitě vysokou židličku k jídelnímu stolu ještě nějakou dobu potřebovat nebudete, stejně jako mnoho různých hraček, chodítko a tak podobně. Bez čeho se však neobejdete, je dětská postýlka s plným vybavením, oblečení pro nejmenší, pleny a každopádně i autosedačka, dneska velice často nazývané „vajíčko“. K němu se dají dokoupit i přídavná kolečka, takže máte perfektní cestovní kočárek, pakliže je pro vás idylický městský život a se svým děťátkem budete spíše přejíždět autem.

Spodní košilky rozhodně nové

Rozhodně neušetříte na spodních košilkách, které kupte určitě nové, maximálně po nějakém dítěti ze svého okolí. Z druhé ruky, kde neznáte původ, si dejte pozor, ač košilky vyvaříte, tak stejně mohou být bůhví odkud a do toho svoji ratolest přece nechcete obléct. Také byste si koupili spodní prádlo z druhé ruky na internetu? Stejně jako s košilkami postupujte i s bavlněnými čepičkami, které dáváte přímo na hlavičku dítěte a také s ponožkami a rukavičkami (často proti tomu, aby se dítě neškrábalo). Zkrátka vše, co je bráno jako spodní prádlo.

Lepší a běžné oblečení – ušetříte

Toto i jiné oblečení mějte vždy rozdělené na takové to domácí, běžné a na to lepší, které budete miminku oblékat pro návštěvu u lékaře, na rodinné návštěvy a významné události. Ušetříte tak mnohé, protože ač budete oblečení prát, někdy se objeví zašlé skvrny, od olejíčku, kterým dítě budete mazat, mohou také košilky zežloutnout a jistě pro vás nebude příjemné, když na návštěvě u tchýně vám bude razeno, jak dítě oblékat, protože se nehodí, aby mělo špinavé košilky.

Další oblečení

Oblečení jako dupačky, kabátky, šatičky, čepičky, pletené botičky, ale i vaky na spaní, fusaky do kočárku, deky a další části nutné dětské výbavičky můžete dostat od blízkých, nebo od sousedek, jejichž děti odrostly, a tak podobně. Matky jsou v tomto dost soucitné. Sami vědí, jak moc pomůže, když jim někdo daruje oblečení pro dítě, takže tak i také činí s dobrým úmyslem a navíc, pakliže další dítě neplánují a nemají mnoho skladovacího prostoru, zabijí dvě mouchy jednou ranou – zbaví se nepotřebného oblečení, ale také udělají někomu jinému radost.

Klub matek s dětmi

To je také důvod, kamarádit se s mladými matkami, chodit do mateřských center a tak podobně. Prostě na místa, kde se setkáte s touto sortou lidí, která vám může dát dobré rady jak v průběhu růstu dítěte, tak tip na dobré lékaře, levné zboží a mnoho dalšího. A navíc možná získáte nové kamarádky, které vám rády darují potřebnosti pro dítě.

Pokud nakupujete oblečení

Dupačky, a další oblečení, které však musíte koupit, vybírejte ideálně v neutrálních barvách. Krásné jsou zelenkavé odstíny, žluté a také bílá barva. Aspoň se vám budou hodit pro další dítě. Výhodné jsou v tomto jak secondhandy, ale možná ještě lepší je nákup na internetu. Za minimální ceny na inzertních portálech, nebo přímo na stránkách matek s dětmi, se nabízí hotové balíky oblečení pro miminko za až směšné ceny. Několik dupaček, kabátků i čepiček, se dá koupit třeba i jen za padesát korun. A to se rozhodně vyplatí, zejména pak pro dítě na běžné denní nošení.

Plenky

U plenek máte celkem dvě možnosti. Buď koupíte dnes běžné papírové, anebo pořídíte látkové. U látkových sice jistým způsobem ušetříte, protože počáteční investice bude ta zásadní, pak už „jen“ budou náklady spojené s praním plen, ale u papírových zas ušetříte mnoho času a vůbec přebalování bude pro vás i dítě jaksi příjemnější. S papírovými plenkami ušetříte mnoho času, protože planí látkových plenek není až tak jednoduché – prvně se musí přemáchat, nechat odmočit ve vodě, takže potřebujete i místo. Poté se perou a vyváří při vysokých stupních. Po praní se suší, tudíž věší, kontrolují, zda jsou suché, poté sundávají, žehlí a skládají. Je to náročné nejen na čas, ale i na místo. Jednorázové papírové plenky kupte v akci, do zásoby a ušetříte jak čas, tak i peníze.

Nočník ušetří dost

Je to i tak velká investice, takže chcete-li i nadále šetřit, naučte dítě co nejdříve na nočník. Ale také s rozumem. Dítě musí samo chodit a běžně reagovat. Kdy s výukou začít je dost individuální, v závislosti na vyzrálosti dítěte. Jedno může začít samo chodit na nočník již ve dvou letech, některé až po čtvrtém roku. Ani jedno není špatně, jen je potřeba jako rodič na dítě brát ohled a postupovat podle jeho zdatnosti.

Hračky

Zde se dá ušetřit mnohé. Zaprvé spoustu hraček dostává dítě od prarodičů, strýčků i tet, sousedů a jiných známých. Každá správná babička se také dopředu zeptá, co pro dítě potřebujete a co může koupit, takže klidně i o nějakou chytrou hračku ji můžete požádat. Nejmenší dítě si vystačí s kolotočem nad postýlkou, později kousátky, hrkávkami a měkkými kostkami. Ale to až zhruba v prvním roce, takže při narození je ještě spousta času.

Během prvního roku

To je právě čas na pořízení takových důležitostí, jako je již zmíněná židlička k jídelnímu stolu, krátce po narození kupte i kočárek. Veškeré tady to zboží lze koupit z druhé ruky na internetu, nebo inzertní noviny. Pokud máte skutečně při zařizování výbavičky pro miminko hlubokou do kapsy, vyberte právě koupi kočárku již použitého. Většina rodin se jej chce zbavit, zvláště, bydlí-li v bytě, takže ceny jsou velice příznivé a kočárky zcela funkční. Až vaše dítě, respektive děti odrostou, můžete takovým způsobem kočárek také prodat, a pokud bude zachovalý, je možnost jej prodat za stejnou cenu, za kterou jste ho pořídili. To je velice chytrý nákup.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články