Jak ušetřit tisíce korun měsíčně

19.09. 2013 • Tipy a rady

Téměř každý člověk se v životě dostane do situace, kdy musí nějakým způsobem začít šetřit, ať už z důvodu ztráty zaměstnání nebo nečekaného výdaje. S největšími finančními potížemi se potýkají studenti, jejichž rodiče nemají dostatek peněz pro zabezpečení dětí během studia a rodiny s malými potomky, jejich výchova je časově i peněžně náročná.

Mnohdy není vůbec snadné najít skulinku v rozpočtu, na které by se dalo ještě více ušetřit. Spoustu věcí si však lidé mohou vyrobit nebo připravit sami doma a ušetřit stovky korun měsíčně, avšak lidská lenost jim v tom brání.

Jedním z klíčových způsobů jak ušetřit, zejména ve vícečlenných rodinách, je domácí vaření. Nejde však o přípravu teplé snídaně, oběda i večeře. Musíte se naučit připravovat pokrmy s rozumem, s vyhlídkou na celý den, případně na více dní, dopředu. Dobrý způsob, jak dohledat levné, rychlé a snadné recepty jsou internetové kuchařky. V těch najdete mnoho rad a tipů, jak zpracovat staré pečivo, brambory, těstoviny… Z již dříve udělaného jídla je možné připravit další. Suroviny není dobré vařit zvlášť, peníze za energii šetří recepty z jednoho hrnce. Po celý den je navíc možno vytvářet z jedné základní levné ingredience mnoho různých pokrmů. Dobře využitelná je třeba rýže, můžete ji podávat naslano i nasladko. Těstoviny dětem zachutnají s mákem, tvarohem i kakaem, manželovi zapečené se šunkou. Luštěniny jsou o dost levnější zakoupené sušené a doma vařené nežli z konzervy. Můžete vyzkoušet péci domácí chléb, pokud nakoupíte mouku v akci, vyjde vás levněji než zakoupený v pekárně, navíc bude mít nezaměnitelnou domácí chuť. Maso kupujte výhradně čerstvé, neboť nebývá tolik napuštěné vodou a po jeho tepelné úpravě z něj získáte na hmotnost více masa než z jeho zmrazeného sourozence.

Pokud se rozhodnete pro uvážené domácí vaření, pak vaší pozornosti jistě neuniknou slevy v supermarketech. V případě, že se odhodláte letáky pročítat a nechat se jimi inspirovat, mějte na paměti, že velkoobchody často „šijí“ na své zákazníky podvody, kdy určitý čas před slevou cenu zboží zvýší a v letákové akci jej jako ve „slevě“ nabízí za jeho původní cenu. Je tedy dobré mít zmapované ceny u vámi často používaných výrobků a vědět, zda je zboží skutečně v akci.

Mnoho surovin si také můžete vypěstovat sami doma. Lidé se zahrádkou mají samozřejmě výhodu, avšak i doma na balkoně nebo v květináči si lze vypěstovat mnoho čerstvých bylinek. Řeřicha, kterou budete pěstovat zhruba týden a můžete si ji dát na chléb s máslem, je výbornou obměnou pomazánek. Na balkonech se také daří nejen popínavým druhům rostlin, jako jsou měsíční jahody a rajčata, ale i větším plodům jako například ostružinám či švestkám vyšlechtěným k růstu v malém prostoru kbelíku. Ušetříte zejména pěstováním zeleniny, pokud ji navíc budete zalévat dešťovou vodou, která je navíc vhodnější, bude vás stát pěstování pouze vlastní úsilí a několik korun za semínka.

Vyplatí se nakupovat zejména sezónní potraviny. Nemá smysl utrácet v zimě za meloun, když je levné čínské zelí. Obecně všechno ovoce i zelenina jsou nejlevnější v létě, kdy mají také nejlepší nutriční hodnoty – plody jsou pěstovány zejména v České republice nebo v blízkých státech, nechávají se tedy dozrát více, než když musí cestovat přes celý oceán. Uskladnit na horší časy je můžete zmražením nebo zavařením, téměř ze všeho ovoce lze udělat džem nebo marmeládu.

Jestliže musíte denně dojíždět za prací a kvůli pohodlnosti dáváte přednost vlastnímu automobilu, je možné, že projezdíte tisíce korun měsíčně. Pokud je to k vašemu pracovišti pouze několik málo kilometrů, pak se k němu vydávejte co nejvíce pěšky. Ušetříte nejenom své finance, ale i životní prostředí. Chůze navíc velice prospívá lidskému zdraví a pouhých 10 kilometrů denně by vám mělo zaručit úbytek váhy. Jestliže je vzdálenost do práce nad vaše fyzické síly, zkuste si přepočítat, na kolik by vás vyšla jízda městskou hromadnou dopravou. Ceny vychází dvakrát levněji, pokud si pořídíte předplatné, můžete ušetřit velké obnosy. Nechcete-li se vzdát pohodlí svého automobilu a časové neomezenosti, zkuste se v okolí poohlédnout po lidech, kteří denně absolvují stejnou trasu. Pokud jim nabídnete stejnou cenu, za kterou by mohli cestovat autobusem, jistě upřednostní vaše auto, neboť je pohodlnější a nepřeplněné, navíc po vzájemné domluvě můžete na dotyčného počkat, zatímco autobus nikoliv.

Na trhu máme jen několik málo významných telefonních operátorů, ale poskytují různé nabídky účtů. Je možné, že tarif, který jste si zakoupili před pěti lety, již dávno není tak výhodný, jak býval, a možná by vám seděl úplně jiný. Často se také stává, že spousta známých a přátel přejde k jinému operátorovi a vzájemné kontakty jsou rázem mnohonásobně dražší. Zamyslete se, jestli více voláte nebo posíláte zprávy lidem se stejným operátorem nebo s odlišným. Ve druhém případě pak zvažte změnu. Využívat můžete též internetových sms brán, ze kterých je možné posílat zprávy za snížené ceny.

Všichni jistě znáte velké povánoční slevy, veškeré zboží a zejména oblečení, můžete koupit za zlomek původní ceny. Jestliže na svém kabátu vidíte, že aktuální sezonu ještě doslouží, ale příští už budete potřebovat nový, nečekejte na další rok a zboží v jeho plné ceně. Naučte se myslet dopředu a nakoupit věci, které budete v dohledné době potřebovat, ve výprodejích. Nemusíte se však zaměřit pouze na Vánoce, obrovské slevy na oblečení přichází po každé sezoně – jarní, letní, podzimní a zimní.

Tipů, jak ušetřit, je mnoho, toto jsou ty nejzákladnější z nich. Klíčovým bodem je naučit se předvídat budoucí vývoj cen, nakupovat s rozvahou a zboží, které skutečně potřebujete. Nenechávejte se zlákat výrobci na „výhodné“ nabídky a porovnávejte si ceny zboží v kamenných obchodech i s těmi na internetu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články