Objevte internetbanking v mobilu

21.10. 2014 • Bankovní účty

V dnešní době již nejsou bankovní aplikace žádnou převratnou novinkou, první z nich se objevily bezmála před dvěma lety. Jejich vývoj od té doby zaznamenal velký pokrok a neustále směřuje kupředu. Službu, která vám umožní vměstnat bankovní přepážku do vašeho mobilního telefonu, dnes již využívá spousta klientů.

Internetové bankovnictví v mobilu

Zajímá vás, jak to funguje? Zapotřebí je chytrý telefon, do kterého si stáhnete dostupnou aplikaci, např. Apple Store nebo Google Play. Poté si svůj mobil zaregistrujete do internetového bankovnictví  a ihned můžete začít využívat veškeré dostupné služby smartbankingu. Tyto mobilní aplikace nabízejí všechny banky zcela zdarma, ovšem všechny platby, které jsou běžně zpoplatněné, následně zaplatíte i v mobilu.

Není pochyb o tom, že banka v mobilu má velký potenciál do budoucna, neboť bankovní instituce se snaží přicházet se stále novými aplikacemi, pomocí kterých si chtějí udržet své klienty a zjednodušit a zpříjemnit jim život.

Nyní si přiblížíme, k čemu všemu vlastně můžete banku v mobilu využít. Předem je potřeba si uvědomit, že každá banka nabízí jinou škálu služeb, ale jak jsme již zmiňovali, bankovní aplikace prochází neustálým vývojem, a co nelze dnes, jistě bude možné vyzkoušet v blízké budoucnosti.

Vyhledávání bankomatů

Každý z nás se již zcela jistě někdy ocitl v situaci, že v neznámém městě potřeboval vybrat z bankomatu hotovost. Vzhledem k vysokým poplatkům u bankomatů cizích bank byste logicky rádi našli ten patřící vaší bankovní instituci. V tento moment vám postačí spustit mobilní aplikaci a zadat si v ní vyhledávání bankomatů. Během chvilky vám váš telefon nabídne mapu s rozmístěním jednotlivých bankomatů. Kliknutím na kterýkoli konkrétní se dozvíte podrobnosti o jeho přesné poloze, provozní době apod. Stejným způsobem je možné dohledat i jednotlivé pobočky dané banky. Tuto základní službu dnes již nabízí většina z našich tuzemských bank.

Platby pomocí QR kódu

Na mnoha plakátech a jiných místech se v dnešní době můžete setkat s podivnými kostičkovanými útvary. V případě, že si takový kód vyfotíte do vašeho mobilního telefonu, poskytne vám ihned spoustu zajímavých a potřebných informací. Pro přiblížení, dostanete-li např. fakturu s QR kódem a vaše banka podporuje tuto službu, můžete si jeho jednoduchým vyfocením připravit platební příkaz. Poté již jen zkontrolujete a pomocí jediného kliknutí platbu odešlete.

Focení složenek

Pro nikoho z nás nejsou v dnešní době již složenky ve schránce nijak příjemnou záležitostí a v případě, že byste je chtěli zaplatit pře mobilní telefon, museli byste opsat spoustu údajů a čísel. Toto je nejen zdlouhavé, ale jednoduše byste mohli udělat i nějakou chybu. Služba „snímání složenky“ umožňuje vyfotit tento podklad a všechny potřebné údaje se vám následně automaticky přepíší do platebního příkazu. Poté již jen zkontrolujete a potvrzením složenku zaplatíte.

Další služby, které si představíme níže, jsou v současné době stále ve fázi vývoje a momentálně je nabízejí pouze některé bankovní instituce. Ovšem díky konkurenčního prostředí, lze do budoucna počítat s tím, že nabízené služby co se týče bank v mobilu, budou u jednotlivých poskytovatelů hodně podobné.

Vyhledávání slev

Je možné, že vaše bankovní karta nabízí širokou škálu slev, které ovšem nevyužíváte jen proto, že se nechcete zdržovat vyhledáváním prodejců, u kterých byste je mohli uplatnit. Pokud tedy budete nakupovat, postačí kliknout na patřičnou ikonu ve vaší mobilní aplikaci a zadat, v jaké lokalitě chcete vaše „slevové“ prodejce najít. Váš mobil vám následně zobrazí všechny obchody odpovídající vašemu požadavku, včetně konkrétních adres a výších poskytovaných slev. Konkrétní obchod si pak již zcela jednoduše podle mapy vyhledáte.

Vyhledávání nejnižších cen

Jistě jste se již někdy ocitli v situaci, že vás zaujaly např. nějaké boty, ovšem byly hodně drahé a vás napadlo, zda byste je přeci jen někde jinde nepořídili levněji. V této chvíli vám opět může pomoci banka v mobilu. Pokud si vyfotíte čárový kód výrobku, aplikace je schopna vám následně vyhledat dané zboží ve všech obuvích za nižší cenu a prohledá i internetové obchody. Celé to funguje na podobném principu jako webové srovnávače cen. Zde ovšem nebudete potřebovat zadávat název výrobku, postačí vám vyfocení příslušného čárového kódu.

Cestovní pojištění ihned

Jste např. na zahraniční dovolené nebo služební cestě a chcete svůj pobyt prodloužit? V tom případě samozřejmě budete potřebovat i další cestovní pojištění. Zde opět můžete využít své mobilní aplikace, kde zadáte konkrétní období, počet osob a další nezbytně nutné údaje. Po cenové kalkulaci vyplníte kontaktní údaje všech účastníků pojištění a máte hotovo. Veškeré doklady i s hesly vám budou zaslány jak na zadané číslo mobilního telefonu, tak do vaší emailové schránky. Touto cestou je možné sjednat pojištění vždy až od následujícího kalendářního dne.

Nový vzhled platební karty

Zaujal vás někde krásný obrázek, který by se vám líbil i na vaší platební kartě? Postačí vám, když si ho vyfotíte, spustíte svou bankovní aplikaci, umístíte ho do návrhu karty a pak již jen dokončíte proces.  Dále musíte vyplnit e-mail a číslo účtu, ke kterému byste kartu chtěli vydat a žádost odešlete. Potvrzení o jejím přijetí včetně schválení vašeho požadavku vám zpravidla dorazí během dvou dnů. S tímto potvrzením navštívíte pobočku vaší bankovní instituce a o kartu si požádáte. Pak už záleží pouze na konkrétní bance, většinou ale karty bývají hotové nejpozději do deseti dnů.

Služba „platím a neznám účet“

Potřebujete zadat nějakou platbu, ale neznáte číslo účtu příjemce? Pro aplikaci banka v mobilu to nepředstavuje žádný problém. Bude vám stačit e-mail a telefonní číslo. Momentálně ještě není možné tuto službu využívat ani si vyzkoušet, ale mnohé banky ji chystají v nejbližší budoucnosti představit.

Dá se říct, že bankovní aplikace je schopna zvládnout veškeré požadavky dnešního běžného uživatele. Vlastníte-li smartphone, neváhejte tuto službu využít, neboť nikdy není od věci mít u sebe veškeré důležité údaje.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články