Ještě v době nedávno minulé si lidé nedokázali představit jinou formu než peněžní. Ale doby, kdy vládly pouze mince a bankovky jsou dávno passé. Hotovost v dnešní době nahrazují platební karty. A v tomto článku se blíže podíváme na to, jaké platební karty vlastně v současnosti můžete využívat a k čemu slouží. Žijeme ve zvláštní době, kdy platební kartu dostávají do rukou již malé děti. Není totiž vůbec žádnou výjimkou, že je karta vydána jako doplněk k dětskému kontu. Platební terminály na karty se nachází takřka v každém obchodě, aby prodejcům neucházel možný zisk. A díky bezkontaktnímu typu karet se nemusí platit kartou pouze veliké nákupy, ale též drobné položky v řádu několika korun, protože stačí kartu jednoduše přiložit a finance se z účtu bez dlouhého otálení odečtou. Bezhotovostní platba svižným tempem nahrazuje platbu hotovostí.
Jaký typ karty zvolit?
Téměř každý klient českých bank využívá ke svému běžnému účtu takzvanou debetní kartu, jež člověku umožňuje disponovat s vlastními penězi. Během platby či vybírání z bankomatu hospodaříte pouze s těmi penězi, které skutečně máte. Jestliže by vám toto nedostačovalo, můžete si klidně nechat udělat kreditní kartu, jež není vázána k osobnímu běžnému účtu. Používáním této karty se dá opakovaně čerpat úvěr až do výše sjednaného limitu, takže můžete disponovat i s penězi, které vůbec nemáte a vypůjčili jste si je od banky. V zásadě se jedná o určitý druh půjčky od bankovní instituce. O něco méně proslavené jsou předplacené platební karty. Tento typ karet je dopředu nabitý určitým peněžním obnosem. Volit se dá ze tří možností. Jednorázovou kartu klidně můžete po jejím vyčerpání zahodit, protože už k ničemu užitečná nebude. Dlouhodobou kartu můžete zase opakovaně nabíjet a virtuální platební kartu využijete k platbám přes internet. Předplacenou kartu využijete i jako netradiční dárek, tudíž můžete kontrolovat jejím prostřednictvím hospodaření vlastních dětí, kdy karta může posloužit jako nový druh kapesného. Častokrát se dá využít též ve firmě jako forma zaměstnaneckého benefitu nebo jako karta pro služební cesty zaměstnanců. V běžném životě můžete najít i charge kartu, jež funguje v zásadě na obdobném principu jako kreditní karta, což znamená, že se neváže k žádnému osobnímu účtu a dovoluje svému majiteli čerpat úvěr až do sjednaného limitu. Oproti kreditní kartě však půjčené peníze nemůžete dlužnou částku splácet postupně podle vlastních možností, ale potřebujete celou částku splatit naráz a většinou to bývá do konce měsíce, který následuje po době vyčerpání peněz. V takovém případě ovšem neplatíte vůbec žádné úroky, což také není marné.
Výhody platebních karet
Jelikož jsou platební karty celkem často využívané, určitě mají nějaké výhody. Bezhotovostní platba je velice snadná a také je zde určitá časová úspora. Zaúčtování transakce probíhá téměř ihned, hlavně v případě využití bezkontaktní platební karty, jíž stačí jenom přiložit k terminálu. A pokud platíte částku menší než pět set korun bezkontaktně, pak ani nemusíte z paměti lovit PIN kód a platba proběhne během několika málo vteřin. S platební kartou v ruce máte vlastní úspory kdykoliv k dispozici a lze jich využít. Platit se takto dá ve většině kamenných obchodů, na internetu či vybírat peníze z bankomatu. Poměrně slušnou výhodu představuje zjednodušení plateb v zahraničních destinacích. Nemusíte se už zdržovat návštěvou směnárny, protože postačí využít platební kartu a platba vám bude odečtena přesně podle aktuálního kurzu dané měny vůči české koruně. Tím se ušetří nejenom čas, ale také směnárenské poplatky. Dopředu se ovšem ujistěte, zda vlastníte kartu, jež platbu v zahraničí umožňuje, ale pokud si nejste jistí, raději se informujte v bance. Samozřejmě se vyplatí si s sebou do ciziny raději vzít nějaké drobné peníze pro menší výdaje. Ale větší nákupy už se vyplatí hradit platební kartou.
Ztráta platební karty
Stejně jako v případě čehokoliv jiného, i v případě platební karty může dojít ke ztrátě. A co v takové prekérní situaci udělat? Naštěstí jsou bezpečnostní prvky na kartě poměrně silné a v případě dodržování podmínek použití se riziko zneužití karty hodně minimalizuje. Rozhodně se nevyplatí někomu prozrazovat heslo ke kartě, také by se neměl nikam zapisovat PIN ke kartě, karta by se neměla dávat z ruky a platit by se s ní mělo jenom v ověřených obchodech. Majitel karty si může podle vlastního úsudku průběžně měnit PIN karty, aby předešel nepříjemnostem. Navíc má též možnost si nastavit denní limit platby takovým způsobem, aby v případě zneužití karty nepřišel o příliš vysokou částku. V okamžiku, kdy se skutečně stane nepříjemná situace, kdy přijdete o platební kartu, pak musíte okamžitě nahlásit ztrátu bankovní instituci, od níž kartu máte, a ta následně zablokuje kartu pro další používání. Banky mají pro takové účely speciální linku, kam se dá zatelefonovat a ztrátu karty nahlásit. S bankou se dá většinou vyjednat i vydání náhradní platební karty.