Evropská karta mládeže EYCA aneb EURO26

25.01. 2014 • Zajímavosti

Každý z nás by asi dovedl vyjmenovat nejrůznější slevové karty nebo průkazky, s kterými máme možnost ušetřit nějaké peníze. Mezi ty zajímavější pak samozřejmě patří studentské karty, které logicky nabízejí větší zvýhodnění, než která jsou dopřávána dospělým. Například ISIC průkazka je, vsadím se, dobře a široce známá všem mladým lidem nebo studentům. Znáte však ještě další podobné karty? Co takhle průkaz EURO<26? Právě o něm bude tento článek, jelikož by také neměl ujít naší pozornosti.

Průkaz EURO<26 je Kartou mládeže, jenž je mezinárodně uznávanou identifikační kartou pro mladé. Průkaz může být vyhotoven pro kohokoli, komu je do 30 let věku, bez nutnosti toho, aby byla dotyčná osoba studentem. Název karty tedy neprozrazuje „sladké tajemství“, že je možné kartu užívat ještě 4 roky po dosažení 26 let. Karta je vydávána vždy na rok a pro její zhotovení potřebujete občanský průkaz, jednu průkazovou fotografii a poplatek 200 korun. Možná se to nezdá málo, ale po jeho uhrazení získáte kartičku, dík které dostanete přístup k zajímavým slevám, zejména pak k těm na cestovné. Existenci karty vděčíme mezinárodní společnosti European Youth Card Association.

K zakoupené kartě obdržíte soupis všech zhruba 1300 míst naší republiky, kde lze Kartu mládeže s úspěchem využít pro získání slev. Mimo tohoto Průvodce KM, jak se „manuál“ jmenuje, vychází též dvakrát do roka časopis se jménem Karta v ČR. Průvodce KM i časopis Karta v ČR jsou poskytovány držitelům platných průkazů zdarma, jinak se dají zakoupit. Účelem časopisu je aktualizovat informace poskytované v Průvodci, přidávat nové slevy či obměňovat starý seznam slev dle aktuální situace, ale též přinášet mladým lidem zajímavé informace ze světa kultury, společnosti, cestování, nejinak také novinky ze zahraničí.

Díky tomu, že Karta mládeže EURO<26 je mezinárodní iniciativou, má každý držitel takové průkazky možnost napsat písemnou žádost na centrálu jiné země v podobě prosby o zaslání katalogu slev daného státu. Tato služba je pro držitele karet také zdarma. Komu by se to zdálo moc složité, má možnost osobní návštěvy informačního centra Karty mládeže v zahraničí, kde mu katalog samozřejmě poskytnou i osobně. Ještě snadnějším postupem je pak možnost hledání těchto informací skrze internet. A ještě nakonec lze navštívit pražskou centrálu (Verdunská 37), kde mají krom českého také všechny zahraniční katalogy slev.

A nyní již informace k slevám samotným. Svět slev, do kterého každý držitel karty EURO<26 automaticky vstoupí, čítá něco přes sto tisíc slev v nejméně 35 zemích Evropy. Zdárně upotřebit se ale karta EURO<26 dá i v dalších státech, které pod Evropu nespadají. Slevy jdou průřezem skrz všechna odvětví, jako je kultura, doprava, ubytování, stravování, sport, služby, vzdělávání, doprava, památky a podobně. V České republice činí výčet slev něco mezi 1 200 až 1 300 položkami.

Obvyklá výše slevy u kulturních organizací, jako jsou kina, divadla, festivaly a tomu podobné, se slevy pohybují většinou ve výši 20-50 %. Ve výjimečných případech je procentuální rozmezí slev ještě vyšší, třeba i 70-100%. Autoškoly zejména sleví držitelům Karty mládeže o 5 – 15 % z ceny kurzovného, ubytování na nejrůznějších místech můžete dík průkazu pořídit zpravidla o 10 až 40 % levněji. Velmi výrazné slevy naleznete v ostatních evropských zemích u dopravného, v České republice se pak coby držitel karty EURO<26 porozhlédněte po zlevněných službách u dopravní společnosti Studen Agency.

Coby držitel karty máte také možnost zapojit se do několika soutěží, které asociace mládeže pravidelně vypisuje. O nich se dozvíte nejlépe a nejspolehlivěji skrze internetové stránky. Věřím, že vám Karta mládeže přinese do života mnoho zajímavých slev, které vám pomohou ušetřit nějaké peníze. Ti určitě rádi investujete do jiných věcí, z nichž budete mít vi či vaši blízcí větší radost či větší užitek. Tak ať se vám váš průkaz EURO<26 několikanásobně vyplatí!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články