Tipy jak ušetřit peníze

29.01. 2014 • Tipy a rady

Finance nejsou asi u nikoho nadbytečné a člověk se musí pořádně ohánět, aby zajistil sebe, případně svoji rodinu. Ale možností, jak ušetřit peníze určitě není málo, stačí se zamyslet, jestli skutečně máte ty nejvýhodnější poskytovatele všemožných služeb. Přiznejme si na rovinu, kdo by nechtěl ušetřit nějaké peníze navíc? Přitom to zase tolik složité není, přečtěte si následující řádky, kde se dozvíte hodně zajímavých informací, které pro vás možná budou vskutku nové.

Nakupování s kreditní kartou, bankovní účty

I během běžného nakupování se dají ušetřit nějaké peníze. Není nutné pouze využívat speciální slevové akce rozmanitých sítí hypermarketů a prodejen. Dvě procenta z každé platby dostanete zpátky třeba u kreditních karet od společností Raiffeisenbank a Citibank. Celková částka za měsíc se v takovém případě klidně může pohybovat mezi jedním až dvěma tisíci korun. 

Ovšem ani karty bez finančních odměn za platbu nemusí být úplně špatné, protože při vhodně zvolené kombinaci kreditní karty můžete ovládat svoje cash-flow a nemusíte vůbec platit úroky z kontokorentu. Pokud patříte mezi podnikatele a nakupujete věci určené k podnikání, pak jako plátci daně z přidané hodnoty vám u věcí sloužících přímo k podnikatelské činnosti bude navrácena DPH. Dokonce můžete získat i 21 procent odpočet daně za byty, jež jsou vedené jako ateliéry.

V případě bankovních účtů je problém, pokud svojí bance platíte desítky korun za měsíc. Stačí se podívat na některý online dostupný srovnávač bankovních účtů a vybrat si ten nejvýhodnější právě pro vaše potřeby, protože zde se také dá ušetřit dost peněz. Pakliže ještě studujete, můžete si pořídit speciální studentské účty, jež mohou klidně i vydělávat. Pokud plánujete ušetřit, jistě se vám vyplatí využívat služeb některé z nových bank. S nimi můžete získat zdarma odchozí i příchozí platby a u některých máte také zdarma výběry z bankomatů. Třeba společnost mBank nabízí tři výběry v ceně, pokud utratíte více než čtyři tisíce korun prostřednictvím jejich platební karty. U Equa bank platí, že když budete mít obrat ve výši alespoň deseti tisíc korun, pak nepotřebujete platit poplatek za vedení účtu ve výši devadesáti devíti korun. A poté můžete vybírat z bankomatů tolikrát, kolikrát potřebujete.

Pojištění a hypoteční úvěr

Třeba povinné ručení zaznamenalo v poslední době narůst cen a vypadá to, že ceny porostou i nadále. V takový okamžik se vyplatí prověřit si, jestli máte skutečně to nejvýhodnější a nejvhodnější povinné ručení právě pro vás. Pakliže si budete sjednávat povinné ručení přes internet, můžete celkem dobře ušetřit. Ovšem cena není právě u povinného ručení tím nejdůležitějším faktorem, protože byste se měli ohlížet také na kvalitu pojistného krytí, abyste později nebyli nemile překvapeni. Při pravidelnějším cestování do zahraničních destinací si musíte pořídit cestovní pojištění. Ovšem mohlo by se ušetřit celoročním pojištěním k platební kartě, které vyjde na několik set korun a existuje také levná varianta pro celou rodinu. Znovu by se nemělo zapomínat ani na kvalitu pojištění symbolizovanou zde rozsahem pojistného krytí.

Když se dostanete do situace, že potřebujete půjčit peníze, pak nejspíš budete přemýšlet o hypotéce. Dá se říct, že na hypoteční úvěr je v současné době ta pravá doba, protože ceny nemovitostí nejspíše o něco poporostou. Hodně nízké úrokové sazby poženou v roce 2014 ceny vzhůru. Jestliže uvažujete o koupi nemovitosti na hypoteční úvěr, banky vám v současnosti nejspíš budou situaci usnadňovat, protože konkurence na trhu je obrovská, tudíž byste mohli dostat relativně dobré podmínky. Stačí trochu sondovat stav trhu a za pomoci online kalkulaček dojít k závěru, kde bude nejlepší si vzít hypotéku. A rozhodně se nestyďte vyjednávat, protože to se také vyplatí a můžete ušetřit i několik desetin procentních bod na úrokové sazbě.

Ostatní možnosti šetření

Ušetřit peníze můžete také na potravinách. Celkem můžete ušetřit při domácím vaření. Když změníte jídelníček, pak se kromě ušetření můžete dočkat také zdravější varianty. Ovšem ty nejlevnější potraviny nemusí být nejlepší pro naše zdraví, na toto téma je lepší si projít nějaký článek nebo reportáž. Internetové připojení také něco stojí a měli byste se informovat, jestli za něj neplatíte příliš. 

Třeba u společnosti O2 si můžete zkusit vyjednat nižší ceny než ceníkové. Můžete vyzkoušet smlouvání na infolince s tvrzením, že máte mnohem výhodnější nabídku od konkurenční společnosti, jelikož skutečně existuje prostor pro snížení ceny. Na internetu také naleznete různé srovnávače cen. Volání je také možností, kde se dá ušetřit. V poslední době se podařilo snížit výdaje klientům na mnohem menší částky, když v minulosti nebyly výjimkou ani účty přes tisíc korun. Pro takové lidi je ideální neomezený tarif. Ale ten se nehodí třeba pro lidi, co příliš nevolají, protože by mohli utratit více než dříve. Nejvýhodnější pro telefonování je mít některý z vyjednaných firemních tarifů a pokud pracujete v menší či středně velké společnosti, pak se pokuste vedoucímu navrhnout, aby vstoupil do kontaktu s obchodním zástupcem operátora nebo uspořádal aukci. Potom by si každý zaměstnanec mohl daný tarif objednat s tím, že by mohl přibrat třeba rodinné příslušníky nebo známé. Pakliže takovou možnost nemáte, zkuste zvážit jinou variantu. Nabízí se třeba možnost vzít si některého z virtuálních operátorů. I u telefonního operátora se dá vyjednávat a při pohrůžce odchodem možná vyjednáte lepší podmínky.

Šetřit se dá také na energiích. Dodavatelé plynu a elektrické energie mají různé cenové nabídky a vyplatí se na ně podívat. Nezapomeňte si ovšem pravidelně kontrolovat, jestli je cena vašeho dodavatele ještě přijatelná nebo jinde najdete lepší cenu. Opět se vyplatí porovnání cen online, kde se dá leccos zajímavého zjistit. Ostatně i při běžných činnostech se dá energie ušetřit. Stolní počítač můžete nahradit menším žroutem v podobě notebooku. Také se dají pořídit úsporné žárovky nebo ještě lépe LED žárovky. Určitě se též vyplatí pořízení spořivější varianty spotřebiče, pokud ten starý odejde na věčnost. Ušetřit se dá také na vytápění, jestliže se rozhodnete zateplit si vlastní nemovitost.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články