Nebankovní hypotéka na koupi nemovitosti

09.02. 2014 • Půjčky a hypotéky

Peníze každý člověk potřebuje a kdo tvrdí, že ne, ten nejspíš neříká pravdu. Peníze zkrátka hýbou dnešním světem. Mnoho lidí si občas musí vypůjčit určitý obnos, nicméně nechce se jim využívat služeb bankovních institucí, a proto se zajímají o možnosti půjčení peněz od nebankovních společností. 

Nebankovní hypoteční úvěry se dají označit za střednědobé až dlouhodobé půjčky, které mohou poskytovat soukromé společnosti nebo investoři, kteří fungují mimo bankovní sféru. Peníze na hypoteční úvěry tím pádem pocházejí ze soukromých nebo firemních zdrojů. Výhodou je, že nebankovní hypotéky jsou o něco více dostupné než hypotéky bankovní. Nebankovní společnosti totiž mívají také méně složité požadavky na klientelu a žadatelé o hypoteční úvěr zpravidla nemusí projít prověřením v registru dlužníků a ve většině případů nemusí ani dodávat potvrzení o příjmech.

Podmínky získání nebankovní hypotéky

Ale nelze tvrdit, že nebankovní hypoteční úvěry nemají žádné podmínky. Nebankovní hypotéky jsou poskytovány všem vlastníkům nemovitého majetku, nebo osobám, které nemovitostí disponují na základě souhlasu jejího právoplatného majitele. Další podmínkou pro žádost o úvěr je, aby žadatel byl občanem České republiky starším osmnácti roků. 

Věřitelé ve většině případů nepožadují, aby klienti byli někde zaměstnaní či patřili k osobám samostatně výdělečně činným. Valná část společností poskytujících nebankovní půjčky nevyžaduje od svých klientů žádné potvrzení o příjmech. Pokud už ho někdo chce, pak většinou postačí, když podáte čestné prohlášení o příjmech. Obdobně jako bankovní hypoteční úvěry, i ty nebankovní jsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti.

Bankovní společnosti, které poskytují nebankovní hypotéky, ve velké části případů určují nejnižší možnou sumu, jakou si může zájemce vypůjčit. Častokrát se jedná o částku sto tisíc korun a horní hranice se stanovuje podle toho, jaká je odhadnutá cena nemovitosti, kterou žadatel bude ručit. Poskytovatelé půjček bývají někdy ochotni zapůjčit dokonce až 80% z hodnoty nemovitosti, s čímž se u bankovních společností také asi úplně nesetkáte. A existuje i další rozdíl v porovnání s bankovními společnostmi. Tento rozdíl můžeme najít v tom, že u žádostí o nebankovní úvěr většinou není nutné dokládat, na co chcete peníze zapůjčit. Doba splácení dlužné částky závisí hlavně na rozhodnutí samotného klienta, ale i v tomto poskytovatelé stanovují určité limity. Doba splácení hypotečního úvěru se většinou pohybuje v intervalu od jednoho roku do třicet let. Podobně jako v případě bankovních hypoték, i u těch nebankovních hraje celkem velkou roli výše úrokové sazby. 

Zjednodušeně by se dalo prohlásit, že úroky jsou cenou půjčky, kterou musí žadatel uhradit poskytovateli v podobě určitého počtu procent z celkové úvěrové částky. Výška úrokové sazby se většinou pohybuje okolo pěti procent za rok, zatímco u nebankovních úvěrů může v některých případech dosahovat i osmi či až deseti procent, takže zde s výší úrokové sazby většinou vítězí bankovní instituce.

Volba vhodného věřitele a náležitosti žádosti

Na našem trhu se můžete setkat s obrovským množstvím nabídek hypotečních úvěrů. Nabízí je samozřejmě bankovní instituce i nebankovní společnosti. A právě zde si musíte uvědomit, že při výběru vhodného poskytovatele úvěru se nevyplatí něco uspěchat. Mnohem rozumnější je prozkoumat nabídky všech dostupných společností a zjistit si veškeré podmínky a požadavky, které poskytovatelé úvěrů mají na klienty. Určitě musíte sledovat hlavně výšku úrokové sazby, kdy je jasné, že čím nižší bude úroková sazba, tím lépe pro žadatele o hypotéku. Nezapomeňte si zjistit ani informace o případných poplatcích a možnostech změny splátek či prodloužení nebo zkrácení doby splácení úvěru.

Poté, co si zvolíte vyhovujícího věřitele, musíte s největší pravděpodobností vyplnit formulář přes internet, na jehož základě vás poskytovatel půjčky kontaktuje. Nebankovní hypotéku dostanete po sepsání smlouvy, kde budou přesně stanoveny podmínky konkrétní hypotéky. Smlouvu si samo sebou musíte důkladně pročíst, protože se tam dozvíte všechny zásadní informace jako úrok, dobu splatnosti úvěru či výši úvěrové částky. Musíte si ověřit, jestli souhlasí všechno, s čím jste počítali a na čem jste případně byli se společností dohodnuti. Před podpisem smlouvy se ještě od žadatelů o úvěr častokrát vyžadují doplňující dokumenty, mezi něž se dá zařadit aktuální list vlastnictví, katastrální mapu, doklady totožnosti nebo vyčíslení závazků vázaných na listu vlastnictví. Chybět nemůže ani odhad ceny nemovitosti.

Získání nebankovní hypotéky ve většině případů nebývá vůbec složité, ale je zapotřebí si uvědomit a rozvážit, jestli opravdu potřebujete půjčit peníze a jestli nebankovní společnost představuje tu nejlepší možnou volbu v situaci, ve které se zrovna nacházíte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články