10 nejslavnějších diamantů

23.02. 2014 • Zajímavosti

Jak se říká, nejlepším přítelem člověka je pes, ale nejlepším přítelem ženy je diamant. Jistě jste tento slogan slyšeli od nejednoho šperkaře, který se snaží tyto skvosty co nejlépe prodat. Je sice pravda, že žádnou ženu y drahý diamant nikdy neurazil, a vždy bude s takovým dárkem spokojená. Takový, ač malý šperk, s diamantem dokáže rozzářit každou ženu. Existuje ale několik skutečných skvostů i mezi diamanty. A na těch deset nejlepších, se nyní společně podíváme.

Hope diamant

Jedná se o nejslavnější barevný diamant na světě. Jistě ho všichni znáte a ani nevíte, že se jedná o diamant s tímto názvem. Tento kousek si zahrál ústřední roli v americkém filmu Titanik, v podobě diamant s názvem Srdce oceánu. Diamant je opravdu nádherný, ale je opředen pověstí, že ten, kdo diamant vlastní, nikdy nebude šťastný. Ten, kdo diamant vlastní a následně ho daruje, se kletby zbaví. I to je důvod, proč v současné době leží ve Smithově institutu. Klenotník, který ho koupil, jej ihned daroval. Diamant má dlouhou historii. Byl darován Ludvíku XIV. V Indii. Do Velké francouzské revoluci byl ztracen a nalezen v Holandsku. Každý, kdo diamant vlastnil, měl v životě neštěstí, ať už v podobě úmrtí blízkého, krachu nebo požáru domu.

Koh-i-noor

Vzácný diamant, který svůj domov našel ve Velké Británii na královské koruně. Jedná se o nádherný a velmi vzácný kousek. Pochází opět z Indie, která ho věnovala Britskému impériu, přesněji královně Viktorii.  Královna nechala diamant přebrousit a dostal podobu slzy. Tento kousek poté darovala svému muži. Od té doby ho vždy vlastnili choti panovníků britských států. Po celou dobu se dědil jako samostatný diamant. Až současná vládkyně Velké Británie, Alžběta II. ho nechala vsadit do korunovační koruny.

Cullinan

Cullinan je největší diamant na světě. V přírodním surovém stavu měl váhu 3106 karátů, což si můžete představit asi jako velký kokosový ořech. Pojmenován byl podle zakladatele a majitele těžebního dolu. Diamant byl darován britskému panovníkovi Edwardovi VII. Diamant ale nezůstal v celé své kráse. Byl vybroušen na dva menší, které dostaly pojmenování Cullinan I. a Cullinan II. Stejně jako Koh-i-nor jsou i tyto dva poklady součástí britských korunovačních klenotů.

Taylor – Burton

Diamant, který víc než který jiný symbolizuje lásku k ženě. Koupil jej totiž Richard Burton pro svou milovanou ženu Elizabeth Taylor. A právě ona nechala diamant přejmenovat podle nich, aby symbolizoval jejich lásku. Až po nějaké době byl diamant nabídnut do dražby. Z peněz, které se vydražily za diamant byla postavena nemocnice v Botswaně. byl prodán za neuvěřitelné tři miliony amerických dolarů.

Orlov

Již podle názvu si dovedete tipnout, odkud tento kousek pochází. Vraťme se do starého Ruska, do doby Kateřiny Veliké. Orlov byl hrabě, který tento diamant koupil a věnoval ho mladé Kateřině, která se právě dostávala k moci. Opět byl vsazen do královského symbolu, do žezla, aby dokazoval její velikost.

Excelsior

Tento diamant je charakteristický svou barvou, je totiž modro-bílý. Stejně jako barva, tak i tvar j netypický. Z jedné strany je totiž plochý a z druhé ostrý. V současné době není v celku. Byl totiž rozřezán na několik menších dílů, které byly následně prodány šperkařským společnostem.

Centenary

V současné době největší diamant na světě. Byl nalezen ve velikosti šest set karátů. Byl nějakou dobu opracováván a v současné době váží necelých tři sta karátů. Výbrus je práv to, co je na něj tak jedinečného. Je zde skloubena barva a vysoký třpyt. Jedná se o unikátní kousek, který je k vidění v Londýně, v Toweru.

De Beers Millennium Star

Diamant, který již ve svém názvu nese slovo hvězda a tisíciletí. Tím už ukazuje svou výjimečnost. Jedná se o naprosto jedinečné dílo. Výbrus je specifický. Jeho tvar předčil i mnohé větší diamanty. Stal se součástí celosvětové výstavy diamantů, a patří mezi největší hvězdy.

De Beers

Až koncem devatenáctého století se veřejnosti poštěstilo a mohla spatřit, do té doby, největší diamant světa, který vážil asi dvě stě karátů. Velikost sice byla ohromující, ale více si lidé všímali jeho barvy, která byla netypicky žlutá. Jakmile byl vybroušen, stal se z něj unikát, jak v barvě, brusu, tak i třpytu. V současné době se nejedná o největší diamant světa.

Sancy

Pokud byste se chtěli dozvědět něco o původu tohoto kousku, museli byste se dostat hodně do minulosti. Museli byste procestovat více zemí, protože byl v rukou několika zemí a panovníků. Byl součástí španělských korunovačních klenotů, majetkem britského impéria, ale také majetkem Ruska. Nyní je v rukou Francie a je uložen v Louvru.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články