Jak získat půjčku na směnku

19.09. 2013 • Půjčky a hypotéky

Rozhodli jste se, že si půjčíte peníze na směnku, nebo zatím o tom uvažujete? Co je dobré vědět o půjčkách na směnku.

Co je to směnka

Směnka představuje doklad o finančním závazku. Jo obchodovatelným cenným papírem. Člověk, který směnku vystavuje (výstavce) se jejím vydáním zavazuje, že osobě uvedené na směnce splatí směnečnou sumu.

Směnky se využívají na zajištění závazků. V poslední době jsou poměrně oblíbené, ovšem jejich špatné nastavení či uzavření směnky s neseriózním věřitelem, vám může způsob problémy.

Směnky se zpravidla vydávají na menší částky, protože zde není většinou zajištění majetkem. Lze však vydat směnku, které mají movitou či nemovitou zástavu. Nikdy však nepotřebujete potvrzení o vašich příjmech.

Údaje nutné na směnce

Směnka nemá žádný formulář, který je třeba při vydání striktně dodržovat. Ze zákona však musí mít některé údaje, aby byla platná.

Těmito údaji jsou: označení, že jde o směnku, příkaz zaplatit částku uvedenou na směnce, jméno toho, kdo danou částku má zaplatit, místo, kde má být směnka splacená, datum a místo vystavění směnky, vlastnoruční podpis výstavce a splatnost směnky.

Splatnost směnky lze určit různými způsoby, a to:

·  „na viděnou“

·  na určitý čas „po vidění“

·  na určitý den

·  na určitý čas po datu vystavení směnky.

Platnost směnky neovlivňují pravopisné ani gramatické chyby.

Práva majitele směnky

Vlastník směnky má právo na její proplacení, což je zaznamenáno přímo na směnce. Majitel však může směnku prodat. Tím převede nárok ze směnky na jinou osobu. Děje se tak rubopisem (na rub směnky).

Pokud dlužník odmítne směnku proplatit, může to požadovat věřitel po avalistovi. Jde o osobu, která se zaručí, že v případě, že dlužník nesplatí stanovenou částku, splatí ji za něj. Ne vždy směnka má určeného avalistu.

Majitel směnky musí přijmout i částečné plnění. Vyznačí se na směnce. Pokud dlužník nezaplatí celou část, může se věřitel domáhat svých práv soudně. Uzná-li soud jeho nárok, vydá se směnečný platební rozkaz, který přikazuje do tří dnů od dodání písemného vyjádření o rozkazu splacení. Výkon pravomocného rozsudku lze provést i exekucí.

Výhody a nevýhody půjček na směnku

Hlavními výhodami půjček na směnku je solidarita ručení, možnost převodu směnky na někoho jiného, přísnost devizového práva, snadná dostupnost, rychlé vyřízení, jasná a propracovaná právní úprava. Půjčky ze směnek můžete využít i na splacení jiných půjček.

Půjčky na směnku mají však i své nevýhody. Jsou jimi vysoký úrok a RPSN. Ani poplatky za vyřízení nejsou levné.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články