Co je to leasing a jak jej získat

09.02. 2014 • Zajímavosti

Leasing je pojem, který většinou spojujeme s koupí automobilu. Také uvažujete o autu na leasing? Jaké jsou jeho výhody, nevýhody a jde o lepší řešení než si koupit auto z úvěru?

Co je to leasing

Leasing je finančním produktem umožňujícím financování movité věci. Název produktu je z anglického slova „lease“, což znamená pronájem. Na principu pronájmu leasing funguje. Znamená to, že financovaný předmět je majetkem leasingové společnosti až do okamžiku, než ho splatíte. Pak teprve přejde do vašeho vlastnictví. Pokud nakonec přejde věc do vlastnictví osoby, která leasing platí, jde o finanční leasing, který je mezi fyzickými osobami běžnější. Nejčastěji se týká nákupu auta.

Kromě finančního leasingu rozlišujeme ještě operativní leasing. Liší se v tom, že i po ukončení smlouvy zůstává věc ve vlastnictví leasingové společnosti. Výhodou pro plátce leasingu jsou menší splátky a tím i menší konečná cena, protože se do splátek promítá jen rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou dané věci.

Operativního leasingu využívají především společnosti mající více automobilů. Klesají jim tak náklady na ně a výhodou je i to, že leasingové společnosti nabízejí často flotilové slevy. Pro soukromé osoby kupující si jeden vůz, který chtějí mít nastálo, je výhodnější finanční leasing.
S leasingem se pojí termín „akontace“, což je první navýšená splátku uváděná v procentech z ceny pořizovaného majetku. Je dána cenou vozidla, možnostmi dalšího využití ze strany nájemce atd. Leasingové společnosti většinou požadují alespoň 10 % z ceny vozidla.

Leasing versus úvěr

Budete-li si kupovat automobil a nebudete na něj mít vlastní finance, můžete se rozhodnout, zda si vyberete leasing či splátkový prodej. Základním rozdílem mezi těmito dvěma finančními produkty je v tom, že když si vezmete na auto úvěr, bude hned vaším majetkem.

Uvažujete, jestli tato možnost bude pro vás lepší? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.
Obecně platí, že kupujete-li nové auto, je lepší zvolit leasing a při koupi ojetého vozidla spotřebitelský úvěr.

Zvolíte-li pro financování automobilu leasing, počítejte s tím, že se vaše náklady zvýší ještě o havarijní pojištění, které v případě leasingu musíte mít. Pokud však s havarijním pojištěním počítáte tak jako tak, nevýhodou to pro vás nebude.

Nevýhodou leasingu kromě toho, že se auto nestane hned od počátku vaším majetkem, je, že leasing se pojí s většími náklady než úvěr. Hrozí vám také odebrání automobilu, nebudete-li leasing splácet. Ovšem když nebudete splácet úvěr, má to také svá velká rizika. Můžete se dostat do dluhové pasti.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejde jednoznačně říci, které řešení je výhodnější. Spíše si projděte výhody na nevýhody jednotlivých možností financování a sami se rozhodněte, co je pro vás lepší.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv financování, vždy si bedlivě před popisem přečtěte smlouvu, aby vás nic nepřekvapilo, např. nadměrně vysoké sankce či odebrání vozu při malém zpoždění platby atd.

Leasingové společnosti v České republice

V České republice působí různé leasingové společnosti. Jsou jimi především ŠkoFIN, , ALD Automotive, Credium, Business Lease, ČSOB Leasing, Ge Money Auto, GMAC, LeasePlan Česká republika, Leasing České spořitelny, Santander Consumer Finance, VB Leasing CZ, UniCredit Leasign CZ atd. Leasingové společnosti se sdružují do organizace České leasingové a finanční asociace (ČLFA).

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články