Jak spořit a naspořit dostatek peněz

02.12. 2013 • Spoření

Ideální představa většiny běžných lidí je mít nejen své bydlení, práci, později i rodinu a děti, ale také mít něco naspořeno, v případě nějakých náhlých příhod. Jenže ne vždy se sny setkávají s realitou. Lidé často podléhají akčním cenám za zboží, anebo si tu a tam dopřejí radost tím, že si pořídí něco pro sebe. Sice to třeba stojí jen pár stovek, pokud se ale podobná situace opakuje a třeba častěji, najednou se zjišťuje, že úspory jsou nulové a v případě náhlých a nutných výdajů, není prostě kam sáhnout.

Proč si spořit

Možná zbytečný dotaz, ale je potřeba si tento fakt ujasnit. Nejlépe se totiž spoří, pokud má dotyčný skutečný cíl. Snadněji se tak odolává pokušením, které na naši peněženku číhají snad na každém roku. Bude skutečně nesnadné, našetřit si třeba alespoň na základ pro hypotéku na byt, když každý měsíc musí dotyčný utratit pár tisíc za šaty, cigarety, alkohol a posezení s přáteli v hospůdce. Na tom sice není nic špatného, ale pokud člověk na útratu nemá, tak ji většinou ani nedělá. Existují sice případy, kdy lidé chodí do hospody pravidelně a pijí tzv. na sekeru, ale to už jsou osoby z jiné „kategorie“ ty opravdu netrápí, že nemají vlastní bydlení. Stačí jim přístřešek a jedna posel u svých rodičů a měsíční výplata, kterou nechají v hospůdce.

Mít cíl

Pokud tedy máme důvod, že chceme našetřit konkrétní částku, obvykle lákavým, byť velice „výhodným“ nabídkám snadno vyhovíme. Potěšení bude o dost větší, když budeme bydlet konečně ve svém, nebo si koupíme první vlastní automobil, o kterém jsme nějakou dobu snili. Jak ale nepodlehnout lákavým nabídkám, a namísto utrácení, jak své těžce vydělané peníze dobroou fintou třeba „rozmnožit“?

Spořicí účet

Základem je mít běžný účet a zřídit si spořicí účet. Je jedno, zda u své banky, anebo si vyberete z nabídky jiných, konkurenčních bankovních institucí. Běžně jsou spořicí účty zdarma, prakticky jde o to, že právě sem si lidé posílají vyšší částky, finanční rezervy, které akutně nepotřebují. Protože z tohoto důvodu si také spořicí účet zakládají. Lidé tak odkládají desítky, až stovky tisíc. Tyto peníze prakticky půjčují bance a ta díky tomu získává na úrocích. Svým klientům poskytne část těchto úroků, jako v částce, kterou předem stanoví. Po čase, vlivem inflací a dalších výkyvů ekonomiky tato částka jde možná nahoru a dolů, ale vždy jen v jistých mezích.

Jak funguje spořicí účet a proč ho mít

V každém případě je spořicí účet skvělý pro právě odkládání a spoření peněz. Jestliže nejste žádný milionář, tak výnos z úroků nebude bůhví jak závratný, ale zde jde spíš o psychologický efekt, jež má právě podpořit rozhodnutí o spoření si. Peníze ze spořicího účtu si snadno převedete na svůj běžný účet a máte je svým způsobem pořád k dispozici. Proto není nutno se obávat, že když přijde nenadálá situace, a budete peníze najednou potřebovat, že je prostě máte, ale nemůžete je použít.

Je to taková psychologie

Ke spořicímu účtu se neváže žádná karta a peníze si prakticky posíláte jen k sobě na běžný účet. Pro spoření je nejlepší si každý měsíc spočítat, kolik budeme potřebovat peněz na útratu, na běžné platby a zbytek prostě z výplaty převést na spořicí účet. Na první pohled to pak vypadá, že skoro nemáte peníze, takže se snažíte šetřit a klidně oželíte návštěvu oblíbené hospůdky a zůstanete doma, kde konečně opravíte zlomená dvířka od skříně. Ušetříte, uděláte, co je potřeba a nakonec budete mít dříve vlastní bydlení.

Termínovaný vklad

Něco podobného, jako spořicí účet, je termínovaný vklad s tím rozdílem, že zde bývá úrok vyšší, ale než zajásáme a nepochopíme tedy účel spořicího účtu, je nutné vědět, že zde si penězi nebudete moci tak manipulovat, jak u uvedeného spořicího účtu. Tento typ účtu je určen ke garantovanému zúročení vkladu a sjednává se na určitou dobu v určeném vkladu. Pro lepší vysvětlení – pokud se sem peníze dáte a chcete je co nejvíce zúročit, sjednejte si termínovaný vklad na delší dobu a vložte, pokud možno co nejvyšší částku. Ale pamatujte na to, že po celou dobu s vloženou částkou nebude možné manipulovat. Z praxe a pro běžného občana je tedy nejvíce vhodné si prvně založit spořicí účet, nějakou dobu si peníze odkládat a poté z těchto peněz, si část vložit na termínovaný vklad. V konečné fázi bude mít dotyčný potřebné peníze na běžném účtu, jistou finanční rezervu na spořicím účtu a velmi výhodně zúročené peníze na termínovaném vkladu.

Stavební spoření

Nejen pro ty, co chtějí stavět, je tu stavební spoření. Je sice, a původně bylo obecně koncipováno právě pro výstavbu nových, rodinných domů, jenže dnes stejně málokdo na vlastní pěst staví. Buď se kupují domy, byty a také domy nebo byty již postavené. Již se moc nevidí, aby všichni rodinní příslušníci mužského pohlaví v pracovních úborech v sobotu kráčeli na stavbu a pomáhali s výstavbou nového domu.

Jak vlastně funguje a proč ho mít

Stavební spoření je jistou formou úvěru, který je poskytován jak na stavbu, nebo koupi nového obydlí, tak také na jeho rekonstrukci, či podobné akce. Je určeno pro bydlení, a proto ho většinou rodiče zakládají svým dětem pro začátek do života, aby si mohli dovolit vlastní bydlení. Výhodou je jistě to, že se zde úročí vysokým úrokem a při zachování jistých pravidel na něj přispívá i stát. Navíc čím delší má trvání, tím je vám půjčena větší částka při nutnosti. Zkrátka a dobře – část si našetříte a další nutnou část peněz vám půjčí právě tem finanční ústav, u kterého máte stavební spoření založeno.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články