Půjčky peněz

12.04. 2014 • Půjčky a hypotéky

V oblasti půjček peněz je v České republice poměrně silné konkurenční prostředí. Půjčky (zápůjčky) poskytují nebankovní, bankovní společnosti, ale také soukromé osoby a privátní investoři.

Pojďme si nyní představit nabídku některých z nich.

Bankovní půjčky peněz

Všechny banky nabízejí zajímavé půjčkové produkty. Půjčka u banky je v hodnocení pomocí RPSN prakticky vždy levnější než u nebankovní společnosti nebo soukromé osoby. Například Komerční banka má svůj produkt "Optimální půjčka", kde si můžete půjčit 30 000 až 2,5 milionu Kč. Splatnost této zápůjčky je až 10 let a až do celé výše 2,5 mil. není nutné zajištění. V případě Optimální půjčky se jedná spíše o konsolidaci  - v rámci jedné půjčky spojíte více stávajících půjček. Proč provádět konsolidaci (sloučení) půjček? Můžete mít například několik relativně drahýchz půjček a sloučením do jedné ušetříte značné finanční prostředky.

Ukažme si nyní vzorový příklad Optimální půjčky. Řekněme, že si chcete půjčit 180 000 Kč (respektive spojíte vaše stávající půjčky), splatnost úvěru bude 6 let (72 měsíců). V takovém případě bude úrok 9,5% a RPSN 9,9%. Celková částka, kterou nakonec zaplatíte je 234 894 Kč.

Dalším zajímavým bankovním produktem je Půjčka na cokoliv od ČSOB. Díky této půjčce si můžete koupit například nové auto, elektroniku nebo nové věci do domácnosti. Půjčka je rychlá a jednoduchá, splní vaše aktuální potřeby. Její výhodou je relativně nízký úrok od 8,9%. Výše splátek lze rozložit na dobu splatnosti až 7 let (84 měsíců). Půjčka je bezúčelová, tedy na cokoliv; nemusíte dokládat na co peníze použijete. Rychlost půjčky značí i její vyřízení - s penězi můžete nakládat již v den podpisu smlouvy. Minimální výše této ČSOB půjčky je 20 000 Kč. Dojem z půjčky bohužel kazí poplatky - 1% z výše úvěru jednorázově, správa účtu 59 Kč měsíčně, inkaso splátky 6 Kč měsíčně a cena konta 55 Kč měsíčně. Celkem tedy měsíčně budete platit 120 Kč + jednorázově procento z výše půjčky.

Nebankovní půjčky peněz

U nebankovních společností narazíte na jednu velkou nevýhodu. Tou je celková cena půjčky vyjádřená v RPSN. Tedy celkové roční náklady na půjčku. U bankovních společností je tato sazba pohybuje od 5 do 20%. U nebankovních společností však dosahuje hodnot až několika tisíc. V praxi to tedy znamená, že nebankovní půjčky jsou značně nevýhodné a drahé. Na druhou stranu mají také své jisté výhody. Nebankovní společnosti půjčují prakticky každému, i lidem v exekuci. Neprověřují tolik klienta a zpravidla nepožadují žádné jednorázové či pravidelné měsíční poplatky. Tyto slabší pravidla jsou dána tím, že půjčují obvykle velmi nízké částky - od 3 000 do 15 000 Kč. Doba splatnosti je také nepoměrně kratší; v řádu dní až týdnů.

Ukažme si nyní na příkladě vzor rychlé nebankovní půjčky. Zvolíme rychlou půjčku CreditOn  a částku 3 000 Kč se splatností 30 dní. U takovéto rychlé půjčky nakonec zaplatíme 3 779 Kč. Půjčení 3 tisíc na 1 měsíc nás tedy stálo 779 Kč. To vyjádřeno pomocí RPSN je cca 1 559 %, měsíční sazba 26,33%. Je pak na zvážení každého, zda se mu půjčka vyplatí. Samozřejmě v případě, kdy potřebujete peníze opravdu nutně a rychle, tak je nebakovní rychlá půjčka jednou z možných cest. Na prvním místě byste však měli uvažovat nad tím, jak vydělat více peněz, případně jak ušetřit nějaké peníze navíc. Půjčky mohou být nebezpečné a mohou dostat dlužníka do dluhové spirály.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články