Může vám konsolidace půjček pomoci?

25.10. 2013 • Půjčky a hypotéky

V poslední době se více mluví o možnosti konsolidace půjček. Už jste se také s tímto pojmem setkali a ptáte se, jestli vám může skutečně pomoci? Co byste měli vědět o konsolidaci půjček?

Co je to konsolidace půjčky

Konsolidace půjček neboli refinancování je procesem, který sloučí vaše finanční závazky v jeden. To sebou nese různé výhody, především ušetříte na výdajích spojených s půjčkami. Konsolidace půjček provádějí banky i nebankovní společností. Výhodnější podmínky získáte u bank. Prvním poskytovatelem konsolidace se stala GE Money Bank. Dnes už jde o rozšířený finanční nástroj.
Konsolidace půjček využívají především ti, kteří splácí různé půjčky, ať už od bank či nebankovních společností. Zpravidla jde o lidi, kteří mají se splácení potíže a potřebovali by lépe nastavit splátky.
Oslovíte-li banku s žádostí o konsolidaci půjčky a bude-li vám vyhověno, banka za vás splatí všechny dluhy a od té doby budete splácet peníze jí za nových podmínek.
Poskytovatel refinancování vám zpravidla nabídne nižší úrok (často ale delší dobu splácení), nebudete platit za poplatky spojené s jednotlivými produkty, ale také získáte lepší přehled o svých závazcích. Zjednoduší se i administrativa pojící se s půjčkami.

Podmínky konsolidace půjčky

Uvažujete-li o konsolidaci půjček, je vhodné seznámit se s podmínkami, za kterých vám bude poskytnutá.
Podmínky se u jednotlivých poskytovatelů liší. Jak jsme si uvedli, poskytují je i nebankovní společnosti, které jsou benevolentnější, ale zároveň jsou méně výhodné.
Uveďme si tedy alespoň obecné podmínky, které najdete u většiny bank. Konsolidaci půjček schvalují fyzickým plnoletým osobám, které mají trvalé bydliště a kontaktní adresu v České republice. Pro schválení refinancování je také důležité mít trvalý zdroj příjmů a často i běžný účet u banky, ve které o konsolidaci žádáte. U bank se liší částka, kterou je možné konsolidovat.
Pro vyřízení konsolidace si kromě občanského průkazu a druhého dokladu totožnosti, připravte smlouvy o úvěrech či dalších produktech, které chcete konsolidovat, a veškerou dokumentaci, která s finančními závazky souvisí. Budete také potřebovat doklad o trvalém příjmu.
Některé konsolidace jsou s ručením nemovitostí. Jedná se o zajištěnou konsolidaci a lidé ji volí, pokud kromě samotného refinancování si ještě chtějí půjčit další peníze.

Výhody a nevýhody konsolidace půjček

Hlavní výhodou konsolidace půjček je, že vám usnadní administrativu spojenou s půjčkami a úvěry a vy za ně nebudete platit poplatek. Někteří vyhledávají konsolidaci půjček díky možnosti měnit výši splátek. V tomto případě však počítejte, že konsolidovanou půjčku budete splácet delší dobu, což může být samozřejmě zároveň nevýhodou.
Obecně se konsolidace půjček nevyplatí každému, takže je dobré si vše propočítat a podle toho se rozhodnout.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články