Copy Trading - funguje kopírování obchodníků u eToro?

04.04. 2018 • Investice

Obchodováním na burze už se dávno nezabývají pouze zkušení analytici a burzovní makléři. Prostřednictvím internetu dnes může obchodovat úplně každý a existují stovky společností, které vám to umožní. Obchodování je ovšem zrádné a není žádným tajemstvím, že více než polovina obchodních účtů končí ve ztrátě. Podle některých zdrojů ve ztrátě končí dokonce přes 80 % obchodníků. Problém je totiž v tom, že bez zkušeností a znalostí trhu je obchodování jen hazard. Právě nedostatek znalostí mnoho lidí od obchodování odrazuje. Některé produkt se ovšem tváří tak, že vám budou vydělávat, i když žádné předchozí zkušenosti nemáte. Tak jako třeba sociální obchodování, nebo lépe řečeno copy trading.

Jak sociální obchodování u eToro funguje?

Sociální obchodování kombinuje výhody klasické obchodní platformy a popularitu sociálních sítí. Přes platformu eToro tedy můžete obchodovat, můžete komunikovat s ostatními obchodníky, můžete sdílet své výsledky a sledovat výsledky ostatní atd. Copy trading posouvá tento koncept ještě dál a umožňuje kopírovat ostatní obchodníky. Pokud tedy obchodník, kterého kopírujete, uzavře nějakou transakci, tak se stejná transakce zrealizuje ihned i na vašem účtu. Nejznámější platformou pro kopírování ostatních obchodníků je pravděpodobně eToro. U brokera můžete obchodovat sami nebo kopírovat ostatní obchodníky, kterých jsou na platformě tisíce. Pro lepší přehled lze obchodníky srovnávat podle dosažených výsledků, podle míry rizika, které při obchodování podstupují, a podle dalších parametrů. Kopírování je samozřejmě automatické, takže stačí spustit a potvrdit kopírování a ostatní zařídí systém brokera eToro. Kopírování lze také kdykoliv vypnout.

Jde vydělat kopírováním ostatních?

Teoreticky funguje kopírování jednoduše a snadně. Otevřete databázi obchodníků, seřadíte je podle úspěšnosti nebo podle dosažených zisků a zapnete kopírování u těch nejlepších. Ke každému samozřejmě nastavíte libovolnou část vašeho kapitálu, která se bude ke kopírování daného obchodníka používat. Jenže tento způsob k dlouhodobému úspěchu nevede. Kdyby ostatně fungoval, tak jej využívají všichni. Ale to se neděje. Ziskové kopírování ostatních obchodníků není vůbec jednoduché. Ti, kteří se v tabulkách umísťují na předních pozicích, často dosahují vysokých zisků na úkor vysokého rizika. Problém je také v tom, že nemáte k dispozici data obchodníků a nemůžete tak zjistit, jakou strategii obchodník využívá. Osoba, kterou kopírujete, tak můžete být profesionální obchodník stejně jako úplný amatér s trochou štěstí. Při rozhodování, kterého obchodníka budete kopírovat, je nejlepší vycházet z dlouhodobých statistik. Zároveň je lepší diverzifikovat své portfolio a kopírovat více obchodníků menšími částkami. Vsadit všechno na jednu kartu je hodně riskantní a obchodníkovi se nemusí tato strategie vyplatit.

Je eToro důvěryhodný broker?

Není náhoda, že se na obchodní platformě eToro zaregistrovalo už více než 5 milionů uživatelů. Myšlenka sociálního obchodování zkrátka sklízí úspěch. Nevýhodou kopírovací platformy eToro jsou bezesporu vyšší spready a poplatky obecně. Při kopírování také dochází k nežádoucím prodlevám, což u krátkodobých transakcí může hrát významnou roli. Pro některé obchodníky bude omezující také to, že na platformě nejsou skutečné akcie či komodity, ale jen CFD deriváty.

Zdroj: Recenze a zkušenosti s eToro

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články