Diamanty - tip na dobrou investici

18.12. 2013 • Investice

Diamanty jsou velkým lákadlem. Zejména pro ženy, ženy milují diamanty, a pokud je mohou mít či si je jen zapůjčit jsou nadšené a šťastné. Diamanty jsou stále ještě jaksi zakódnovány a spojeny s lidmi, kteří jsou na vysoké úrovni a kteří mají vysoký životní standart a vysoké životní nároky. Například v amerických filmech, kde vidíte "horních deset tisíc", jak jezdí v luxusních autech, mají luxusní domy a podobně. Ti zcela běžně nosí diamanty a dostávají je k narozeninám, k výročí, ke svátku, či jen tak, pro radost. Tohle se "obyčejným lidem" může jen zdát, ti jsou často rádi, když si diamanty mohou vyzkoušet a ženy obvykle nosí jejich napodobelniny. V dnešní době se dá investovat již téměř do všeho a můžete potěšit také i ženské oko. Můžete investovat do perel, perlového náhrdelníku, do zlata, do investičního zlata a podobně. Kromě toho můžete investovat do cenných papírů, do akcií, do jiných komodit, do nemovitostí a podobně. Dnešní doba nabízí již hodně možností což je samozřejmě dobré. Ovšem zase to ukazuje na to, že je potřeba se rozhodnout a pořádně rozmyslet nad tím, do čeho investovat, když toho trh nabízí právě tolik. Navíc, ne vše bude úplně v pořádku a proto je potřeba si tohle všechno pořádně promyslet. Jinak se investice změní v propad a peníze budou v tahu, jakoby vylétly oknem.

Pokud vás, jako investora, nezaujaly perly či zlato, co takhle diamanty? Když chcete své finance investovat, můžete vyzkoušet právě diamanty jako investici. Je to jedna z alternativ investování a stejně jako zlato i diamanty jsou dobrým uchovatelem vašich peněz a hodnot. Navíc, neinvestujete tradičně do akcií a podobně, je to něco co je dobrá alternativa pro vás. Samozřejmě nemůžete přijít do světa investování, aniž by, jste o něm nic nevěděli. Tedy samozřejmě můžete zde přijít a investovat, ale poté máte velkou šanci, že se investice nezdaří a peníze budou pryč. Stejně jako o všem je potřeba něco vědět, jsou také informace, které musíte vědět o diamantech ještě předtím, než do nich začnete investovat. Přeci jen, jsou to vaše finance a je potřeba je rozmnožit, ne zcela ztratit. Je dobré své finance rozdělit, ideálně na tři části. Právě jednou z těch částí je také ta část, kde se vyskytuje zlato, diamanty a jiné drahé kovy. Je jasné, že diamanty jsou investicí spíše dlouhodobou, takže pokud chcete nakoupit a rychle prodat s výnosem, diamanty a zlato se moc nedoporučují. Raději se poohlédněte po jiné investici, tady můžete dát přednost například cenným papírům, akciím a podobně. O diamantech se v tomto článku něco málo dozvíte.

Musíte si uvědomit, že trh s drahými kameny funguje jinak, než trh se zlatem či trh s jinými komoditami. Pokud investujete do zlata a myslíte si, že bude stejné a lehké investovat do drahých kovů, mýlíte se. Pokud vy jako investor, uvažujete o diamantech, jako o investici zapomeňte na fondy. Koupit můžete buď fyzický šperk či přímo investiční diamant. Pokud porovnáváte trhy s investičního zlata s trhem diamantovým je velmi malým, ten diamantový. Ovšem poptávka po diamantech roste a to i mezi drobnými obchodníky. Nejvíce se tento trh rozvíjí v asijských zemích. Logická úměra je zde také ta, že s větším zájmem investorů roste také cena diamantů. Očekává se větší nárůst investorů, takže se očekává také to, že poroste cena. Diamant je také přírodní zdroj, který je vyčerpatelný, to má samozřejmě vliv na cenu také. Cena může růst spolu s vysokou cenou za těžbu diamantů. Těžbu diamantů má na dohled kruh obchodníků. Ti vše okolo diamantů bedlivě hlídají. Cenu samozřejmě můžeme zvýšit i současnou ekonomickou situací ve světě.

Každý investor je rád a je to pro něj výhodnější, když má k dispozici průhlednou tvorbu cen, likvidní trh, lehce dostupná data, nízké transakční náklady a podobně. K tomu však diamanty mají daleko, ovšem pokud jste invetor, který tohle k sobě nezbytně potřebuje, diamanty nejsou to pravé pro vás. Nákupy a prodeje diamantů probíhají mezi pecializovanými obchodníky s diamanty a to pouze mezi nimi. Samozřejmě diamant není jen jeden, diamantů je mnoho různých druhů a poddruhů. Tím se samozřejmě komplikuje i oceňování, protože existují různý druhy oceňovacích metod. Struktura trhu tak brání vytvoření jednotného a jednoduchého cenového indexu.

Zlato má indexy navázané na cenu zlata, je jich poměrně hodně. U diamantů tomu tak není, je jich velmi poskrovnu. Informace a ceny jsou k dispozici však pouze obchodníkům s diamanty a to ještě k tomu za nějaký poplatek. Mohla by však nastat změna a ceny by mohly být k dispozici zdarma. To by zejména mohlo a mělo pomoci investorům, kteří nemají s diamanty žádné zkušenosti. Je to pro ně také pomoc aby, se lépe zorientovali v cenách a dokázali tak rozlišit cenu drahého kovu a cenu také za poplatek dealerovi. I v oblasti investování do diamantů mohou exitovat lidé, kteří se snaží prodejce natáhnout a dostat z něj co nejvíce peněz. Je dobré si zjistit cenu diamantu, která je běžná a terpve pak se poohlížet po investici. Poté ihned víte, že cena je příliš vysoká a prodejce se vás snaží obrat. Pozor také na vysoké vstupní poplatky. Obecně je dobré si najít více obchodníků s diamanty a poté srovnat jejich ceny a poplatky. Z toho vyberete toho obchodníka, který je pro vás finančně dostupný a který se vás nesnaží obrat. Diamanty také mají nevýhodu a to tu, že nemůžete srovnávat ceny diamantů z předešlých let. Cena diamantů je špatně dostupná, což vám samozřejmě stíží situaci při hledání. Většinou se musíte spolehnout na to, co vám řekne váš obchodník s diamanty. Možná i proto je dobré si najít dobrého obchodníka, pokud někdo z vašich přátel má zkušenosti s obchodníkem je dobré nechat si poradit či dát na doporučení.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články