Drahé kovy se stávají v poslední době čím dál oblíbenější možností jak investovat. Pro české investory je sice na vyšší příčce zlato před stříbrem, ovšem i druhé zmiňované je velmi dobrým uchovatelem hodnoty a může sloužit i jako tzv. pojistka proti inflaci. Podíváme-li se na celkový objem investic do drahých kovů u nás, právě stříbro je v nich zastoupeno pouze necelými 30%. Jako investiční účel se nejčastěji používá v USA, dále pak na Středním východě a v některých asijských zemích. Podíváme-li se blíž na Evropu, pak v investicích do stříbra vedou severské země. V naší republice je zatím na první příčce zlato, ovšem situace se pomalu začíná měnit, neboť popularita stříbra celosvětově roste.
Opomíjený způsob zhodnocení - investice do stříbra
I přesto, že je stříbro velmi kvalitní komoditou, z celé lidské populace do něj investuje pouze asi setina procenta. Přitom tato investice je velice rozumným krokem. V ceně se sice setkáme občas s výkyvy, nicméně stříbro je nejen drahým kovem, ale také průmyslově využívanou komoditou. A v tom také spočívá hlavní odlišnost od zlata. Co se týče průmyslového využití vůbec, zaujímá právě stříbro druhou příčku a nad zlatem zde s velkým nadhledem vede. Stříbro je nezbytné např. při výrobě baterií, léků, elektroniky, fotografií ale také automobilů a to není zdaleka vše. Z celosvětové produkce stříbra spadá na průmysl dokonce 85%, takže na investice logicky zbývá pouhých 15%.
Spotřeba stříbra roste
V současné době je stříbro většinou pouze příměsí těžby. Je s podivem, že celé ¾ z jeho celkově vytěženého množství je vyprodukováno v právě v dolech, které jsou zaměřeny na úplně jiné průmyslové kovy. Tím pádem je zde stříbro pouze vedlejším produktem. I toto je důvodem toho, že zvýšení jeho samotné produkce není vůbec jednoduché, přestože jeho spotřeba je dlouhodobě mnohem vyšší než vytěžené množství. Jako příklad můžeme uvést rok 2010, kde podle statistik byla spotřeba stříbra v průmyslu o 143 mil uncí větší, než jeho vytěžené množství. Tento případ není ničím ojedinělý, právě naopak, je to dlouhodobá tendence. Ty optimističtější statistiky o rezervách uvádějí, že k vytěžení stříbra při současné produkci by mělo dojít v poměrně blízké budoucnosti a to v horizontu dvaceti let. Ovšem v případě, že by se jeho těžba zastavila ihned, vytěžené množství by vystačilo pouze na neuvěřitelné 4 měsíce.
Je cena stříbra podhodnocená?
V dobách počátků těžby drahých kovů mělo stříbro v mnoha státech vyšší hodnotu, než zlato, ovšem to už nyní zdaleka neplatí, neboť v současnosti je cena zlata cca 50x vyšší. Je to trochu paradox a dalo by se tvrdit, že cena stříbra je podhodnocená, neboť jeho zásoby jsou asi 8x menší, než je tomu u zlata. Navíc díky jeho průmyslovému využití se stříbro velmi rychle spotřebovává, jak jsme již uváděli, dokonce rychleji, než probíhá jeho těžba. Vzhledem k zatížení daní z přidané hodnoty a vysoké votalitě bychom se měli naučit stříbro považovat jako dobrou investici do budoucna, která má navíc dlouhodobou návratnost.
Otázka výhod při investici do stříbra
Oproti jiným komoditám, stříbro má výhodu v tom, že je možné do něj investovat přímo. Velmi jednoduchou variantou je nakoupení stříbrných cihel nebo slitků. Jejich skutečná hmotnost je uváděna zpravidla v trojských uncích, ale v Evropě je občas udávána i v gramech.
Z nejznámějších výrobců jmenujeme např. firmu Johnson Matthey, která představuje vůbec tu nejstarší rafinerii drahých kovů na světě. Co se týče ceny stříbra, za slitek o hmotnosti 20g zaplatíte kolem 1 tis Kč. Tzv. investiční slitky lze zakoupit i o hmotnosti 500g, kde se cena pohybuje kolem 14 tis Kč nebo 1000g za přibližně dvojnásobnou hodnotu.
Dodací lhůta po dokončení objednávky bývá přibližně 14 dnů. Nutno upozornit, že ceny, které jsme si výše uvedli, jsou pouze orientační, neboť se neustále mění podle vývoje cen na světových burzách. Možnou variantou je i nákup větších slitků formou splátek, ovšem takovou službu nabízí pouze některé renomované společnosti. Jedná se především o ty, které nezajišťují pouze prodej drahých kovů, ale zabývají se rovněž investičním a finančním poradenstvím v oblasti stříbra a zlata. Možné je nakoupit i stříbro ve formě mincí, které bývají většinou o hmotnosti jedné trojské unce, což je pro představu cca 30g.
Investování do stříbrných mincí
Vzhledem k tomu, že hlavní důraz je kladen na obsah ryzího stříbra, je potřeba počítat s horší povrchovou úpravou než u mincí sběratelských. Po celém světě v dnešní době existuje celá řada mincoven, které investiční mince vyrábí. Z těch nejznámějších musíme jmenovat např. americkou firmu Silver Eagle, nebo rakouskou společnost Wiener Philharmoniker. Jedna mince o hmotnosti 1 trojské unce stojí přibližně 1 tis Kč. Jak jsme již uváděli, z dlouhodobého hlediska je nákup fyzického stříbra velice výhodný, ovšem musíme zmínit i to, že je možné investovat i do tzv. „papírového stříbra“, které představují různé fondy, které se přímo vážou na cenu stříbra, nebo indexové akcie.
Pozor na padělky a bezcenné mince
Samozřejmě opatrnosti není nikdy dost a i u investic do stříbra je potřeba být obezřetný, neboť v opačném případě by se mohlo stát, že si pořídíte padělky. Nejbezpečnější variantou nákupu jsou investiční mince či slitky pouze od prověřených společností, které mají přímého dodavatele produktů z burzy a mincovny a mají mezinárodní standart Good Delivery. Rozhodně se vám také vyplatí rozhodnout se pro firmu, která kromě prodeje zajišťuje i dlouhodobé poradenství a může vám tím pádem doporučit i vhodnou variantu investičního portfolia. Ty kvalitní společnosti se vyznačují také tím, že nabízejí i zpětný odkup. To je věc, u které byste se měli vždy do detailů informovat, co se týče jak pravidel, tak jeho záruk.
Stříbro a mince nakupujte pouze u prověřených prodejců
Rozhodnete-li se investovat do stříbra, rozhodně se vyhněte různým podezřelým prodejcům, kteří publikují výhodné nabídky na internetu a přitom nejsou ani zapsáni v OR. Vzhledem k tomu, že prodávat stříbro může v podstatě kdokoli, riziko, že si pořídíte nějaký padělek, je poměrně vysoké. Varovným signálem může být také podezřele nízká cena, jelikož samozřejmě nikdo vám zboží neprodá s vědomou ztrátou.
Obecně lze stříbro považovat za vhodnou variantu uchovatele hodnoty a ochranu peněž před inflací. Jeho velkou předností je i vysoká míra likvidity stříbrných slitků a nutno připomenout také další pozitivum, což je to, že výnos z této investice není u fyzických osob nijak daněn. Opomenout nesmíme ani to, že investice do stříbra je zcela anonymní. Co se týče nevýhod, je potřeba počítat s tím, že na nákup stříbra je vztahuje DPH a v případě, že byste se rozhodli investovat víc peněž, i náročnost na skladování je poměrně vysoká.