Jak ušetřit peníze za dopravu

21.02. 2014 • Tipy a rady

Cestování. To je obor, který často lidé, všech věkových skupin označují za svoji zálibu. Ruku na srdce – opravdu je to tak? Každodenní jízda v přeplněném autobuse, kde cítíte nepříjemné pachy, nebo šílené útraty za palivo do auta, či věčně zpožděné vlaky. To že má někdo rád? Lidé tím spíše myslí poznávaní nových krajin, dovolenou a klidný, ač aktivní odpočinek třeba i pěší turistikou. Ale rozhodně ne denní putování, za které utrácíme velkou část své výplaty. Z těch běžných položek je obvykle hned druhá, po bydlení. Ano, je to až neuvěřitelné, ale pokud si spočteme, kolik dohromady utratíme, budeme možná až zděšeni. Proto je potřeba si vše namyslet a snažit se ušetřit i na cestování. Zde je malá nápověda.

Jezděte stopem

Neboli autostop, prostě jezděte stopem. Pro někoho standard, pro jiné zděšení. Ano, známe případy, kdy mladou stopařku řidič okradl, znásilnil i zabil, anebo alespoň jedno z toho, ale také druhou stranu mince, kdy solventní řidič byl napaden a obžalován za zneužití, či mu stopaři zkrátili život. Takové tragické a nepříjemné konce může mít také autostop, proto toho využívejte v případě, že je vás víc, ideálně dva, protože velkou skupinu by asi jen tak někdo, osobním vozem sám nevzal. A úplně nejlepší varianta autosportu je muž a žena. Jsou lidé, kteří k tomu nemají odvahu, a ne z toho, že by měli strach o svůj život, ale především jakéhosi studu, ponížení a ani se jim u cesty nechce dlouho čekat.

Spolujízda

Jenže existuje mnoho jiných způsobů, jak na jízdném ušetřit a přitom nemuset stopovat. Dnes jsou servery, které jsou přímo určeny k šetření za jízdné a také životného prostředí. Když se tyto dvě reference spojí a podtrhnou tím, že cestující se dopravuje v pohodlí a až k domovu (většinou), pak není jinak, než nápadu tleskat. Jde o internetové stránky, kde si vyhledáte trasu, kterou chcete jet a ve kterém termínu, a pak už odpovíte na nabídku přímo řidiči, který v tu dobu přesně tudy pojede. Anebo si trasu zadáte, či se přihlásíte jako řidič. Jde o to, aby se v jedno voze dopravilo během stejné trasy více lidí a ti dohromady zaplatili za cestu, takže všichni jsou spokojeni, protože cestující by méně v hromadné dopravě stejně nedali a řidič zase za cestu ušetří.

Přátelé

Pokud jste z malého města nebo vesnice, většinou do práce dojíždíte několik desítek kilometrů. A stejnou trasu mají možná i vaši kolegové, nebo známí. Domluvte se s nimi, kdo má k dispozici vůz, že by jezdil a dohromady byste se složili na cestu. Jen stěží bude někdo proti. Proč taky – auto je obvykle rychlejší, ale také pohodlnější a v případě plně naloženého osobního, pětimístného vozu i levnější. Jestliže máte vozy všichni, pravidelně se střídejte, třeba po týdnu, ať v tom není velký zmatek. To už si zkrátka určíte sami. Každopádně skvělý a jednoduchý tip.

MHD není pro socky

Pakliže jste naopak obyvatel velkoměsta, a taktéž jezdíte do práce vlastním automobilem, pak si jistojistě spočítejte náklady na provoz vozu, to znamená, jak palivo, tak povinné ručení a další veškeré náklady, podělte to počtem dní a uvidíte, kolik vás taková cesta vyjde na jeden den. Porovnejte s MHD a popřemýšlejte, zda tato varianta není lepší. Zvlášť v tom případě, kdy nemáte jisté parkovací místo a je pro vás tak nutné hledat a někdy i platit za parkování. Pokud jezdíte dva, s partnerkou, nebo i s dítětem, pak je pro vás jistě lepší jezdit právě vozem, ale jinak se vyplatí i koupit zlevněnou jízdenku MHD a ušetřit si tak čas s hledáním parkovacího místa.

Jezděte na kole

Nemusíte být zrovna vele-aktivní sportovec, ale pokud to do práce, nebo kamkoli se potřebujete dopravit, přece jen kousek, zkuste si koupit kolo a jezdit na něm. Dnes se už nabízí možnost i pro sedavá zaměstnání, protože plno kancelářských budov běžně obsahují sprchu a člověk se pak může bez potíží osprchovat, převléknout do obleku a svěží, vysportovaný a dobře naladěný tak usednout k práci. Kdo může, ať tak činí. Je to skvělý způsob, jak se dostat do kondice a nabudit do práce.

Skupinová sleva

Jestliže si občas vyjedete vlakem, a to na delší trasu, jistě si všimnete, že cestování ve skupině nabízí významnou slevu. V případě, že zrovna s nikým nejedete, pak ještě před zakoupením lístku se zeptejte postávajících obyvatel, zda nejedou také na stejné místo a zakupte si spolu zvýhodněnou jízdenku. Navíc se tak možná seznámíte se zajímavým člověkem a po cestě se nebudete až tak moc nudit. Tato možnost v sobě skrývá dost odvahy, ale zase se vyplácí.

Bez místenky

Na dlouhé trasy dálkovým autobusem si nekupujte místenky. Jsou logicky dražší, protože zaručují místo sezení, ale i tak vás obvykle vezmou. Zvláště, pokud přijdete v čas a brzy a na řadu přijdete ihned po tzv. „místenkářích“.

Bez MHD

Někde se MHD vyplatí, jinde nikoli. Kdo bydlí na malém městě, nebo i městě větším, jako je většina bývalých okresních měst, pak se nepotřebujete dopravovat autobusy či trolejbusy. Raději choďte pěšky, procházku na čerstvém vzduchu a pohyb potřebuje každý, takže tak zabijete dvě mouchy jednou ranou a bude o něco zdravější a v kondici a také s plnější peněženkou.

Využijte akční slevy

V případě dlouhých tras sledujete i akční nabídky dopravních společností. Ty, co svádí konkurenční boj, se snaží všelijak a tak často přijdou na trh s výhodnější nabídkou cestování. Jedna taková dopravní společnost tak přišla třeba s tím, že zavedla kreditor jízdenky a jiné výhodné nabídky.

Skupiny

Studenti, děti, nebo důchodci a zdravotně postižení. Sice jim kolikrát není co závidět, ale patří mezi ty, co získávají slevy. Když se máte čím prokázat a jste mezi jmenovanými, pak se na slevu i zeptejte. Ne všichni ji aktivně nabízejí, a v případě možností tak je škoda slevu nevyužít, když je možná.

Plánování

Také se vám stává, že sotva co přijedete domů, tak vás manželka přivítá a oznámí, že se musíte vrátit, protože jedete nakupovat. A určitě si vzpomenete i na další podobné aktivity, které vás nutní jezdit několikrát jakoby dokola a vracet se. Abyste se takovým případům vyhnuli, naplánujte si nákupy, i tankování a další potřebnosti předem. Tak můžete měsíčně překvapivě ušetři i nějaký ten tisíc. Naprosto skvělé.

Ušetřit se dá mnoha způsoby. Stačí trochu popřemýšlet a udělat si v hlavě jasno. Možná vás napadnou ještě další triky, jak ze své peněženky nevydávat tolik peněz, samozřejmě vše v souladu se zákony a platnými vyhláškami.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články