Často si lidé pletou pojem platební karta s kartou kreditní, což je poněkud zavádějící – kreditní karta platební kartou je, ale platební karta „kreditkou“ být nemusí. Platební karta je jakákoli karta, která slouží k bezhotovostní platební transakci a mezi platební karty patří krávě kreditní karta, také debetní karta a charge karta.
Historie platebních karet
Úplně první platební karta na světě byla vydána v USA (jak jinak) telefonickou společností a byla z plechu. Umožňovala svým majitelům platit za telefonní služby a posílat faxy. Stalo se tak v roce 1914. O necelých čtyřicet let později, přišla jedna americká banka na trh s pravou platební kartou, jenže vydávání bylo dost nákladné a tak se výroba pozastavila. Až po deseti letech se nápadu chytla další americká banka a té už se podařilo nápad zrealizovat tak, aby zaznamenal úspěch jak u banky, tak u uživatelů. Přes Velkou Británii se platební karta dostala do Evropy. Kde se rychle šířila.
Jak už bylo v úvodu zmíněno, platební karty se dělí podle zúčtování na debetní, kreditní a charge. Debetní je ta, která se váže k běžnému účtu. Nositeli umožňuje nejen bezhotovostní platbu, ale také vybírat z bankomatu. Je to takový klíč k běžnému účtu, kde si vlastník spravuje své finance. Lze vybírat pouze tu částku, která je na účtu k dispozici, případně i více, pokud je bankou nastaven kontokorent.
Kreditní karty slouží také k bezhotovostní platbě, ale použity jsou zde peníze banky. Na kartu dostáváte určitý limit na každý měsíc. Záleží na vás, zda to vyčerpáte či nikoli. Poté vám přijde vyúčtování spolu se složenkou k zaplacení. Vždy se ke kreditní kartě váže i bezúročné období, ve kterém když peníze vrátíte, neplatíte nic navíc. Kreditní karty jsou vhodné jako finanční rezervy a spousta lidí je využívá v zahraničí.
Charge karta je dost podobná kartě kreditní s tím rozdílem, že zde není možnost si rozdělit splátky a v platbě musí dojít jedou na dva týdny až měsíc. Tento typ karet často využívají firmy pro své zaměstnance, kteří často cestují a potřebují platit palivo, cestu nebo ubytování.
Platební karty se také dělí podle výrobních technologií, na karty s magnetickým proužkem, jsou to klasické plastové karty, proužek je černý a dá se s nimi opravdu platit všude, kde je zařízení s čtečkou. Bohužel je nejméně zabezpečená. Dalšími kartami jsou karty s čipem, což je takový ten plechový čtvereček. Je to další identifikace, takže je bezpečnější. Dnes jsou bankami spíše než magnetické a čipové, vydávány karty hybridní, které obsahují jak magnetický proužek, tak čip. Karta je bezpečnější a dá se s ní platit všude, kde mají zařízení jak na proužek, tak čip. A posledním druhem karet podle výrobní technologie, je karta embosovaná, která má plasticky vystouplý kód. Výhodu oproti jiným má v tom, že s ní jde platit i na místech vybavených tzv. žehličkou.