Jak se vyhnout rizikovým úvěrům a rizikovým poskytovatelům?

22.04. 2014 • Tipy a rady

Asi každý z nás zná scénáře, kdy si lidé špatně půjčili, půjčili si u rizikového poskytovatele úvěru, což rozhodně není dobrý krok. Je pravdou, že takovýto člověk vám peníze půjčí, je mu jedno, zda peníze máte či nikoliv, prostě si o peníze řeknete a on vám je půjčí, aniž by zjišťoval, jestli jste v registru dlužníku, nebo máte špatnou platební morálku, o takovéto věci se rizikový poskytovatel úvěru nestará, jsou mu tyto věci jedno. Na jednu stranu je to pro dotyčného člověka dobře, protože finance potřebuje, ale nevyplatí se to v případě, že nebudete schopni splácet, navíc jsou zde vysoké úroky, nesmyslné poplatky, velmi vysoké sankce za pozdní splacení, které se zvyšují každým dnem. Takovýchto příběhů je všude plno, v televizních novinách, v tisku, ve vašem okolí, v seriálech a podobně. Lidé se snaží upozornit před takovýmto půjčováním od rizikových poskytovatelů úvěru, protože to obvykle pro člověka nedopadne vůbec dobře. Dá se proti takovýmto věcem bránit? Právní cestou asi těžko, když podepíšete smlouvu, všichni berou, že jste si ji přečetli, takže jste se vším obeznámeni. Rada je asi velmi jednoduchá, od takovýchto rizikových poskytovatelů úvěru si v žádném případě nepůjčovat ani korunu, nevyplatí se vám to a za problémy vám to nestojí. Pokud vám nepůjčí v bance, půjčku si raději pořádně promyslete, ne nadarmo má banka takové podmínky. Chrání se tak před možnými neplatiči a rizikovými klienty. Jak se vyhnout rizikovým úvěrům? To vám poradíme v následujícím článku.

Nátlak? Vyhněte se mu a hlavně nepodlehněte

Jako děti jsme se obvykle hecovaly, zda někdo vyleze na nejvyšší větev stromu, nebo zazvoní na zvonky domu a pak uteče. Nátlaku jsme obvykle podlehli, chtěli jsme přece do party. Podobný nátlak vyvíjí i rizikový poskytovatel úvěru. Oslovte pro možnou půjčku více bank, více nebankovních sektorů a počkejte si na nabídku všech. Rozhodně neberte první nabídku, která vám přijde pod ruku, a myslete na to, že vám někdo může dát něco lepšího a výhodnějšího. Pokud vás někdo bude k podpisu nutit, nebo vám říkat, že se musíte rozhodnout hned, jinak nabídka neplatí, raději poděkujte a nic nepodepisujte. Poohlédněte se po něčem jiném, i když ideální by bylo vůbec si nepůjčovat ve chvíli, kdy vás odmítli všechny banky.

Nic nepodepisujte bez promyšlení

Pokud jste nabídkou nadšeni, ještě nic nepodepisujte. Vezměte si čas na rozmyšlenou a doma s partnerem prodiskutujte všechna pro a proti. Je to poměrně závažné rozhodnutí, tudíž je potřeba se na to připravit a nic neponechat v náhodě. Nechte si vše podrobně a hlavně srozumitelně vysvětlit. V bance používají často cizí slova jako diverzifikace, bonity a podobně. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se, co dané slovo znamená. Pokud vám jej nebudou chtít vysvětlit, je to známka toho, že něco není dobře a raději nic nepodepisujte a jděte někam jinam.

Smlouvu studujte

V dnešní době není dobré nic podepisovat nebo kupovat bez pořádného promyšlení. Když dostanete smlouvu, v klidu si ji můžete přečíst ve společnosti, nebo si ji vezměte domů a doma, v klidu si ji přečtěte a klidně několikrát. Pokud vám smlouvu nechtějí dát, zeptejte se proč, na svém si ale trvejte. Nedají vám ji a budou s tím mít problém, klidně odejděte a nic nepodepisujte. Ze zákona máte nárok na to prostudovat si doma smlouvu pečlivě a máte možnost si ji i vzít domů. Pokud tomu úplně nerozumíte, požádejte někoho o pomoc.

Schopnost splácet

Je velmi důležité předtím než si půjčku vezmete promyslet si, zda budete vůbec schopni půjčku či úvěr splácet, zda vám to vaše finanční situace dovolí. Nezapomeňte také na to, že se kdykoliv může cokoliv stát, můžete přijít o práci, o část příjmu a podobně, takže i toto je důležité vzít v úvahu a přemýšlet, zda je opravdu tato půjčka pro vás výhodná a jestli nebude lepší na věc si našetřit nebo si tuto věc raději odpustit.

Pozor na směnky

Pokud vám rizikový poskytovatel úvěru bude dávat k podpisu směnku, za žádnou cenu jí nepodepisujte. Směnka není nic dobrého, a jakmile jí jednou podepíšete, kouká z toho pořádný malér, ze kterého se obvykle vyhrabat je dosti těžké. Směnky nebo cokoliv jiného co se váže k úvěru jen okrajově je špatné. Raději se poohlédněte po něčem jiném, kde budete mít záruky, jistoty a hlavně stabilitu, nebudete mít zbytečné potíže. Ona taková směnka je velmi, velmi nebezpečná. Jakmile jí jednou podepíšete, je to špatné, takže pro jistotu se jakémukoliv podpisu směnky vyhněte.

Zkouška na nečisto

Pokud si chcete půjčit a vyhnout se rizikům, vyzkoušejte si půjčku nejdříve na nečisto. Ptáte se jak? Jednoduše. Odkládejte si pravidelně měsíčně přesně takovou částku, jaká je splátka. Tak to dělejte minimálně tři až čtyři měsíce. Na peníze nesahejte, jako byste je vůbec neměli. Tak si vyzkoušíte, jak budete se zůstatkem hospodařit, jestli vás to nějak finančně ovlivní, jestli vám peníze vystačí a podobně. Pokud vystačí a nijak extrémně vás to nepoznamená, půjčku můžete zvládnout, pokud však nebudete mít na jídlo a běžné potřeby. Půjčku si neberte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články