Jak na změnu dodavatele energií?

19.11. 2013 • Tipy a rady

Vaše výdaje, které utrácíte za domácnost, jsou rok od roku vyšší. Zdražuje se vše, na co se jen podíváte. Potraviny, pohoné hmoty, dřevo a podobně. Není tedy divu, že se zvyšují ceny také za elektřinu, zemní plyn, za vodu a za nájem v nájemném bytě. Výdaje samotné jsou během zimy o něco vyšší. Je to přirozené a logické v zimě více topíte, aby, jste se zahřáli. Je to nezbytnost, jinak si v ledovém bytě uženete chřipku, angínu či budete stále zmrzlí a všude ucítíte jenom zimu. Asi každý chce ušetřit a to úplně na všem. 

Kupujete levné potraviny či potraviny v akci, benzín kupujete tam, kde je to nejlevnější, oblečení kupujete pouze v akci a snažíte se ušetřit i na vodě, elektřině a plynu. Topíte jen v době, kdy jste v bytě, v noci topení snižujete na minimum a pokud to jen trošku jde, netopíte a nosíte teplé ponožky, teplé svetry a teplé pyžamo. Ušetříte, ale především tím, když změníte svého dodavatele. V dnešní konkurenční době je mnoho a mnoho poskytovatelů energií, kteří mají různé ceny a snaží se k sobě nalákat nové a nové zákazníky. Takovýto poskytovatel vám mnohdy zlevní cenu až o pět tisíc za rok, což každého potěší, ona každá koruna dobrá a hodí se. Navíc, už nebudete muset přemýšlet nad tím, zda si topení pustit, či si raději obléci svetr a zachumlat se do deky. Základem proto je, mít takového dodavatele energie, který vám nabídne ten nejvýhodnější produkt pro vás. Musí být finančně výhodný, ale také i uživatelsky výhodný.

Na dnešním trhu je mnoho dodavatelů. Ať už těch větších či těch menších. Jsou jich desítky. Stačí si tak prostudovat jejich nabídky a vybrat z nabídek tu, která je pro vás nejvýhodnější. Mnoho lidí se této změny bojí. Budou vám měnit elektroměr, trubky a bude to všechno složité, zdlouhavé, budete muset mít hodně času na tuto změnu a co když vás to nakonec nevyjde levněji? K čemu takováto změna celá byla? K ničemu. Samozřejmě, tohle jsou úvady lidí, ale nemá to s realitou nic společného. Změna dodavatele totiž nepostihuje elektroměr ani potrubí. Celá změna je tak pouze papírová, nikdo vám nebude nic brát, pouze vyplníte papíry a vše se bude tak odehrávat jen ve formě papírů. To už zní mnohem lépe a mnohem jednodušeji, nemyslíte? Jak, ale takovou změnu zařídit, aby to všechno proběhlo co nejlépe a co nejméně bolestivě? To se dozvíte v tomto článku, který vám pomůže trošku se v těch změnách orientovat.

Nezbytné papírování

Papírům se zkrátka nevyhnete, pokud je bytostně nesnášíte, musíte zatnout zuby. Představte si, že jakmile dopapírujete, ihned budete mít mnohem lepší cenu energie a to za těch pár papírů stojí. Zkontaktujte dodavatele, od kterého se chystáte a chcete nově odebírat energii. Dohodněte si schůzku, na které se odzvíte jaké jsou podmínky a povinnosti. To je velmi důležité, dozvíte se, co vše musíte udělat a také co vše pro vás ze smlouvy vyplívá a jak to vlastně celé bude vypadat. Obecně pak stačí jen smlouvu přečíst, podepsat. Samotná změna dodavatele je zdarma a bez poplatků. Pokud to po vás dodavatelé náhodou budou chtít, vyberte si někoho jiného, tento dodavatel to s vámi nemyslí dobře a snaží se na vás jen obohatit. Současného dodavatele, od kterého energie čerpáte, o svém kroku nemusíte informovat, to za vás udělá váš nový dodavatel. Pokud chcete výpověď přeci jen podat sami, klidně můžete vyplnit formulář o ukončení odběru. To zašlete na sídlo společnosti. Pokud, ale máte možnost, že to za vás vyřídí nový dodavatel, nebraňte se jí. Není od věci si ceny změnit na srovnávači cen energií na internetu. Zde naleznete tu, která je pro vás nejlevnější a také nejvýhodnější a můžete si zvolit tak vůj kompromis. Tímto srovnávačem energií je také možno změnu provést a to z pohodlí domova. O papíry se postarají jiní, vy jen podepíšete smlouvu.

Výpovědní lhůta jako základní prvek

Možná se to zdá někomu nevšední. Vždyť přece základní prvek je cena energií. Samozřejmě je, ale není jediná. Je nutné zaměřit se také na výpovědní lhůtu a to pořádně. Termín, do kterého jste vázani u svého stávajícího dodavatele ukazuje, kdy nejdříve můžete přejít k jinému dodavateli. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou je možné kdykoliv odejít od stávajícího dodavatele a nechat se převést k jiému dodavateli, který je pro vás výhodný. I zde však počítejte s výpovědní lhůtou a to nejčastěji s tříměsíční výpovědní lhůtou. Zásadní je také uzávěrka dodavatele, která bývá vždy k dvacátému dni v měsíci. Složitější situace je ve chvíli, kdy je smlouva uzavřena na dobu určitou. V této chvíli je nutné zjistit, do jakého data jste vázáni a jaká je zde délka výpovědní lhůty. Nejčastěji to bývá výpovědní lhůta v délce jednoho měsíce. Můžeme se, ale setkat také s výpovědní lhůtou tři měsíce. Zpravidla poté jeden měsíc má dodavatel na zpracování smlouvy. Smlouva na dobu určitou se moc často nevyskytuje, ale doporučuje se v případě, že máte možnost velmi výhodné nabídky. V současnosti se očekává na trhu pokles cen energií. Tudíž se vám vyplatí uzavřít si smlouvu na dobu určitou a sledovat všechny nabídky, vývoj na trhu. Poté můžete přejít k dodavateli, který nabízí něco výhodnějšího.

Novela občanského zákoníku

Pokud vstoupí v prvním lednovém dni v účinnost novela občanského zákoníku, ovlivní to i smlouvy o dodávkách energií. Odběratel tak bude mít množnost odstoupit od smlouvy jednostranně a to ve chvíli, kdy dodavatel zvýší ceny energií, nebo dojde ke změně všeobecných podmínek. Doba trvání výpovědní lhůty se zkrátí na jeden měsíc. Změny obchodník bude muset oznámit třicet dní dopředu.

Před samotným podepsáním smlouvy si ji pečlivě přečtěte a prostudujte. Všechny ustanovení, všeobecné podmínky a podobně. Ověřte si, že smlouva neobsahuje žádné sankční poplatky, které vám budou v budoucnu zabraňovat přejít k jinému dodavateli, Pokud vám je něco nejasné, vyptejte se na vše a chtějte vysvětlení. Jedná se o vaši smlouvu a o vaše peníze.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
Kontakt a reklama