Co dělat, když vás zaskočí nečekaný finanční výdaj?

28.10. 2013 • Tipy a rady

I když mnozí odborníci, bankovní poradci, finanční poradci a všichni, kdo se v tomto odvětví pohybují, doporučují vytvářet finanční rezervu, mnozí z nás to nedělají. Samozřejmě může vás kdykoliv zaskočit nečekaný finanční výdaj. A co teď? Nebudete na něj mít, protože většina z ekonomicky aktivních lidí žije od výplaty k výplatě a zkrátka nemá finanční rezervu. Finanční rezerva by měla být tři až šest měsíčních platů, minimálně. Samozřejmě lidé umí spořit, ale většinou je to spoření na nějakou určitou věc. Na dovolenou, na tábor dětem, na novou pračku, novou ledničku, na Vánoce, na notebook dětem a podobně. Jakmile potřebnou částku naspoříte, ihned jí za daný produkt utratíte. A jste zase na nule s rezervou. Je dobré mít, alespoň nějakou tu finanční rezervu. Pokud jí nemáte, začněte s ní ihned. Hlavní je začít. Zkuste se podívat na své výdaje, co se dá seškrtat, snížit a kde se dají peníze získat. Jakmile peníze bokem začnete dávat, budete se cítit mnohem lépe. Navíc vám odpadne jeden ze strašáků, který vás určitě občas napadne. Co když se nám pokazí pračka? Co když se nám pokazí lednička? Co když se nám pokazí televize? Co když se pokazí auto? Samozřejmě tohle všechno se stát může. Samozřejmě potřebujete všechny tyto věci k běžným úkonům. Musíte prát prádlo, musíte mít jídlo v lednici, když nemáte televizi, je všude okolo ticho, když nemáte auto, nemůžete jezdit do práce, na nákupy, na výlety a podobně. Zkrátka tyto věci jsou nutné k životu. Co však dělat, když se takováto pohroma stane? Jak se zachovat, když vás zaskočí nečekaný finanční výdaj? Co s tím? To se dozvíte v následujících řádcích.

Pokud finanční rezervu máte, nezaskočí vám zdaleka nic. Jednoduše sáhnete na rezervu, koupíte nový přítroj a zase dále šetříte. Tohle je podle odborníků správný tah a takovíto lidé nikdy nepocítí onen pocit, který mají jiné lidé, kteří zkrátka finanční rezervu nemají a musejí situaci vyřešit jinak a asi ne úplně dobře. Pokud je rodinný rozpočet napnutý k prasknutí a není zde ani koruna nazbyt, je to vždycky těžké. Zvláště pak, pokud je potřeba něco koupit, nebo něco zaplatit. Samozřejmě v tuto chvíli se v televizi možná více zaměřujete na reklamy, kde vám půjčí snadno a rychle, bez zbytečných otázek, bez šťourání v tom, kolik vyděláváte a podobně. Peníze budete mít ihned a zaplatit tak můžete, co chcete. POZOR! Půjčku či něco podobného od bankovních či nebankovních sektorů je potřeba pořádně promýšlet, poradit se s někým o tom, popřemýšlet, zda je to opravdu vhodné pro vás a podobně. Ono totiž ne všechno co se nabízí v televizi je pro vás výhodné.

Částka do pěti tísíc korun

Takovouto částku by měla dát každá rodina dohromady. Pokud tomu tak není, první na co se zaměřit je rodina. Zkuste ji oslovit s tím, zda by vám nepůjčili tento obnos oni. U rodiny je to vždycky lepší, než u banky. U ní nemáte žádné úroky a nemáte mnohdy ani přesný termín, do kterého musíte částku splatit. Když splatíte o něco později, nehrozí vám sankce a podobně. Pokud neuspějete u rodiny, existuje kontokorent. Ten si můžete zřídit i své banky, obvykle je to od určité částky. Kontokorent vám finance dá k dispozici ihned, samozřejmě za něj zaplatíte úroky, za vedení kontokorentu a podobně. Kontokorent můžete splatit kdykoliv do jednoho roku, od čerpání, splatí se většinou ihned, jakmile vám přijde na účet výplata. Přichází v úvahu také půjčka před výplatou. Splatnost je zde do jednoho měsíce. Takovouto půjčku však nenajdete u bankovních institucí. Musíte k nebankovní společnosti. Půjčka s takto krátkou dobou splatnosti nese sebou také to, že úroky, které zaplatíte, jsou poměrně vysoké. Připravte se proto na to. Pokud si půjčíte pět tisíc, obvykle zaplatíte šest.

Částka do dvaceti tisíc korun

Taková částka je vyšší a ne každá rodina má takovouto rezervu. Většinou jsou to dva měsíční platy. A ty se dávají najednou dohromady velmi těžko. V tomto případě si můžete vybírat z nabídek bankovních i nebankovních sektorů. Ty se doslova předhánějí v tom, co je pro vás, podle nich výhodné a podobně. Zde je dobré si probrat všechny produkty a všechny možnosti. Výběr toho správného pro vás nemusí být jednoduché, když sáhnete po tom prvním, co se nabízí, můžete být potom zklamaní a zaplatíte mnohem více, než někde jinde. Jako rezervu, můžete použít také kreditní kartu. Ta je vhodná pro splacení celé částky a to v krátkém období. Předtím, než si pořídíte kraditní kartu je dobré si promyslet, kolik s ní asi tak budete platit a kde. Pokud s touto kartou budete platit často, vyplatí se, když si pořídíte kartu s bonusem. Tento bonus je vlastně to, že se vám část peněz vrátí zpátky. Samozřejmě u každé banky to funguje trošku jinak, záleží na tom, kde si kreditní kartu pořídíte.

Výdaje nad dvacet tisíc korun

I pokud nějakou tu rezervu máte, obvykle jen velmi malou. Takže když se stane pohroma jako vytopení bytu, poškození kotle, který vám vytápí celý dům a podobně, i když něco málo bokem máte, ani zdaleka to nestačí. Pokud v domě dojde k nějaké podobné havárii, nejdříve si pečlivě zjistěte, zda vám to nekryje pojistka. Pokud zjistíte, že na toto se vaše pojistka opravdu nevztahuje, nezbývá nic jiného, než sáhnout do vlastní kapsy. Ta je ovšem, ale prázdná, druhý je vysypaná. Co teď? Pro vyšší finanční částky (čtyřicet tisíc, padesát tisíc, šedesát tisíc a podobně) je možné vybírat z velké řady úvěrových produktů. Banky sice mají poněkud přísnější rizika, ale zase je zde to plus, že s vámi obvykle nechtějí jednat podvodně, jako nebankovní firmy. Banka vám určitě nedá splátky velmi vysoké, jako například nebankovní sektory. Ty vám například dají splátku ve výši pěti tísíc měsíčně, ovšem když ji nezaplatíte, nebaví se s vámi a úroky jsou zde opravdu dosti vysoké a povětšinou dotyčné zruinují a dostanou do velkých potíží. Osobně bych raději volila bankovní sektor. Pokud jdete do banky, vyhodnocují, jak moc jste jako klient důvěryhodný a zda máte schopnost splácet. Některé nebankovní společnosti běžně půjčují i lidem, kteří jsou v registru dlužníků, což rozhodně není dobré, proto na tohle pozor.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články