Jak na investici do zlata

12.09. 2014 • Investice

Přemýšleli jste někdy o tom, že investujete své peníze do zlata? Zjistili jste si o této investici skutečně veškeré dostupné informace? V následujícím textu si tedy shrneme ty vůbec nejdůležitější záležitosti.

Investice a zlato

Investice do zlata znamená výborné východisko, jak své finanční prostředky ochráníte před eventuálním znehodnocením čili inflací. Hodnota zlata totiž kolísá úplně minimálně, a poněvadž jsou momentální ekonomické poměry ve světě velice nestálé, v posledních několika letech si vložení do drahocenných kovů lidé dost oblíbili.

Legislativa Evropské unie navíc osvobozuje investiční zlato  od DPH (daně z přidané hodnoty).

Zvláštním prvkem investičního zlata je, že se dá velmi jednoduše zpeněžit.

Mezi obrovský klad patří také jeho skladnost, která je výhodná jak pro jeho úschovu, tak i pro transport. Zrovna tyhle artefakty předurčily zlato do role skvělého investičního prostředku.

Investovat do zlata smí pochopitelně nejrůznější druhy subjektů. Zpravidla jde o osoby, jež si přejí bezpečně uložit svůj majetek, dále i o obchodníky a poskytovatele portfolií a aktiv, centrální banky a ostatní peněžní společnosti, liberály, spekulanty atd.

Se vzácnými kovy, samozřejmě včetně zlata, se jako s jinými komoditami obchoduje  na trzích, které jsou k tomu účelu stanoveny, v tomhle případě hovoříme o komoditních burzách. Hodnota zlata je ovlivněna současnou cenou na trzích komodit nebo zavedeným kurzem v aukčním režimu.

Jak na investovat do zlata

Investovat do zlata můžete různě. Primárně se rozdělují na dvě hlavní skupiny, a sice investice do zlata v hmotné podobě a ve formě nehmotné, kdy zlato fyzicky neopatrujete.

Fyzická podoba zlata

Na fyzické investiční zlato zpravidla narazíte coby zlaté cihličky nebo přirozeně jako různé mince. Nezpochybnitelnou předností takového reálně vlastněného zlata je, že jeho hodnota bude za každých okolností přesnou kopií jeho faktické tržní ceny. Musíte mít ovšem důkladně zajištěný převoz a bezpečný úkryt na úschovu zlatých cihliček anebo mincí.

Již v menší míře se setkáváme s investicí do šperků, jež jsou ze zlata vyhotoveny. Takový typ investování bývá specifický spíše pro země Blízkého Východu či Asii.

Další eventuální alternativou je spravovat zlato přes svůj vlastní účet. U této varianty též zlato fyzicky držíte, avšak uloží se do trezoru vedeným na váš účet. Tato služba se ze zřejmých důvodů platí, obsahuje poplatek za úložiště zlata, zajištění jeho bezpečnosti a přirozeně i pojištění. Je vám ovšem profesionálně zaručena bezpečnost s minimálním rizikem.

Dematerializovaná forma zlata

Sice vám nejspíše většina odborníků poradí, abyste investovali své finance raději do fyzické podoby zlata, existuje tu ještě jedna případná možnost, a to investice do burzovně obchodovaných indexových fondů (ETF). Mluvíme tady o cenných papírech , jejichž hodnota též velice dobře odráží cenu zlata. O tuhle investici se nikdy nemusíte příliš bát, nebezpečí protistrany je mizivé. Jako zápor se tu bohužel jeví poplatky, jež se vám budou po celou dobu investice účtovat. Poplatky se hradí manažerům těchto fondů.

Můžete využít i další varianta investiční fondy.  Dají se velice jednoduše sehnat, vše jen záleží na šikovnosti vašeho manažera.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články