Investice do bitcoinu - riziko nebo výhra?

24.02. 2014 • Investice

Média  v současné době skloňují slovo „bitcoin“  ve všech možných pádech. Co to ale je ten „bitcoin“ a proč se o něm stále mluví? Na některé otázky zkusme odpovědět.

Co je to Bitcoin

Bitcoin je virtuální internetová měna, která není závislá na žádné zemi, společnosti nebo instituci. Měnu nebo spíše způsob jejího „dobývání“ vymyslel a navrhl člověk skrývající se pod pseudonymem Satoschi Nakamoto. Původně se vůbec nepočítalo, že bitcoin se stane nástrojem spekulací, protože se mělo jednat výhradně o virtuální platidlo. To znamená, že si nelze představit měnu v podobě bankovek a mincí. Každý může mít bitcoiny uložené na svém disku v počítači, na USB flash disku nebo v cloudu, záleží, co komu vyhovuje.

Pravdou ale je, že když někdo v roce 2009, kdy bitcoin vznikl,  nakoupil měnu za pár dolarů a čekal na vývoj její ceny, tak dnes si mne ruce. Nastal totiž ideální stav – při minimální investici se daly v průběhu cca čtyř let vydělat tisícinásobky.

Cena bitcoinu

Cena jednoho bitcoinu ( označuje se zkratkou BTC ) se v únoru 2010 pohybovala na úrovni jednoho centu dolaru. O rok později narostla hodnota bitcoinu  přibližně na jeden dolar. Ke konci roku 2012 se měna prodávala za dvanáct dolarů a již v listopadu 2013 se dal bitcoin pořídit za tisíc dolarů a více. Nelze ale tvrdit, že by cena bitcoinu v období let stále stoupala, její pohyb spíš připomínal houpačku. Odborníci American of Bank uvádějí, že by měla cena jednoho bitcoinu vystoupat na nějakých 1300 dolarů a tam se dlouhodobě udržet.

Jak vzniká bitcoin?

Jak bitcoin vzniká? Rozhodně se netiskne nebo nerazí jako klasická měna, ale těží se. Věc se má tak, že existuje důmyslný systém serverů, který  v pravidelných intervalech  vydává limitované množství bitcoinů. A těžařem se může stát každý. Dnes vznikají těžební skupiny a ty těží bitcoiny společně.

Prognóza uvádí, že největší množství této virtuální  měny bude v oběhu v roce 2030, poté těžba značně zvolní, přičemž do roku 2140 se vytěží přibližně 21 miliónů bitcoinů. Proces těžby bitcoinů bude po roce 2030 klesat i z důvodu přibývání nehod spojených se ztrátou dat a mazáním souborů. Už dnes se objevují první zprávy o ztrátách bitcoinů a postupem času se budou množit. Například James Howells vyhodil při úklidu starý pevný disk se 7500 bitcoiny, což představovalo doslova pohádkové jmění. Tato ztráta rozhodně nebyla ojedinělá, i když se nikdy nejednalo o tak veliké množství virtuální měny. Přijít o bitcoiny lze i nekalou činností hackerů, kteří pomocí důmyslných metod a s přispěním neopatrnosti majitelů virtuálních „kont“ umí  vykrádat počítače a webové peněženky, kde je měna uložena.

Vyplatí se investice do bitcoinu ano či ne?

Neoddiskutovatelným faktem je, že bitcoin se stal  fenoménem dneška. Otázkou zůstává, zda tato virtuální měna bude stále určena pro internetové nadšence nebo s ní v budoucnosti normálně a běžně zaplatíme v klasických internetových obchodech? O tom, zda je možné na investici do bitcoinů vydělat, se v dnešní době diskutuje v mnoha debatách a i mezi lidmi, kteří se financemi, elektronickým prostředím ani investicemi nezabývají.

Přední ekonomové vesměs varují, že může vzniknout nebezpečná investiční bublina, jejíž splasknutí hrozí každý den. Dá se předpokládat, že světové velmoci a centrální banky výraznější rozmach „těžko zvladatelné“ měny jen tak nepovolí. Varování před bitcoinem pustil do médií bývalý guvernér americké centrální banky FED a  Bank of China dokonce zakázala čínským bankám a finančním společnostem v bitcoinech obchodovat. Naopak, v Německu byl bitcoin uznán za regulérní virtuální měnu a z jejího držení musí každý vlastník zaplatit daň z příjmu. Pro zajímavost, o síle bitcoinů vypovídá i to, že ihned po náznaku regulace z Číny klesla za pár hodin cena virtuální měny z 1225 dolarů pod tisícovku, aby během dne začala opět šplhat nahoru.

Celkově se dá říci, že investice do bitcoinu představuje dost riskantní operaci. Jestliže někdo zakoupil bitcoiny v době, kdy kus stál pár centů, tak si přišel k pěkným penězům, ale takových šťastných investorů asi nebylo moc. Velmi často je v médiích bitcoin přirovnáván ke zlatu. Důvod je ten, že obě komodity mají na jednotku přibližně stejnou cenu vyjádřenou v dolarech. Jenže na zlato si můžete sáhnout, navíc se v jeho případě jedná o globálně akceptované aktivum.

Jestli se rozhodnete investovat do bitcoinu, tak není od věci dodržet několik velmi jednoduchých pravidel. To nejdůležitější hovoří o neinvestování úplně všech finančních prostředků. Do zlata je vhodné uložit pět až deset procent majetku, u bitcoinu by se mělo jednat o symbolické jedno procento z důvodu jeho malé historie a vysokým šancím na případné  zneužití. Zvýšená investiční obezřetnost je namístě, protože se dnes o bitcoinu příliš diskutuje a pomalu se blíží doba, kdy se dostane na televizní obrazovku a do bulváru.

Většího úspěchu se můžete dočkat, když  zainvestujete i do dalších virtuálních měn ( e-gold, liberty reserve atd.) a budete očekávat, zda nezopakují totéž, co bitcoin. Investice ve výši několika set dolarů nepředstavuje tak velikou položku a není vyloučeno, že v krátké době se můžete dočkat vysokého výnosu.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články