Investice do perel - ceny rostou

21.12. 2013 • Investice

Perly každý vnímá jako šperky. Jsou velmi krásné, velmi drahé a proto pravé perly má doma jen hrstka lidí. Většinou po babičce či nějak podobně. Lidé, ale neví, že do perel je možno také investovat, mohou se stát investicí podobně jako dluhopisy, cenné papíry, akcie či nemovitosti a podobně. Zdá se to jako výmysl? Není, cena perel pořád roste, cožje pro investory dobré znamení a třeba i ti, co dříve investovali do jiných věcí, mohou vyzkoušet investici do perel. Podobně jako všechno, do čeho investujete i do perel se musíte naučit investovat. Vše do čeho investujete, je rozdílné a rozdílně se do toho investuje. 

Než začněte vůbec investovat, je dobré o investování něco málo vědět, protože když tomu tak nebude, vaše investice se může postupně změnit ve vaši noční můru a investice může propadnout a vaše peníze tak mohou být v mžiku pryč. To samozřejmě nikdo nechce, tudíž je dobré se tomu vyhnout a před investováním je dobré si vše nastudovat a vše si pořádně promyslet. Pozor na to, aby se do obchodování a do investování nezamotaly city a emoce, protože ty jsou v obchodě a v investici to nejhorší. City a emoce stranou to je nejlepší a ta základní rada. Poté si důkladně prostudujte všechny články o investování a o různých možnostech investování a teprve poté, zcela znalí investic můžete začít investovat.

Pro ty, co hledají možnost, kam uložit peníze se mohou perly stát vhodnou investicí. Mořské a sladkovodní perly pocházejí především z Asie a z Oceánie. Největším producentem perel je v nynější době Čína. Čína pokrývá asi devadesát procent celosvětové produkce. Zhruba okolo sedmdesáti procent objemu výroby každoročně Čína vyvýží do jiných zemí. Vyváží jí ven tak jako surovinu k dalšímu zpracování. Perly v tuto dobu představují dobrou investici, protože je stále mnoho investorů, kteří hledají alternativní možnosti, kam uložit své peníze. Samozřejmě předtím, než začnete s investicemi do perel, je potřeba o nich něco vědět a vědět, jak do perel investovat.

Perla je investice

Pokud investujete do drahých kovů (i diamantů) máte možnost si zvolit mezi několika způsoby investování. Muže to být přímá investice a nepřímá investice. Přímá investice je to tehdy, pokud koupíte drahý kov přímo, fyzicky. Nepřímá investice je to tehdy, pokud si koupíte cenný papír, U perel to však neplatí. Zde funguje pouze přímá investice a to tedy taková, že pokud chcete investovat do perel, musíte si je fyzicky koupit. Cenné papíry u perel pořídit nelze.

Kolik stojí perly

Na celkové ceně perel závisí několik faktorů, které cenu buďto zvýší, nebo naopak sníží. Především tvar, lesk, a také odkud perla je, jsou ony faktory. Perla, která má kulatý tvar je dražší než perly, které jsou podélného tvaru. Perla se musí lesknout a nesmí být na ni žádné kazy a škrábance. Od toho se odvíjí cena. Mořské perly jsou dražší, než perly, které jsou sladkovodní. Největší hodnotu mají ty perly, které jsou čistě přírodní perly, které jsou nalezené ve volné přírodě. Velmi kvalitní perly tak předtavují pouze pět procent z celouvého objemu. Také velmi kvalitní perly mohou dosáhnout vysokých cen, ceny jdou do miliónů. V roce 2005 se vydražila pátá největší přírodní perla na světě. Cena se tehdy ocitla na 1,8 miliónů eur, což v přepočtu na české koruny je asi čtyřicetpět miliónů.

Pro drobného investora je vhodný šperk

Pokud jste drobným investorem a do perel chcete, investovat pořiďte si prsten či například náhrdelník. Zkrátka nějaký šperk, kde dominují perly. Ceny náhrdelníků z přírodních perel se mohou pohybovat dokonce až v řádech miliónů korun. Nejkvalitnější perlové šperky vyrábí japonská společnost Mikimoto. Pokud chcete investovat je dobré, koupit si perlový šperk právě od této společnosti. U nákupu šperku je dobré ohlídat si kvalitu, protože zde neplatí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita. Mnoho obchodníků totiž myslí na to, že investor se v perlách a v perlových špercích nevyzná, tudíž se mu může povést nějaký trik a může se tak obohatit. Kvalita perel se hodnotí podle raitingového (známkovacího) raitingu. Známkování u perel není závazné, nedá se totiž změřit.

Jak poznat kvalitu a na co si dát pozor

Na první laický pohled kvalitní perlu nepoznáte, pokud dodržíte následující rady, můžete se ochránit od nekvalitního nákupu perel.

  • nedokonalosti u perel se skrývají u místa, kde je perla provrtaná, pokud je perla nekvalitní, začne se perleť v těchto místech odlupovat, takovéto perly nejsou pěkné a jsou prakticky bezcenné
  • kvalitní šperky jsou navlečené na pevné šňůrce, mezi jednotlivými perlami jsou vždy vytvořeny uzlíky, šperk je uzavřen uzávěrem s pojistkou, perly jsou k uzávěru uvázány speciální technikou, aby na uzávěr plynule navazovaly, perly se neposouvají, uzlíky jsou na perly uvázány opravdu těsně
  • perly jsou uvázány velmi těsně, aby se perly navzájem o sebe netřely, nepoškrábaly se, neroztrhne se náhrdelník, perly se nerozsypou
  • pravé perly mají specifický lesk, je to tím, že jsou rozdílné odrazy světla, je to kvůli jednotlivým vrstvám perletí, umělé perly se lesknou jako sklo, mají jednotvárný lesk
  • pravé perly bývají při bližším pohledu a bližším prozkoumání nedokonalé a jinak tvarované, mají nedokonalosti, tudíž je jasné, že to není vyrobeno uměle
  • umělé perly mají bezchybný kulatý či podlouhlý tvar
  • pokud máte zájem o mořské perly, zeptejte se prodávajícího na přibližnou tloušťku vrstvy perleti (je to doba, během které perly v perlorodce vznikaly)
  • pokud se prodavač vymlouvá, vymýšlí si či neví, jděte jinam a nic nekupujte
  • seriózní prodejce vám dá ke koupi certifikát, který je vydaný Českou gemologickou laboratoří
  • prodejce vám také může upravit šperk přesně na míru, řekne vám, jak o šperk pečovat

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články