Čemu se ve světě investic vyplatí odolati?

28.12. 2013 • Investice

Svět investic je velmi velké pole. Naplní vás ta svoboda, ta volnost a možnost svobodného rozhodnutí. Ovšem tak jako vše na světě, má i tohle své plusy a mínusy. Když máte volný pohyb a volné pole působnosti, může se lehce stát, že budete investovat tam, kde to pro vás a vaše finance nebude příliš dobré a potom se stane to, co je nevyhnutelné, o své peníze přijdete. Kdo zaručuje storpocentní bezpečnosti při investování je buďto invetiční génius a jasnovidec, nebo člověk, který neříká až tak úplně pravdu a chce se na vás obohatit. Ono vše, co zní nadmíru dobře, lákavě stojí za zvážení. Investice, kde vám nabízí velké výnosy, minimum rizika, minimum práce, vše udělají za vás, vše vyřeší za vás, vy budete jen sedět a dívat se. Poskytnete jenom své peníze a pak už čekáte, co zázračného se stane. Obvykle se stane něco zázračného, ale ne pro vás pozitivního. Proto je dobré se mít na pozoru. 

Do světa investic stále více a více vstupují noví investoři, kteří nemají zkušenosti. Ty jsou přímým lákaldem pro ty, kteří se chtějí obohatit a kteří chtějí obrat o peníze důvěřivce a nezkušené jedince. Samozřejmě je to neetické, ale mnohdy je to bohužel tak. Ve světě investic není nikdy nic stoprocentní a kdo to tvrdí je přinejmenším velmi podezřelý a stojí za dobré zvážení s ním vůbec obchodovat.

Investování je totiž racionální. Dokonce velmi racionální a žádné city a emoce sem nepatří. I když, emoce jsou v investování často nezvaným hostem a často v nich figurují, bohužel je to často k neúspěchu investora a přinášejí více škody, než užitku. Proto je dobré do této disciplíny city netahat. Člověk, který dokáže racionálně myslet, má v investicích výhodu, jiní se to musejí naučit. Samozřejmě se asi každému investorovi někdy stalo, že mu investice nevyšla. Často to také nebývá pouze jedna. Ovšem zkušení investoři vědí, že finance je třeba rozložit na více částí a investovat do více investic. Pak ztráta tolik nebolí, jako kdyby, jste do jedné dali své celoživotní úspory. Pak vám zbyde nula na kontě a oči pro pláč. Čeho se ve světě investic vyvarovat? Co je pro investory velké pokušení a už, už po tom chtějí sáhnout? Čemu je potřeba se zde vyvarovat? Přehled několika věcí, které je dobré oželit, protože vám nepřinesou užitek, naleznete v tomto článku.

1. Dividendové "odměny"

Nejprve je dobré si říci, co jsou to dividenda. Je to výnos ze zisku určité společnosti. Vy vlastníte akcie v této společnosti, jste jejím akcionářem. Máte tak právo podílet se na zisku (a to jsou ony dividendy) a zasahovat také máte právo do řízení společnosti na valné hromadě. A právě firmy si své akcionáře snaží motivovat a také odměňovat různými způsoby. Bývá to také vyplácení dividendů a možnost zpětné odkoupení akcií. Lidé často, když mají před sebou vidinu zisku, podlehnout a kývnou, ovšem neměli by. Není od věci se jen tak zeptat, z jakých zdrojů je onen dvidend vyplacený. Stává se totiž, že tímto krokem se jen společnost snaží zakrýt fakt, že má problémy a laicky řečeno, vám maže med kolem pusy. Jelikož zde, ale máte peníze, nenechte se a chtějte odpověď.

2. Investice je bez rizika

Pokud se setkáte s názorem, že investice do akciových indexů nemá smysl, zpozorněte. Podle takových lidí totiž každý průměrný investor umí sestavit akciové portfólio, které má stabilní zisk, který převyšuje asi padestát procent ročně. To už je opravdu potřeba dát si na toto pozor. Kdyby tomu tak opravdu bylo, tak všichni nepracujeme, věnujeme se pouze investování a žijeme si v luxusu a přepychu. Na trhu platí, že všichni jsou si rovni a ten, kdo se chvástá, na to obvykle taky dojede a před chvástalem pozor, před ním se raději mějte na pozoru. Nikdy totiž nevíte a pak můžete splakat nad výdělkem. Investoři, kteří tvrdí, že všechno znají, vše viděli a všude byli dvakrát, jsou zpravidla ti, co jen potřebují zvýšit sebevědomí a zvýšit si také svůj kredit. A podle mě a jiných si svůj kredit zvýšíte pouze dobrými investicemi a ne přehnaným sebevědomím. Pokud vám někdo takový dává rady, raději je úplně vypusťte, pro vaše dobro a dobro vašich financí.

3. Upravené finanční výsledky

Svádí to k tomu. Trošku se vylepšit, vždyť to přece dělá skoro každý, říkáte si. Právě ono zveřejňování očištěného zisku nebo ztráty je přímo ukázkou toho. Firmy a společnosti si výsledek zkrátka podle sebe upraví a navíc je to i legální a tak i vlastně lžou a mystifikují své akcionáře. Pokud se vám jako akcionáři dostanou do rukou čísla firmy, kde se uvádí, očištěný zisk je to vlastně něco jako takové předstírání. Pojďme se usmívat a předstírat, že to je vlastně vše v naprostém pořádku a je sice pravda, že čísel jsme nedosáhli, ale tvařme se, že jo. Ve finančních výsledcích je dobré se vyznat, protože laik je v nich zcela ztracen a pohlcen jimi. Je potřeba je číst pozorně a tak dlouho, jak potřebujete vy. Nespokojte se s neprůkaznými čísly, chtějte vše podrobně. Máte tam peníze a nechcete se jistě dočkat nečekaného překvapení, které tyto upravené finanční výsledky mohou připravit.

4. Sebeklam

Ten je nebezpečný i v běžném životě. Je dobré si zapisovat statistiku svého obchodování. Znalost vlastních úspěchů a neúspěchů je na finančních trzích pro vás klíčová. Toto tvrzení podporují také zkušení investoři, takže na tom určitě něco bude. Pokud si takovou statistiku nevedete, máte tendenci na ty špatné investice a na neúspěšné obchody zapomínat. Je to logické i v běžném životě zapomínáte na to, co je špatné a negativní a myslíte jen na ty dobré věci. Ovšem když zapomínáte na špatné investice a neúspěšné obchody máte pak tendenci své chyby neustále opakovat. Základem úspěchu je si přiznat, kde jste udělali chybu. Žádný učený z nebe nespadl a pro příští investice je toto velmi dobré. Učíte se tímto, a pokud zjistíte, kde je chyba, příště si dáte pozor a už ji nezopakujete, což může vést k úspěšnému obchodu.

5. Oddalování neúspěchu

Máme to v sobě všichni, nikdo rád nepřizná, že prohrál. Neradi přiznáváme neúspěch, ovšem přiznání je velmi důležité. Je dobré si sundat růžové brýle, které nasazené máte a pak vidíte vše reálně. Neúspěch není až taková ostuda, spíše je ostuda si to nepřiznat a dál žít v mylném domění, že je vše v pořádku. Toto se dá i přetransformovat doinvestic. Pokud máte ve svém portfóliu stále něco, co je výrazně ztrátové, je to pro vás špatné. Je potřeba nedržet se naděje, ale co nejrychleji se této ztrátové věci zbavit. Lidé nejsou neomylní a proto je dobré, když si věc ihned přiznáte a zakročíte. Fakta jsou fakta a těm je potřeba věřit. Zbožné přání, doměnky, vidiny do obchodu nepatří.

6. Přehodnocování

Občas není od věci vše přehodnotit a zjistit, zda je to opravdu pro vás ještě vhodné a zda není třeba dobré se toho zbavit. Pokud koupíte, máte také za cíl, za kolik jí prodat. Obvykle je to vždy nad cenou, za kterou jste akcii koupili, aby, jste vydělali. Je dobré si navíc i nastavit maximální přípustnou ztrátu, člověk musí být připraven na vše. Prodejní pásmo nikdy nerozšiřujte. Mnoho investorů tak stanovuje, že pokud akcie klesají pod určitou hranici, prodají se. Ovšem pokud akcie začne klesat a je těsně nad minimem posunujete hranici. Poté akcie klesne opravdu hodně a vy ji prodáte a inkasuje omezemou ztrátu.

7. Moc většiny

Také to můžeme nazvat síla davu. To je i v běžném životě, pokud mají všichni dotykový telefon, pořídíte si jej též, pokud mají všichni v okolí značkové oblečení, poohlížíte se v obchodech rovněž po značkovém oblečení. S tímhle se zkrátka už rodíme, s touhou přidávát se k davu. V investicích však platí, že chodit s davem a pocítit sílu davu, nechat se jí strhnout se moc nevyplácí, tohle tvrdí a radí zkušení investoři. Pokud máte názor a jste o něm přesvědčeni, neustupujte, nemáte důvod. A to ani ve chvíli, že proti vám jsou všichni. Síla davu se mnohdy přeceňuje a i to, že všichni si myslí opak než vy, neznamená, že mají pravdu. Samozřejmě může se stát, že budou mít pravdu a investice jim vyjde. Ovšem vás může hřát pocit, že názor váš je váš názor a nenecháte se snadno zviklat. S tím se vám na burze a na trhu bude dobře obchodovat a budete umět odhalit někoho, kdo z vás chce vytáhnout peníze a zmanipulovat vás.

8. Investiční doporučení

Investoři jsou mnohdy zaplaveni vlnou investičních doporučení, analýz a podobně. Denně tito investoři musí probírat tyto doporučení a tyto analýzy. Musejí také selektovat a využívat pouze ty, které jsou od důvěryhodných zdrojů. Ostatními se nezabývají. Investoři se nerozhodují podle jedné informace, z jednoho zdroje, vždy je dobré informaci mít  z více zdrojů, je více důvěryhodná. Není dobré také věřit všemu, co na vás váš e-mail vychrlí. Internet je plný lidí, kteří jsou "odborníci" úplně ve všem a tak své "dobré rady" rozdávají na počkání. Tyto "dobré rady" vás mohou v důsledku stát spoustu peněz, což nechcete.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články