Stavební kameny investování

19.11. 2013 • Investice

Investování je dobrý byznys, ovšem je potřeba v něm umět chodit. Ten kdo to neumí, spláče nad výdělkem a přijde o velké finanční rezervy a také i o iluze. Investovat zkrátka člověk musí umět, jinak se to toho nemá ani pouštět. Investice nejsou pro každého člověka, je potřeba nemíchat do investic city, nedávat najevo emoce, umět se na burze pohybovat, mít pevné nervy, nestresovat se, mít dobrou ruku na výběr investice, mít dobrý čich na investici, stát si za svým rozhodnutím a podobně. Tohle není pro každého a tak, pokud investovat chcete, ale nic moc vám to neříká, najměte si odborníka, který bude obchodovat místo vás. Investor potřebuje znát i nejnovější trendy, nejnovější pohyby, takže investování není jen o tom, že někam dáte peníze a ty se vám zhodnotí, to určitě ne. 

Denně sledujete finanční trhy, sledujete, zda stoupá či klesá vaše investice, do čeho je možno investovat, kde je dobrá cena pro nákup, kde je ve vašich investicích dobrá cena pro prodej a podobně. O vaše portfolio je potřeba pečovat, jinak můžete rovnou finance vyhodit z okna. Pokud se totiž o investice nestaráte, samozřejmě vám budou klesat a klesat a poté na nich proděláte. Pokud máte v blízkosti někoho, kdo se investicemi zabývá, zeptejte se na rady jeho. Takový člověk může být velmi fundovaný, a pokud na investicích vydělává a živí jej to, určitě bude pro vás přínosem a jeho rady vám určitě do začátku pomohou. Ovšem musíte si také uvědomit to, že takový člověk má zkrátka své rady, tipy, triky a podobně. Co funguje jemu, nemusí fungovat vám a tak je dobré brát rady a tipy s rezervou a neupínat k nim všechno. Člověk, který se v investicích nevyzná, nemá na burze a v investicích co dělat, pro vlastní dobro.

Jsou také různé kurzy, různé knihy, různé odborné články, které vám pomohou se více orientovat v investicích a v investování. Mnoho jich v sobě má stovky nesmyslných pouček a tvrzení, které je potřeba dodržovat a podobně. Ovšem odborníci se shodují, že poučky a pravidla spíše rozrušují, protože uvažujete pořád nad tím, co udělat, jak udělat, co ta poučka a co druhá poučka, nejde to skloubit dohromady a podobně. A mnohým jde z  toho hlava kolem. Můžete si také vyzkoušet pohyby na burze ve zkouškových programech, které vám pomohou se zorientovat. Jasně, není to úplně jako na pravé burze, ale je jasné, že zde vychytáte drobné mouchy, můžete se zorientovat v tom, jak se tam pohybovat, na co si dát pozor, co udělat příště jinak. Budete mít prostor si to všechno vyzkoušet a všechno natrénovat. Vychytat vše a tak budete přeci jen o něco více, připravenější, než když jdete na burzu bez přípravy. Navíc i v kurzu vám budou říkat nějaké tipy a rady. I těm je dobré věnovat pozornost, ovšem zcela se jim nepodřizovat. 

Co je dobré pro jednoho, nemusí být už tak dobré pro druhého, na to je potřeba myslet a mít to na paměti. Abyste nemuseli kupovat řadu knih, odborných časopisů a absolvovat kurzy, protože to všechno vás určitě bude něco stát  a kurzy nebývají nejlevnější, je dobré si najít jen to základní, co je k investicím potřeba, co je to nejdůležitější. V tomto článku se dozvíte základní stavební kameny pro investice, zatím by se takřka dalo říci, že těchto pět základních rad pro začáteční pohyb na burze stačí.

1. Investice potřebují svůj vlastní čas

Na investičním trhu jsou legendy, které patří k nejbohatším lidem světa. Ovšem pak zjistíte, že tito lidé si na své investice a na své finance museli počkat. Předtím také pracovali jako všichni ostatní a počkali si a správně investovali. K investování je potřeba přistupovat zodpovědně. Pokud si myslíte, že jednou, dvěma investicemi zbohatnete a budete pak finančně na jiné úrovni, rovnou to zabalte a pracujete dál. Ono totiž investicemi nezbohatnete, to se opravdu poštěstí jen málokomu. Při vstupu na finanční trh a na burzu si stanovte svá privilegia. Pokud budete mít přehnané očekávání, brzy spláčete nad výdělkem, přehnaná očekávání jsou brzy sražena na kolena. Mnoho z investorů se domnívá, že svůj majetek za pomoci několika obchodů znásobí a to nejpozději za pár let. Naprosto scestná představa, a pokud ji máte, rychle musíte vystřízlivět. Pokud se budeme bavit o opravdových investicích, musíte vědět, že je to běh na dlouhou trať, je to celoživotní cesta, na kterou se vydáváte. Není to otázka pár měsíců či pár let, je to opravdu na celý život. Takže pokud tomu nechcete svůj život uzpůsobit a nechcete investovat celý život, pak si to dobře rozmyslete a popřemýšlejte.

2. Pozor na nepoctivce, podvodníky a ty, co se na vás chtějí napakovat

V dnešním světě je bohužel nutné si dávat pozor na to, zda vás někdo nechce oškubat, obrat o peníze a napakovat si tak kapsu. Bohužel to není jinak ani u investic. V dnešní době v investicích je nemalá část běžně dostupných finančních prostředků, které bohužel nejsou založené na snaze zhodnotit klientovy finance, ale zhodnotit a znásobit své finance a to na poplatcích, vysokých poplatcích. Na místě je obezřetnost. Pokud vám zprostředkovatel investic tvrdí, že je vám při nulovém riziku schopný zajistit zisk ve výši desítek či stovek procent, je potřeba se zamyslet a být obezřetný. Opravdu je tomu skutečně tak? Ne, takové investice zkrátka neexistují. Sbírejte na trhu reference, ptejte se jiných investorů, pečlivě zvažujte každý svůj krok a nenechte se zprostředkovatelem nikam zatlačit a nikam dohnat. Tím se podporuje první pravidlo, na investice je potřeba si nechat dostatek času a dostatek prostoru.

3. Jednoduchost hraje prim

Pokud budete investovat, chce to vždycky investovat jednoduše, to především. Úspěšní investoři nemusejí trávit hodiny a hodiny analýzami trhu a složitým výběrem investiční strategie. Nemusíte tak složitě počítat a analyzovat. Jednoduchost hraje prim, a proto je důležité tohle vědět a také se tím řídit. Ze začátku je nutné nepouštět se do velkého rizika, je dobré se vše naučit na jednoduchých investicích, které sebou nenesou tolik rizika jako jiné. Pokud je pro vás něco moc složité, nebo se to zdá jako něco, co vyžaduje hodně úsilí, moc se do toho nehrňte. Nutné je vybírat si takové investice a takové produkty, které jsou pro vás snadno pochopitelné, vše je vám jasné a jednoduché.

4. Důvěřivost? Ve světě financí se to moc nevyplácí

Základem investice je levně koupit, draze prodat. Klíč k první části, tedy levně koupit, je vnímán poměr ceny a zisku na akcii. Tento poměr vlastně ukazuje, jaký potenciál v sobě daná akcie skrývá, podle, investorů. Čím vyšší je poměr ceny a zisku na akcii, tím samozřejmě všichni investoři očekávají více od akcií a do budoucna také. Ovšem pozor, nikde není napsáno, že to přesně takto musí být. Investoři se často mýlí a i v tuto chvíli se investoři mohou mýlit. Pozor na to, podle čeho se rozhodujete, nevěřte všemu, co vám kdo řekne, zachovejte si nějaký svůj názor. Není od věci také řídit se tím, že investujete pouze do produktů a do společností, které znáte a hlavně kterým rozumíte. Pokud něčemu nerozumíte či je to pro vás moc složité, své peníze sem nedávejte. Platí zde, důvěřuj, ale s rozumem a prověřovat se ve světě investic vždycky vyplatí. Koneckonců, jde o vaše peníze a vy chcete vydělat, ne o vše přijít.

5. Volatility se nemusíte bát

Volatilita obecně znamená to, že se něco hýbe a jak moc se to hýbe. Většina investorů ví, že v dlouhodobém časovém úseku jsou investice do akcií takřka vždycky ziskové. I přesto jsou však takoví investoři, kteří se zbavují svých investic pár měsíců poté, co je nakoupí. Důvod je jednoduchý, mohou se zaleknout toho, že se zaleknou několikaprocentního propadu. Panický strach přichází a tak dělají vše proto, aby se své investice co nejdříve zbavili. Mají totiž strach z dalších propadů, které nechtějí. Pokud tohle zopakují několikrát za sebou u jiných investic, přijdou skoro o všechny své peníze, což nikdo nechce. Většinou je dobré nějaký ten propad zkusit vydržet a uvidíte. Mnohdy se investice propadne, ale poté začíná zase stoupat. V tu chvíli ji však investor už prodá a vydělá na ni někdo jiný. Vyplatí se proto trošku více trpělivosti a počkat si na to, až začne investice stoupat a škrábat se ze svého dna.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články