Jak nenaletět při investování do akcií?

23.12. 2013 • Investice

Investovat znamená vždycky trošku riskovat a čekat na výsledek, který nemusí být jistý. Investovat se musí umět a investoři se musí umět pohybovat v těchto vodách a musí mít čich na investice a také musí mít dobrý úsudek. Investorem se nemůže stát jen tak každý, podle některých se to nedá ani naučit, ale určitě se dá několika chyb vyvarovat. V dnešní době se dá investovat téměř do čehokoliv. Do diamantů, do perel, do zlata, do drahých kovů a jiných komodit. Dá se také investovat do cenných papírů, do nemovitostí, do dluhopisů a podobně. Možným investičním artiklem mohou být také akcie. O těch se mluvívá v amerických filmech, kde všichni čekají, zda akcie stoupnou, či nestoupnou. 

Zda se vše dobře prodá a vydělá se na nich a, nebo se na nich prodělá a všichni jsou zklamaní. Co to jsou vůbec akcie? Akcie je dlouhodobý a majetkový cenný papír. Je emitovaný akciovými společnostmi. Právě akcie tvoří jistou část základního kapitálu společnosti. Ten, kdo koupí akcie a je jejich vlastníkem se tak stává spolumajitelem společnosti. Poté je vždy účastný na různých zasedáních, kde se hlasuje o důležitých rozhodnutích ve společnosti. Poté záleží, kdo má větší podíl hlasů. S akciemi se dá obchodovat na burze či v RM-systému. Burza je v České republice v Praze a je to místo, kde obchodují oprávněné osoby s veřejně obchodovatelnými cennými papíry včetně právě akcií. RM-systém je něco jako česká burza cenných papírů a ta umožňuje drobnějším investorům obchodovat s cennými papíry českých, ale také zahraničních firem. Navíc RM-systém má možnost obchodování online.

Samozřejmě pokud obchodujete s akciemi, je dobré si najít makléře, pokud nejste ještě ve světě akcií a ve větě investic tak zběhlí a netroufáte si na investování do akcií sami. Prostřednictvím makléře se mnohdy můžete vyhnout riziku. V dnešní době je výběr z makléřů poměrně velký což také dává možnost makléřům navýšit ceny či se snažit o to, jak nejlépe klienta co nejvíce oškubat o peníze, jak klienta zmanipulovat a podobně. Mají poměrně jasný a jednoduchý cíl. Přesvědčit své investory o tom, aby jim svěřili co nejvíce svých naspořených peněz, důvěřovali jim a zároveň také co nejvíce zaplatili na poplatcích, proto je mnohdy zcela nesmyslně ženou do vysokých výšin. 

Mnoho makléřů se snaží vydělat obvykle tam, kde nemají. Proto je dobré nevzít ihned první nabídku od prvního makléře, ale podívat se také na jiné makléře, nechat si sestavit nabídku více makléřů, aby, jste pak mohli vybrat tu nejlepší, nejlevnější pro vás. Musíte počítat s obezřetností a také s tím, že makléř vás může tahat za nos. Pokud pojmete podezření, raději si vše vyjasněte, pokud však nejste zcela přesvědčeni, poohlédněte se po jiném makléři. Zde jsou prohřešky, které makléři často zkoušejí na své klienty s jasným cílem lovu. Pokud chcete investovat do akcií je dobré, přečíst si tento článek, který vás upozorní na ony prohřešky makléřů.

1. Konverzace

Mnoho makléřů s vámi bude nenuceně konverzovat, budou se snažit být vtipní, milí, úslužní a podobně. První kontakt, který nastane, je obvykle telefonický kontakt. Zde vám zavolá zástupce obchodníka a snaží se navázat konverzaci. Takovou tu nenucenou jako jak se máte, jaký je váš vztah k financím a podobně. Když se mu to daří a vy se chytíte, začne své dotazy cílit a točit na směr financí a k akciím. Pokud nemáte zájem, je dobré mu to říci ihned a neztrácet tak svůj čas. Mnozí makléři mají najaté lidi, kteří vám volají ob týden a snaží se vás přesvědčit o tom, že je opravdu vhodné investovat do akcií a právě s nimi. Pokud vás kontaktují opakovaně a vám se to nelíbí, klidně se obraťte na příslušnou instituci, zde je to úřad pro ochranu osobních údajů. Vy máte právo na osobní údaje a na jejich ochranu, a když si nepřejete, aby vám někdo volal.

2. Dotazníky

Pokud uzavíráte smlouvu, většinou u toho vyplňujete i investiční dotazník. Pozor u tohoto dotazníku, protože makléři mají často tu tendenci, že vás začnou přemlouvat a nutit do něčeho, co se vám nelíbí. Věty jako, já vám poradím, jak dotazník nejlépe vyplnit, pokud jej nevyplníte tak jak vám řeknu, nebudete moci pořádně investovat, pokud jej nevyplníte podle mě, vaše investice nebudou tak vysoké a velké a podobně. Tímto vás totoiž budou chtít makléři dostat mezi zkušené investory. Proč? Jen tak vám totiž budou dávat a předhazovat rizikovější obchody. Právě z těchto obchodů mohou více inkasovat, vyšší částky. Zároveň však mají papír a krytí na to, pokud obchod nevyjde a vy si budete stěžovat. Proto vyplňte dotazník tak, jak chcete vy a nenechte si radit ani se nenechte nutit makléřem. Pokud vám jeho chování je proti srsti, klidně stopněte celou smlouvu.

3. Budování důvěry

K makléři musíte mít důvěru. Bude pracovat s vašimi financemi a vy mu je svěříte. Proto musíte tomu člověku věřit. Makléř, aby si získal vaši důvěru, vás bude ohromovat svými znalostmi a tím, co vše zná a ví. Používá také srovnávání a porovnávání jednoduchých a základních investic jako akcie, nemovitosti, komodity, fondy, měny, termínované vklady a podobně. Poté důležitě usoudí, že pro vás je nejvhodnější investovat do akcií. Ovšem podotkne také to, že v momentální situaci se na trhu nevyskytuje nic, co by stálo za zmínku. Tedy žádná akcie, která by byla vhodná k nákupu. Tím samozřejmě u vás stoupne v ceně, protože podle toho vás netlačí do něčeho jen kvůli vašim penězům. A důvěra je tak ještě více prohloubená. Samozřejmě to může být pravda, ale může jít také o dobře promyšlený tah ze strany makléře a to obvykle tak bývá.

4. Obchody a výdělky

Připravte se také na to, že váš makléř se vás bude snažit přesvědčit o tom, že musíte co nejvíce obchodovat. Je to předevší proto, aby se jeho firma a makléř sám obohatil na poplatcích za obchody. Z nich právě většina makléřů žije a funguje. Pokud máte jasnou představu o tom, jak chcete investovat, nenechte se zmanipulovat makléřem. Pokud vám bude často doporučovat, obchodování není to až tak úplně kvůli vám. Pokud se tedy o svou investici moc starat nechcete či na to nemáte dostatek času, je dobré si najít jiný způsob investování do akcií. Jsou různé podílové fondy, vložení peněz přímo do správy obchodníka a podobně. To pro vás časově bude jednodušší. Hlavně si nic nenechejte namluvit makléřem. Ten vám může pomoci, něco vám může doporučit, může vám zodpovědět dotazy, ale konečné rozhodnutí je vždycky a jenom na vás, na nikom jiném.

5. Úder v telefonu

Zde jde především o to, aby, jste co nejvíce nakupovali, logicky. A tak se k tomu vytvoří téměř ideální prostředí. Makléř vám zavolá, vytvoří prostředí, kde všude budou lidé přes sebe mluvit, budou se přeřvávat a překřikovat jen kvůli tomu, aby vytvořili atmosféru, že akcie je "téměř vyprodaná" a tím se vás snaží natlačit k okamžitému uzavření smlouvy. Ovšem u toho už nezmiňují ony podstatné věci jako například rizika celé operace, poplatky a podobně. Ve chvíli vás zasypou argumenty, příklady ze života a nedají vám moc prostoru na přemýšlení, protože přece nejvyšší čas jednat, jinak přijdete o zcela jistě životní událosr, která se už nebude opakovat a vy na ni můžete, podle makléře, vydělat velké peníze. To na mnoho lidí funguje a tak v rychlosti podlehnou. Pokud si však nejste jisti či se nechcete rychle rozhodovat, vyžádejte si od vého makléře analýzu a také jej upozorněte na fakt, že si jeho doporučení nahrajete. Jsou to vaše peníze a je dobré, je ochránit.

6. Správně neradí snad nikdo

Mnoho lidí chce, aby jim někdo správně poradil a to nejen ohledně akcií a financí. Pozor na rady, které makléři rozdávají po telefonu, ten není monitorován a zde vám tak makléř může slíbit prakticky vše, ale poté to s klidným srdcem zapře i tohle se může stát. Firma totiž za tyto hovory nenese žádnou zodpovědnost. Ono rady, tipy a doporučení nahrávány nejsou, ale pokyny k prodeji či k nákupu si už makléři a firmy nahrávají. Tím pádem jsou ochránění jak makléři, tak celá firma a dodává materiál, že rozhodnutí bylo z vaší vůle. Pokud se stane, že se váš účet dostane do hluboké ztráty, zahajte reklamační řízení. Před reklamačním řízením nevypovídejte smlouvu, protože poté se můžete hůře vy dostat k důkazům, což by nebylo moc dobré.

7. Peníze pravidelně kontrolujte

Samozřejmě jsou lidé, kteří nemají čas a je to pochopitelné. Ovšem i tak si najděte občas čas na to, aby, jste sledovali četnost vašich obchodů. Četnost by se neměla koncem měsíce zvyšovat a výši poplatků si srovnávejte s vaším ziskem právě z těch jednotlivých transakcí. Pozor na to, žádná transakce nesmí proběhnout bez vašeho souhlasu, na to velký pozor, když se něco takového stane, ihned jednejte. Souhlas může být buď písemný či nahraný telefonicky. Jakmile vy zadáte pokyn, obchodník ho musí umístit na trh, je to jeho povinnost. To si také pravidelně ověřte. Musíte také vidět na svůj majetkový účet, neobchodujte, pokud nemáte možnost se na účet dostat. Neobchodujte pod nátlakem, dopředu si vše rozeberte, promyslete a případně se s někým jiným poraďte. Makléř vám radit může, ale nesmíte zapomenout na to, že VY jste ten, kdo rozhoduje, jsou to VAŠE peníze, VAŠE zodpovědnost, takže to rozhodnutí je i na VÁS.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články