7 tipů na pohodový vánoční rozpočet

20.12. 2013 • Tipy a rady

Ač to tak venku zatím stále nevypadá, je prosinec… Za chvíli budou Vánoce, budeme- li mít trochu štěstí, napadne sníh a my si budeme moct užít pravé vánoční atmosféry. Ovšem než se dopracujeme k zaslouženému odpočinku, čeká většinu z nás ještě kolotoč nákupů, shánění vánočních dárků, gruntování a pečení spousty vánočního cukroví. Pokud jste na tom jako já a ještě nevlastníte ani jeden z vánočních dárků, kterými se chystáte obdarovat své blízké, protože jste doposud měli dost času a Vánoce se vám zdáli ještě hodně daleko, snad se vám bude hodit několik tipů, jak mít hezké a pohodové Vánoce s ještě hezčím rozpočtem

VYPRACUJTE SEZNAM

Nenechte se zbytečně ovlivnit taháky supermarketů a běžte na to chytře, pěkně v klidu domova si vypracujte seznam, čím koho obdarujete. Taky se předem rozhodněte, kolik peněz se chystáte investovat, předejte tak nerozvážnému rozhazování za věci, které nepotřebujete vy ani vaši blízcí.

NAKUPUJTE V AKCI

Většina z nás má zahlcené poštovní schránky reklamními letáky, které nabízejí množství zlevněného zboží anebo slevové kupóny.  Udělejte si čas a zkuste je prolistovat, třeba narazíte na něco, co by se vám mohlo hodit a ve výsledku tak můžete ušetřit nemalé peníze.

NAKUPUJTE PŘES INTERNET

Nákup přes internet se docela vyplatí, jen si nezapomeňte ke zboží připočítat poštovné. I když dnes už některé internetové obchody nabízí například při nákupu nad určitou částku dopravu zdarma. Nebo se zkuste domluvit s přáteli či rodinou, nakupte najednou a na dopravu se složte, je to rozhodně výhodnější než abyste každý platil dopravu zvlášť.  Hlavně nezapomeňte nakupovat s předstihem, pokud necháte nákup na poslední chvíli, může se stát, že dopravní společnosti budou zahlceny a vaše dárky pak nedoručí včas.

NEKUPUJTE „HORY“ JÍDLA

Ač to tak v obchodních domech občas nevypadá, po Vánocích nebude konec světa a obchody budou otevřené i mezi svátky, takže rozhodně nehrozí, že by lidstvo vymřelo hlady.  Opravdu nemusíte mít 20 druhů cukroví nebo udělat „tunu“ bramborového salátu, který pak zbývá v ledničce a jíte ho jen proto, aby se nevyhodil. Nakupte radši menší množství a větší kvalitu potravin.  Pokud nemáte rádi kapra, nekupujte ho jen proto, že patří na štědrovečerní tabuli. Je to zbytečné vyhazování peněz, za které si nepochutnáte a nakonec se stejně dojídáte chlebíčky.

BALICÍ PAPÍR

Pokud máte zachovalý balicí papír z loňského roku, nebojte se ho použít. Ovšem předem ho dobře prohlédněte, jestli na něm nezůstala jmenovka. Z toho by mohl být slušný trapas pod vánočním stromečkem.  Pokud už balicí papír z loňska nemáte, kupte obyčejný bílý a nechte děti, aby ho pomalovaly. Vznikne tak originální vánoční balení, které nejen řada babiček zaručeně ocení.

NEBERTE SI PŮJČKY

Teď před Vánocemi na nás všude, ať už z novin nebo z televize „volají“ výhodné půjčky, možná se vám zdá těžké odolat, vždyť vzít si půjčku a koupit si vysněnou dovolenou nebo televizi, kterou budou všichni přátelé obdivovat je tak snadné. Ale musíte si uvědomit, že půjčku za vás nesplatí Ježíšek, který vám dovolenou nebo televizi nadělil, ale vy sami. Pro mnohé z vás se pak po Vánocích rozběhne zbytečný kolotoč půjček a splácení, který nejde tak snadno zastavit. A proto si myslím, že brát si půjčku na vánoční dárky není zrovna dvakrát rozumný nápad.

NEPODLÉHEJTE ZBYTEČNĚ STRESU

Odjakživa byly Vánoce považovány za svátky klidu a míru. Proto nepodléhejte zbytečně stresu, který úmyslně vytváří obchodní domy a někteří lidé a uvědomte si, že vlastně nezáleží na tom, kolik peněz utratíte za vánoční dárky, ale na tom, že si vzpomenete na své blízké a věnujete jim nějakou maličkost. Nezáleží ani tak na tom, kde Vánoce strávíte, ale je důležité, abyste byli s těmi, které máte rádi, společně si vytvořili pohodovou atmosféru a načerpali síly do dalšího roku.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články