Bankovní účty určené pro studenty

10.10. 2013 • Bankovní účty

Studenti středních i vysokých škol mohou ve většině případů využívat různá zvýhodnění a ani u bankovních institucí tomu není nijak. Bankovní instituce se jednoduše snaží podchytit klientelu již od útlého věku. V médiích se dá narazit na různé reklamní kampaně, přičemž některé z nich mohou být dokonce zavádějící. Kdy se tedy opravdu vyplatí založení studentského účtu? A dá se s jeho pomocí dokonce něco přivydělat? To se pokusíme zhodnotit na příštích několika řádcích.

V České republice v současné době působí poměrně velké množství bankovních institucí, takže volba bankovního účtu určeného pro studenty není úplně jednoduchá. Proto se pravděpodobně vyplatí rozdělit si studenty do dvojice skupin. Jednou budou nezletilí studenti středních škol a učilišť ve věku mezi patnácti a osmnácti lety, zatímco druhou skupinu tvoří již zletilí studenti středních, vysokých a vyšších odborných škol mezi osmnácti až šestadvaceti lety života.

Bankovní účty pro nezletilé studenty

První skupinu tedy tvoří studenti nezletilého věku mezi patnácti až osmnácti roky, kteří si ovšem nemohou u některých nových bank vůbec založit bankovní účet. Doporučit se jim dá bankovní účet G2.2 od Komerční banky. Jeho výhodu můžeme najít v tom, že pokud se zaplatí minimálně jednou s platební kartou této banky, získává se roční příspěvek ve výši 333 korun, což je v průměru kolem sedmadvaceti korun za měsíc. Trochu vadou na kráse zůstává fakt, že jedna odchozí platba stojí šest korun. Nicméně je možné si zařídit balíček odchozích transakcí za devatenáct korun. Jestliže by student využíval svůj účet o něco aktivněji a uskutečňoval by více odchozích plateb, pak velice pěknou alternativou může být ČSOB s účtem nazvaným Studentské konto.

Bankovní půjčky pro plnoleté studenty

Jinak fungují studentské účty pro zletilé studenty v rozmezí osmnáct až šestadvacet let. V této věkové kategorii se pro studenty otevírají poměrně solidní možnosti. V takové případě se na studentském účtu dá dokonce vydělat. Dají se totiž různě zkombinovat speciální studentské účty u tradičních bank s účtu u bank nových a výsledný efekt je takový, že se studenti u bankovních služeb nemusejí takřka nijak omezovat. Opět se dá doporučit studentský účet u Komerční banky, kde bude sice zapotřebí znovu udělat minimálně jeden menší nákup platební kartou, ale za odměnu získá student nárok na roční příspěvek 333 korun. Dále se dají peníze dát na nově založený účet u Equa Bank, kde je nutné splnit podmínku minimálního obratu alespoň deseti tisíc korun. V případě, že do Equa Bank byl klient doporučen kamarádem, pak oba dostanou po zaplacení kartou bonus ve výši sto padesáti korun. I další banky ale mají účty bez poplatků. Mezi ně se dají zařadit třeba společnosti Zuno či mBank. Z bankovního účtu u Equa Bank se dá neomezeně vybírat a člověk není pouze omezen na bankomaty Komerční banky, protože vybrat se peníze dají úplně všude. Odchozí platby a inkasa jsou u tohoto účtu bez poplatku. Ušetřit se dá samozřejmě i na bonusech, které nabízí další banky. Pokud si účet založíme přes kamaráda u Zuno Bank a jednou zaplatíme kartou, pak oba klienti obdrží tři sta korun. Tento účet se dá stejně tak doporučit i dále a jakmile si ho založí další kamarád, pak oba opět získají tři sta korun. Jak již bylo zmíněno výše, u Equa Bank tento bonus činí přesnou polovinu, kolik dostaneme u Zuno Bank, tedy sto padesát korun.

Nejnižší věkový limit u bankovních účtů pro studenty najdeme v případě Sberbank a České spořitelny, kde není vůbec určen. Od patnácti let se potom dá založit studentské konto u ČSOB, Poštovní spořitelny, GE Money Bank, Komerční banky a UniCredit Bank. Raiffeisebank má nastavenou podmínku na založení účtu do šestadvaceti let. Každá banka má samozřejmě jinak nastavené ceny služeb pro studentské účty. Ve většině případů se setkáme s tím, že měsíční cena účtu je nula korun, tedy zdarma. Výjimku tvoří třeba Raiffeisenbank, kde se musí platit třicet korun za vedení účtu a pětadvacet korun za platební kartu, nebo Unicredit Bank, kde student za účet zaplatí devatenáct korun.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bankovní účty'
Tipy na jiné články