Zdravotní pojištění cizinců – jistota při krátkodobém pobytu v České republice

29.08. 2023 • Pojištění

Úrazy nebo nehody se nevyhýbají vůbec nikomu. Ne nadarmo se říká, že „neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. To platí samozřejmě též pro cizince, kteří pobývají na území České republiky, ale nevztahuje se na ně systém českého veřejného zdravotního pojištění. Během krátkodobého pobytu do 90 dnů se může těmto turistům nebo dočasným pracovníkům cokoli stát a mohou zůstat bez pomoci. Naštěstí existuje komerční pojistný produkt, který je pro cizince jistotou.

Zdravotní pojištění cizinců

Jak se stane, že dotyčný, kterému se stane úraz, není zdravotně pojištěn v České republice? Může se jednat o turistu nebo agenturního pracovníka, který je na našem území na dobu do 90 dnů, přičemž za něj není odváděné pojistné. Tento stav se týká též rodinných příslušníků, kteří někoho na naše území doprovázejí. Všem těmto občanům se doporučuje uzavřít zdravotní pojištění cizinců, které je v souladu s právní úpravou pro pobyt cizinců u nás.

Dvě varianty pojištění

SV pojišťovna nabízí dva druhy zdravotního pojištění cizinců. Základní verze „Welcome Standard“, která finančně kryje veškerou „nutnou a neodkladnou zdravotní péči“. To jsou právě případy, kdy se dotyčnému stane úraz nebo dojde k autonehodě se zraněním. Vztahuje se též na léčbu dalších onemocnění, která ale nevznikla před začátkem pojištění (rakovina, HIV, neurologické choroby apod.). V této variantě je limit pojištění stanovený na 60 000 EUR. Ve vyšší variantě „Welcome Plus“ je plnění vyšší a celkový limit je 80 000 EUR.

Včetně nonstop asistenčních služeb

Při sjednání pojištění je všem klientům k dispozici nonstop asistenční služba, v základní variantě pouze v případě ošetření nad 5 000 korun. U obou pojistných produktů platí určité výluky. Pojištění nelze uzavřít v případě, že dotyčný trpí těžkou nervovou poruchou (Morbus Parkinson), závažnou duševní nemocí (schizofrenie, Morbus Alzheimer), cirhózou jater, rakovinou, tuberkulózou, infekcí HIV či AIDS, drogovou a alkoholovou závislostí. Naopak pojištění zahrnuje vždy repatriaci tělesných ostatků při úmrtí nebo stomatologické ošetření při úrazu do částky 6 000 korun.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Pojištění'
Tipy na jiné články