Potřebujete půjčku, ale máte záznam v registru dlužníků? Poradíme vám, jak na to

27.11. 2019 • Půjčky a hypotéky

Dostat se do finančních potíží je v dnešní době velmi jednoduché. Stačí, aby se vám jeden měsíc naskytlo více výdajů a je zaděláno na problém. Splátky půjček a platba za elektřinu ani plyn však nepočkají a pokud se s jejich platbou zpozdíte nebo ji dokonce nezaplatíte vůbec, vysloužíte si negativní záznam v rejstříku dlužníků. Kvůli tomuto záznamu je pro vás získání dalšího úvěru velmi obtížné, jelikož banka vás bude brát jako nespolehlivého klienta a peníze vám s největší pravděpodobností nepůjčí. Nevěšte ale hlavu, jelikož i tato situace se dá vyřešit.

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků je databáze, ve které se evidují všichni dlužníci. Naleznete v něm jak negativní, tak i pozitivní záznamy. Pokud své závazky řádně splácíte, máte pozitivní záznam, který vám při příštím sjednání půjčky pomůže. Banka díky němu totiž zjistí, že své dluhy platíte včas. Pokud máte ale se splácením úvěru potíže a někdy jste se s platbou opozdili, získali jste negativní záznam. Z registru dlužníku se dostanete automaticky po uplynutí určité doby po zaplacení dluhu. Délka doby závisí na jejím typu.

Nebankovní půjčky

Nebankovní poskytovatelé jsou benevolentnější, proto poskytují peníze i těm žadatelům, kteří mají negativní záznam v rejstříku dlužníků. Výhodná je například půjčka bez doložení příjmů, u které nebudete muset dokládat zaměstnavatelem potvrzený měsíční příjem. Samozřejmě musíte u těchto produktů počítat s vyšší úrokovou sazbou, která kompenzuje benevolentnost poskytovatele.

Společnost si nejprve prověřte

Mezi poskytovateli půjček bohužel nejsou jen poctivé společnosti. Jsou mezi nimi i lichváři, kteří vyhledávají lidi, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci a potřebují rychle získat peníze. Lichváři nabízejí jednoduchou a rychlou možnost získání peněz. Nesmíte se ale nechat takovou nabídkou zlákat, jelikož tato půjčka pro vás nebude výhodná. Ve výsledku půjčenou částku o hodně přeplatíte a budete ji muset splatit v brzké době, jinak vám budou naskakovat vysoké penále. Abyste měli jistotu, že je poskytovatel a tím pádem i jeho nabídka seriózní, zjistěte si o něm na internetu co nejvíc informací. Dobré také je, pokud se vám podaří dohledat reference od minulých klientů.

Důkladně si přečtěte smlouvu

I od seriózní společnosti můžete dostat nabídku, která pro vás nebude tak výhodná. Smlouva o půjčce musí být přehledná a musí v ní být obsažené veškeré důležité informace. Pokud některému bodu nerozumíte, nebojte se požádat o vysvětlení. Smlouvu podepište až v momentě, kdy jste s ní zcela seznámeni a všemu dobře rozumíte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články