Solus - registr a databáze dlužníků

01.02. 2014 • ZajímavostiSolus

Existují různé registry dlužníků, ve kterých jsou zaznamenáváni ti, kteří mají potíže se splácením svých finančních závazků. Představují ochranu pro věřitele. Upozorňují je na nebonitní klienty. Jedním z těchto registru je i SOLUS.

O organizaci SOLUS

SOLUS představuje úvěrový registr provozovaný sdružením právnických osob. Jde o zkratku ze slov „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“. Do registru jsou zaznamenávané nesplněné finanční závazky.

Tato organizace sdružuje bankovní i nebankovní subjekty z různých odvětví. Kromě bank a nebankovních poskytovatelů půjček jsou to např. mobilní společnosti či dodavatelé elektřiny.
Cílem organizace SOLUS je podílet se na odpovědném úvěrování a přispívat tak k prevenci předlužování klientů. Přispívá rovněž ke zvyšování vymahatelnosti stávajících dluhů po splatnosti. Předchází tím finančním ztrátám věřitelů.

Společnost SOLUS svou činnost zahájila roku 1999. Online funguje SOLUS od roku 2004 a o rok později spustila organizace registry IČ. Postupně svůj systém vylepšuje a přidává nové programy.

Organizační struktura Solus se skládá z členské schůze (nejvyšší orgán), rady sdružení (řídící a statutární orgán), výboru, revizora účtů, tajemníka sdružení a pracovních skupin.

Registry SOLUS k nahlédnutí

Organizace SOLUS disponuje šesti registry. Jsou jimi:

Registr FO: Jde o registry fyzicky osob. Představuje negativní registr, který shromažďuje informace o nedodržení smluvních závazků, následkem čehož osoby nedostály svým finančním závazkům.

Registr IČ: Stejně jako Registr FO jde o negativní registr. Jsou však do něj zařazované fyzické osoby podnikající a právní osoby.

Pozitivní registr: Shromažďuje a zpracovává údaje o klientech a jejich smluvních vztazích. Jde o klienty, kteří své povinnosti k věřitelům plní. Na základě pozitivního registru se posuzuje, jestli klient ještě unese další finanční zatížení.

Registr neplatných dokladů: Jedná se o pomocnou databázi. Je možné přidat do on-line databáze neplatný doklad, který byl odcizený. V tomto registru se nacházejí i data z oficiální databáze neplatných dokladů Ministerstva vnitra České republiky.

Insolvenční registr: Jde o další pomocnou databází SOLUS. Obsahuje údaje a informace ze ISIR, tj. Insolvenčního rejstříku. Díky tomu je možné si ověřit konkrétního klienta a získat k němu podrobnější informace.

Registr třetích stran: Jeho cílem je přispět ke kultivaci trhů zprostředkovatelů služeb. Díky němu si mohou své informace navzájem vyměňovat členské společnosti. Informují se tak například o podvodném jednání třetích stran, mezi které patří hlavně dealeři, zprostředkovatelé atd.

Služby registru SOLUS

Lidé mohou žádost o výpis z registrů SOLUS, a to jako fyzická osoba, fyzická osoba podnikající i jako právnická osoba. Na základě žádosti se dozvíte, zda byly vaše osobní údaje předány do Registru FO, popřípadě Registru IČ.

Ověřování funguje jednoduše. Fyzická osoba může využít služby SMS výpis, ale také může požádat o výpis písemně. Předtím však musí získat kód SIN. Jde o unikátní osobní kód, který se zadává vždy, když osoba chce zjistit své údaje z registru dlužníků. SIN kód získáte na základě žádosti.

Kvůli bezpečnosti nelze vyřídit žádost o výpis registru SOLUS osobně na počkání, telefonicky, faxem, e-mailem ani žádnou expresní formu. „Papírová forma“ vyřízení trvá cca 14 dní.

Členské společnosti SOLUS

V současnou dobu může mít negativní záznam v registru Solus každý, komu vznikne nesplacený závazek u následujících společností: Axa Czech, Air Bank, Air Telecom, ALD Automotive, Bonerix, mBank S.A., CCS Česká společnost pro platební karty, Centropol Energy, Centropol Telecom, Cetelem ČR, Citibank Europe plc, Click Credit, COFIDIS, Credium, Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Český Triangl, ČEZ Prodej, ČSOB Leasing, E.ON Česká republika, Equa bank, ESSOX, GE Money Auto, GE Money Bank, Home Credit, Hypoteční banka, IMPULS - Leasign - Austria, Komerční banka, LBBW Bank CZ, MAKRO Cash & Carry ČR, Modrá pyramida stavební spořitelna, Profi Credit Czech, Raiffesisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, RCI Financial Services, RWE Zákaznické služby, sAutoleasing, Telefónica Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, UniCredit Bank Czech Republic, UniCredit Leasing CZ, VB Leasing CZ, VLTAVÍN leas, Vodafone Czech Republic, Zuno Bank AG.

Další registry a seznamy dlužníků

Kromě organizace SOLUS existují ještě další registry pracující na tomto systémů. Jsou jimi:

Centrální registr dlužníků (CERD): Představuje největší národní a nadnárodní bankovní a nebankovní informační systém. Spravuje ho Česká národní banka.

Bankovní registr klientský informací (BRKI): Jde o registr sdružující údaje bankovních institucí.

Nebankovní registr klientských informací (NRKI): Jedná se o registr sdružující informace od nebankovních institucí, především leasingových společností, ale i mnohých dalších.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články