Co je Bitcoin, jak BTC koupit a vydělat na tom?

14.03. 2018 • Zajímavosti

Jak si někteří z vás mohli všimnout, v posledních letech už nejsou peníze ve vaší peněžence jedinou měnou, která ve světě obíhá. Stále častěji se totiž na internetu skloňují tajemně znějící slova jako „kryptoměna“, „digitální peníze “ či „Bitcoin“.

Co přesně se za nimi skrývá, proč se jim v poslední době věnuje stále větší pozornost, jak koupit Bitcoin a zda se na něm dá vydělat? Lákají vás alternativní investice či nové technologie budoucnosti?

Co je to kryptoměna?

Tzv. kryptoměna označuje druh digitální měny. Na rozdíl od nám všem známých peněz, které si schováváte v peněžence, představuje kryptoměna elektronické peníze, které jsou směnitelné za jakoukoliv jinou měnu.

Přednosti kryptoměn

Mezi hlavní přednosti kryptoměny patří to, že se jedná o velmi rychlý způsob, jak nakládat se svými financemi. Zároveň jde i o bezpečný a hlavně transparentní systém, a to díky tomu, že stojí na technologii zvané blockchain (databáze, do které se ukládají veškeré provedené transakce). Do této databáze má přístup každý uživatel, přičemž každý jednotlivý uživatel má ve svém počítači kopii této databáze, která se neustále synchronizuje s databázemi ostatních uživatelů. Z toho vyplývá, že za kryptoměnou nestojí žádná autorita. Jde tedy o zcela decentralizovaný systém, který nemůže nikdo ovládat.

Právě díky svým vlastnostem se kryptoměny staly středem pozornosti mnoha lidí, kteří v nich vidí příležitost, jak si vydělat mnohdy i velkou sumu peněz.

Co je Bitcoin?

Stejně jako kryptoměna představuje druh digitální měny, Bitcoin (BTC) představuje druh kryptoměny. V průběhu let 2008 – 2009 jej vytvořil Satoshi Nakamoto – neznámý developer, který toto jméno používal jako pseudonym a o jehož identitě se stále vede řada dohadů.

Pod pojmem Bitcoin se dále ukrývá i platební platforma, která pracuje na principu P2P sítě.

Kromě Bitcoinu existuje ještě mnoho dalších kryptoměn (některé zdroje uvádějí až tisíce druhů), jako je například Litecoin, Ethereum, Ripple, Dash, Zcash a jiné.

Nicméně samotný Bitcoin zůstávástálenejpopulárnější, byť se na scéně neustále objevují nové měny a nové technologie jejich fungování.

Jak kryptoměna Bitcoin vzniká?

Těžbou, tedy bitcoin se těží. To jste asi nečekali, že?

Každou transakci, která mezi uživateli sítě proběhne, je nutné potvrdit. Přesně od toho jsou zde „těžaři“. Jenže schválení transakce není tak jednoduché, jak se může zdát. Transakce se potvrzují po blocích, přičemž k potvrzení každého bloku je nutné vyřešit velmi složitou matematickou úlohu. Ten, kdo ji vyřeší jako první, za svou práci získává odměnu v podobě určité sumy Bitcoinů.

Jak koupit Bitcoin a vydělat na tom?

První možností je samozřejmě nákup bitcoinu (od jiných uživatelů, na burze nebo například v bitcoinmatu) a následný prodej v momentě, kdy cena Bitcoinu vzroste. Mezi nejoblíbenější platformy v České republice patří burza Coinmate (recenze a zkušenosti s Coinmate), kde směníte snadno české koruny za kryptoměnu bitcoin.

Rozlišují se spekulace na růst apokles ceny kryptoměny anebo tzv. hodl a ten představuje dlouhodobé držení kryptoměny s předpokladem, že za několik měsíců či let její hodnota vzrostla. Jen připomeňme, že Bitcoin od roku 2009, kdy jeho hodnota byla v podstatě 0-1 USD vzrostla k dnešní hodnotě která se pohybuje mzei 10 000 USD - 20 000 USD.

Další možností je Bitcoiny těžit. Stinnou stránkou tohoto způsobu je to, že k těžbě potřebujete speciální hardware, který spotřebovává obrovské kvantum energie. Energetické požadavky na těžbu jsou navíc stále vyšší a vyšší. V současnosti se vám tedy více než těžba vyplatí třeba spekulace.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zajímavosti'
Tipy na jiné články