Rady jak nepřijít v zahraničí o své peníze

11.06. 2014 • Tipy a rady

Cesty do zahraničí jsou pro mnoho lidí pravidelností. Lidé jezdí na dovolené, za prací nebo jen tak na krátký výlet. Snadno se ale může stát, že obnos, který budete mít sebou, někdo ukradne. Trend mít u sebe hotovost již není aktuální. Lidé pravidelně platí platebními kartami. S těmi se dá platit jak u nás, tak i v zahraničí. Jistě je to mnohem bezpečnější, než nosit velký obnos. Na platební kartu ale buďte taky opatrní. Snadno ji mohou zloději ukradnout, a platit s ní například na internetu, kde nepotřebují žádný pin kód. Je nutné, aby karta byla dostatečně chráněna. Ale jak? To se právě dozvíte v tomto článku na následujících řádcích. Byla by škoda přijít o všechny peníze a mít pokaženou dovolenou.

Nepsat si PIN kód na kartu

Karta je chráněna PIN kódem, který zabraňuje zlodějům výběr z karty. Ovšem takovým trendem v České republice je, že si lidé svůj PIN píší přímo na kartu nebo třeba do mobilního telefonu. Usnadňují tím práci zlodějům, ani neví jak. Lidí jsou nuceni si pamatovat spoustu kódů a hesel, ale je nutné, aby si ty nejdůležitější skutečně zapamatovali. Pokud totiž zloděj nalezne kartu i s PIN kódem, má vyhráno. Trochu bezpečnější je si kód napsat do telefonu, například pod nějaké jméno. Sice to není taky úplně ideální, ale lepší než mít kód na kartě. Lidé se často bojí, že kódy a hesla zamění a vznikne problém. Proto si je píší, aby tomu předešli. Odborníci radí si PIN nepsat vůbec nikam. Jediné místo, kam ho můžete „napsat“ je vaše paměť. Ani úředníci v bance netuší, jaký kód dostanete, tudíž se nemusíte bát, že by oni zneužili vaši kartu. Bojíte-li se o svou kartu i svou paměť stačí, když si změníte PIN na nějaké snadno zapamatovatelné číslo. O této možnosti se informujte ve své bance. PIN kód nikomu ale nesdělujte, ani svým nebližším.

Nedávejte kartu z ruky

Kartu mějte vždy na očích. Zvláště tehdy, když s ní platíte. Nikdy ji nikomu nedávejte ani nepůjčujte. Kartu je možné snadno ofotit a použít. Karta se dá totiž použít i pro platby na internetu, pokud teda tuto možnost nemáte zablokovanou. Pro platby přes internet se zadávají jen informace z karty, proto pouhé okopírování stačí. Mnoho karet již dnes nabízí možnost bezkontaktní platby. Jsou sice většinou limitovány nějakou částkou, ale i tak se s nimi dá zaplatit bez zadání PIN kódu.

Karty a peníze mějte a noste na více místech

Je dobré mít peníze, a vlastně i všechny ostatní cennosti, rozdělené na různých místech. Nenoste vše jen v jedné kabelce, v jedné peněžence. Pokud se stanete obětí zloděje, jistě hned půjde po peněžence. Budete-li v ní mít všechny peníze, tak přijdete o vše, co máte. Rozdělíte-li si peníze, zbude Vám alespoň něco. Odborníci doporučují mít minimálně dvě platební karty a samozřejmě každou mít uloženou na jiném místě. Doklady si dobře střežte. Je to velmi důležité. Některé hotely nabízí svým klientům hotelový trezor. Většinou si za něj budete muset připlatit, ale i tak se to rozhodně vyplatí. Trezor je většinou na pokoji a klienti ho mohou plně využít. Trezor je možné otevřít jen se znalostí kódu, tím pádem se hotelový personál do něj nedostane.

Ihned kartu zablokovat

Zjistíte-li ztrátu karty, je nutné ji ihned zablokovat. Stačí pouze zatelefonovat do banky, a ta Vám vše zajistí. Čím dříve tím lépe. Můžete tak zajistit, že zloděj neodcizí všechny peníze. Banka zablokuje účet a nikdo z něj již nebude moct nic odcizit.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články