Složité finanční otázky svěřte kvalitnímu poradci

16.12. 2013 • Tipy a rady

Snad všichni někdy řeší nebo řešili významné finanční záležitosti typu jak zajistit rodinu pro případ nečekaných událostí, jakým způsobem zafinancovat bydlení nebo kam uložit peněžní přebytky na dobu budoucí. V těchto a dalších případech se více než jindy hodí dobrá odborná rada – ale kde ji hledat, abychom co nejvíce omezili riziko mýlky?

Když se dobře rozhlédnete kolem sebe, tak „dobré“ rady jsou rozvěšeny doslova na každém rohu. Nepřehlédnutelné bilboardy vás upozorňují, jak si můžete výhodně půjčit 50 tisíc jen za 899 korun měsíčně. Po zapnutí knoflíku televizního přijímače se dozvíte, jak který účet je nejlepší a která banka vám ho poskytne nejlevněji. Při surfování na internetu nezapomeňte důkladně pročíst informaci o tom, s kerým brokerem nejvíce vyděláte na měnovém trhu. A o novinové  inzerci už snad ani nemá cenu mluvit, protože tam jsou vám nabízeny jen ty nejlepší  a nejvýhodnější finanční služby včetně tech nejlepších úvěrových produktů.

Jako gramotní jedinci rozhodně reklamu zavrhněte coby  rozhodující zdroj informací. Snad inspiraci bychom ji nemuseli odepírat ( …u nás získáte úvěr za …) a lze si díky ní rozšířit portfolio možností ( …za službu zaplatíme my vám…). Ale stačí zapátrat po finančně laděných webech a hned se dozvíte o záludnostech a skrytých „ale“ oněch výhodných nabídek. Výsledek celého snažení bude jen zmatek a změť informací, z nichž některé nepochybně osvětlují pouze část skutečného stavu.

Nikdy nemůže žádný příspěvek na finančních portálech poskytnout komplexní informaci. Konkurence je boj a finanční instituce si hodně dávají záležet na tom, aby jejich srovnávání s jinými bylo vedeno na patřičné úrovni. Takové zviditělňování není doménou pouze finančních subjektů, odlišit se od konkurence je záměrem každého rozumného podnikatele.

Ale je pravdou, že finanční oblast a instituce v ní působící dovedly umění „jak se prezentovat před konkurencí“ k dokonalosti.

Výsledkem je potom fakt, že vy sice naleznete různá podrobná srovnání spořících účtů, ale hlavním kritériem bude jen úroková sazba a málokdy se dozvíte, jakým způsobem je výsledný úrok počítán. Samozřejmě, pokud neplánujete do banky uložit milióny, tak může být rozdíl nepatrný, ale je. A zkuste například získat podrobné srovnání životního pojištění pro vaše rizika. Po hodinách práce se dobabráte k tristnímu výsledku, nejčastěji k nule. Přitom tady nejde o cenu. Bohatě stačí, když patříte k rizikové skupině, jakou jsou například potápěči, letci, parašutisté nebo jen obyčejní fotablisté hrající na profesionální úrovni, a máte smůlu. Navíc můžete mít nějaké horší zdravotní předpoklady z hlediska rodinné dědičnosti a veškerá obecná srovnání vám jsou k ničemu.

Naskýtá se možnost se s žádostí o specifickou pojistku obrátit přímo na pojišťovnu. Potom vám hodný pan úředník či úřednice po vysvětlení vaší situace doporučí produkt z nabídky pojišťovny, ve které právě sedíte. Nebo se může s úsměvem omluvit s tím, že produkt na vás sedící pojišťovna nenabízí, například právě proto, že vaše riziko je zahrnuto do výluk. Možná vás úředník přesvědčí k zakoupení jiného produktu, který sice vaši situaci neřeší, ale získáte tak nějaké ty „úspory na stáří“.

Takto obejdete  nebo obešlete všechny možné pojišťovny, kterým aspoň trochu důvěřujete. Pro vás nedůvěryhodné instituce logicky vynecháte, protože nemá význam se nechat pojišťovat u někoho, komu nevěříte, že vám v případě pojistné události vyplatí co by měla.  Celá operace „hledání“ vám zabrala spoustu času a vy jste zjistili, že objevit  specifickou pojistku je víceméně marná záležitost. A když už se tetelíte blahem, že jste pojistku našli, protože vám pán v pojišťovně bude tvrdit, že to je přesně ten produkt, který hledáte, tak si důkladně pročtěte pojistné podmínky. Uvědomte si, že není rozhodující, co vám říká nějaký úředník u přepážky, ale to, co je psáno ve smluvních a pojistných podmínkách.

Vyplatí se zkontaktovat finančního poradce a neostýchejte se ho vyhledávat aktivně, nečekejte, až se vám nějaký ozve sám. Výběr kvalitního poradce je nesmírně důležitý, protože jinak může způsobit více škody než užitku. Dobrých poradců se na našem trhu pohybuje dost a dost a nejčastěji je najdete ve všech velkých finančně poradenských společnostech, pod broker pooly a v neposlední řadě, kvalitní poradce může působit i samostatně. Na celý proces hledání si vymezte dostatek času a od věci není ani určitá finanční gramotnost. Začínající poradci se vám mohou ozvat sami, neboť oni vyhledávají své klienty, ale zde nečekejte velké „poradenské“ zkušenosti.

Poradci, kterého si sami naleznete, hned plně nedůvěřujte, protože nikdo není neomylný a i vám se může stát, že jste se při výběru spletli. Nejlépe proklepnete „svého“ poradce tak, že si od něj necháte zpracovat finanční plán, nalézt výhodnou nabídku hypotéky nebo vyhledat vhodnou pojistku. Potom si následně ověřte, zda nabízené řešení je správné. I zde se počítá  s vaší aktivitou a prací, ale věřte, že pouhé ověřování správností konečného výsledku je jednodušší, než postup s výsledkem vytvořit.

Pokud najdete vhodného poradce a prověříte-li si ho, tak je výhodné s ním navázat dlouhodobou spolupráci. Neváhejte spolu  řešit i další příchozí finanční otázky. Nemusíte hned hledat jiného finančního poradce a ověřovat si jeho práci. Navíc, poradce bude při dlouhodobé spolupráci s vámi  motivován svými úspěchy a vy tak získáte jistotu dobrých rad.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články