Jak na stavební spoření

18.02. 2014 • Spoření

Stavební spoření je produkt umožňující výhodnou formou ukládat úspory se státní podporou, která je však v současnou dobu nižší, než bývala dříve. Stavební spoření trvá šest let a po tuto dobu byste neměli peníze vybírat. V opačném případě byste přišli o státní příspěvky a poplatek, který tvoří 0,5 % z naspořené částky.

Stavební spoření mohou poskytovat pouze stavební spořitelny. Jsou jimi Českomoravská stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a Wüstenrot - stavební spořitelna.

Stavební spoření může mít každý občan České republiky, občan Evropské unie či jiná fyzická osoba s trvalým pobytem, která má přidělené rodné číslo u nás. Stavební spoření není omezené věkem. Může být založeno i dětem s tím, že ho spravují jeho zákonní zástupci.

Blíže o stavebním spoření

Stavební spoření vám umožňuje nejen spořit peníze, ale také požádat o úvěr ze stavebního spoření či o překlenovací úvěr za nižší úrok.

Rozhodnete-li se pro stavební spoření, vyberete si spořitelnu a uzavíráte smlouvu o stavebním spoření. Smlouva se uzavírá na určitou cílovou částku, která by neměla být překročená.

Cílovou částku volte podle toho, jestli chcete jen spořit, či máte v plánu vzít si úvěr. V tom případě by měla být částka vyšší - do částky, do které úvěr plánujete. V průběhu spoření lze cílovou částku navýšit, většinou za poplatek.

Za smlouvu o stavebním spoření rovněž platíte poplatek, a to zpravidla ve výši jednoho procenta z cílové částky.

Fáze spoření

Fáze spoření je dobou, po kterou si majitel či zákonný zástupce stavebního spoření pravidelně spoří peníze. Vklady může na účet vkládat pravidelně i nepravidelně dle smluvené částky. Státní podpora je připisovaná jednou ročně. Doba spoření není omezená. Musí být však minimálně šest let, aby byla částka vyplacená i se státní podporou.

Úvěry ze stavebního spoření

Majitel stavebního spoření si může vzít úvěr ze stavebního spoření. Chcete-li si vzít klasický (a i výhodnější úvěr) musíte splnit určité podmínky, především spořit minimálně dva roky, dosáhnout příslušného koeficientu a určité částky. Konkrétní podmínky si určuje stavební spořitelna sama. Úvěr vždy musí být použitý pouze na potřeby spojené s bydlením. Účel využití peněz se prokazuje.

Pokud si chcete vzít úvěr ze stavebního spoření a nesplňujete podmínky, můžete si sjednat tzv. překlenovací úvěr. Je možné o něj požádat hned po založení smlouvy. Překlenuje dobu do přidělení klasického úvěru. Nevzniká na něj právní nárok. Je jen na posouzení dané spořitelny, jestli vám ho poskytne. Tento úvěr je dražší.

Shrnutí výhod a nevýhod stavebního spoření

Stavební spoření je bezpečný spořící nástroj s příznivým úrokem i státní podporou. I přes omezení dřívějších výhod je stále oblíbeným a výhodným produktem. Musíte však vědět, že peníze, jež do něj vkládáte, nebude po dobu šesti let potřebovat. Další výhody přináší stavební spoření těm, kteří si chtějí vzít úvěr na bydlení či jeho rekonstrukci. Budete ho mít za příznivější úrok, i když na koupi nemovitosti je stále lepší hypotéka s příznivějším úrokem. Peníze ze stavebního spoření (nikoliv z úvěru) lze použít na cokoliv.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Spoření'
Tipy na jiné články