Co je a jak vytvořit pasivní příjem

08.02. 2014 • Tipy a rady

Pasivní příjem nám umožňuje získávat peníze, aniž byste museli kvůli nim pracovat. Co přesně znamená tento pojem a jaké jsou možnosti pasivního příjmu?

O pasivním příjmu

Pasivní příjem je ekonomický pojem, který znamená pravidelný příjem bez nutnosti vynakládat práci. Dosažení vysokého pasivního příjmu vede k finanční svobodě, tj. člověk nemusí pracovat, aby generoval příjem. To je cílem investorů.

Pro získání pasivního příjmu jsou nutné alespoň nějaké předpoklady. Zpravidla minimální změna našeho finančního myšlení a celkové zaměření se na finanční vzdělávání. Někdy je třeba i vysoký základní kapitál a umět přijmout riziko selhání.

Druhy pasivního příjmu

Rozlišujeme několik druhů pasivních příjmů. Seznámíme se nyní s těmi nejvýznamnějšími:

Investice do cenných papírů: Vyžaduje kvalitní finanční vzdělání. V opačném případě člověk nedosáhne pasivního příjmu, ale naopak prodělá. Lidé bez finančního vzdělání často kupují cenné papíry, když jdou nahoru (jsou nejdražší), a prodávají je z paniky, když akcie klesají. Pokud člověk nemá potřebné vzdělání, může využít služeb finančních poradců. Je však nutné si uvědomit, že jejich úroveň je různá. Výhodou investování do akcií je perspektiva vysokého výnosu, vysoká likvidita (použitelnost vložených peněz), nízké poplatky atd. Předtím, než bude člověk investovat, by si měl dobře promyslet své cíle (přípustné riziko, do čeho konkrétně investovat, na jak dlouho atd.).

Úroky z vkladů: Peníze dělají peníze. Abychom si však mohli zajistit tento příjem, je zapotřebí mít velký vstupní kapitál.

Příjmy z podnikání: V tomto případě je myšleno z podnikání, které nevyžaduje vaší přítomnost. Většinou to funguje tak, že si člověk vybuduje vlastní podnik, který vede někdo jiný, a majitel z něj generuje zisky. Lidé mohou mít celý podnik, ale také jeho podíl. Pokud jde o akciovou společnost, je zisk z podílů označován jako dividenda. Akcie jsou cennými papíry, takže v tomto případě už jde o investici do cenných papírů.

Pronájem nemovitostí: Je možné pronajímat byty, doma či komerční prostory. Pronájemce dostává zpravidla měsíční podnájem. Je nutné však, aby zajistil podnájemníkům podmínky pro bydlení, alespoň v případě, že jeho pasivní příjem není tak velký, aby na tyto činnosti za něj obstarávali další lidé.

Autorská, licenční a podobná práva: Pokud se vám podaří něco vynalézt, napsat hodně prodávanou knihu či celkově něco vymyslet, co se pak bude dobře prodávat, získáte báječný pasivní příjem. Pravdou je, že se to podaří jen určité skupině lidí. Není v dnešní době snadné přijít na trh s něčím novým a převratným. Ovšem vyloučené to také není. Uveďme si třeba
Marka Zuckenberga, tvůrce Facebooku.

Internetová reklama: Celkově online prostředí nabízí různé příležitosti pro pasivní příjem. Patří mezi něj např. internetová reklama, affiliate prodej. Dalšími možnostmi jsou např. dropship atd.

Multi Level Marketing: Představuje marketingovou strategii, při které nejsou odměňováni jen ti, kteří výrobky či služby prodají, ale i ti, kteří je do systému přivedli. Jde o kombinaci přímého prodeje a franšízingu. Někteří odborníci se k němu staví kriticky, protože vidí riziko tenké hranic mezi MLM a pyramidou. MLM je však legitimní způsob prodeje.

Dejte si pozor při budování pasivního příjmu

Kdo by nechtěl dosáhnout významného pasivního příjmu, díky kterému by již nemusel pracovat, nebo alespoň si výrazně přilepšil. Pokud se rozhodnete, že se i vy zaměříte na jeho budování, dejte si na internetu pozor na různé podvodné nabídky. Objevuje se jich poměrně hodně a sázejí právě na to, že lidé chtějí rychle zbohatnout. Podvodníci nabízejí často vklady do pochybných aktiv. Abyste si mohli skutečně vybudovat kvalitní pasivní příjmy, je nutné zapracovat na finančním vzdělání a rozumět dobře tomu, do čeho peníze vkládáte.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články