Jak vyjít s penězi?

05.10. 2013 • Tipy a rady

Peníze, peníze, peníze. Ty jsou opravdu velmi důležité a snad každý člověk se s nimi potýká. Problémy zde jsou a vždy budou, je otázkou jak si zařídit své finance tak, aby, jste na konci měsíce koukali do prázdné peněženky. Asi každý chce mít dostatek peněz na vše, co si přeje, nikdo není vyjímkou. Ovšem ne každý tohle alespoň na chvíli zažije, to že si může koupit vše, na co si vzpomene a nemusí se ohlížet na to, že tohle stojí tolik a to druhé stojí tolik, nesledovat, zda tohle je ve slevě či v akci a podobně. Bohužel, v dnešní době slevy a akce vládnou a málokdy si koupíte něco, co není ve slevě a chcete si to koupit jen tak, pro radost, ne protože to potřebujete. Vesměs v dnešní době všichni nakupují levně a hlavně co nejvýhodněji. Hold taková je dnešní doba. Bydlení je rok od roku dražší, ceny energií rostou a také ceny potravin, platy se nezvedají a podobně. Tohle všichni dobře známe, každý máme podobné problémy a tyto informace se na nás valí odevšaď, z každého rohu a jsou znát na každém kroku. No jo, taková situace je, a ač bychom ji moc rádi změnili, my ji bohužel nezměníme ani s tou situací nic moc neuděláme. Musíme se s tímto faktem smířit a vyrovnat se s tím. Jak však dokázat vyjít s penězi? Následující body vám snad pomohou k lepšímu hospodaření s penězi, když máte daleko do výplaty a finančně jste na tom špatně.

UDĚLEJTE SI ROZPOČET

Spočítejte si všechny finance, které máte. Vysypte peněženky a spočtěte celkovou částku, kterou máte k dispozici. Tuto částku vydělte počtem dnů, které zbývají do další výplaty. Vyjde vám číslo, které značí, kolik peněz si můžete dovolit denně utratit. Jakmile tuto částku překročíte jeden den, druhý den budete mít o to menší rozpočet a budete se muset uskromnit.

ŠETŘETE

Zní to ironicky? Vždyť vy přece šetříte, kde se jen dá. Ruku na srdce, opravdu? Dáváte si v práci kávu z automatu? Třeba i dvě denně? Spočítejte si, jakou vám to dá sumu za měsíc. Není lepší si koupit kávu? Vyjde vás to levněji. Jezdíte do práce autem? Kupte si měsíčník a jezděte autobusem. Pokud si kupujete svačiny v kantýně, spočtěte, zda není lepší chystat si svačiny doma. Chodíte na obědy v práci, a přesto vaříte doma? Není lepší si uvařený oběd vzít do práce a ohřát? Ušetříte tak měsíčně pěknou sumu peněz.

VAŘTE ÚSPORNĚ

Udělejte revizi. Ve spíži, v lednici, v mražáku. Zapište si všechny suroviny, které zde máte a vařte ze surovin, které máte doma. Nekupujte zbytečně věci, když máte doma plno surovin, ze kterých můžete uvařit spoustu jídel. Takhle také ušetříte nějakou korunu, což se hodí vždycky. Maso udělejte na způsob, jaký máte rádi, ze surovin upečte bábovku či jinou buchtu a z rajských protlaků udělejte polévku a hned je oběd na stole a na snídani buchta.

ODKLAD

Spousta věcí, které je potřeba zaplatit nemusíte platit hned. Vždycky je nějaká doba na to, aby, jste zaplatili, minimálně týden či čtrnáct dní. Využijte toho a nějaké to placení odložte například na pár dní, kdy vám přijde na účet výplata a budete tak moci zaplatit vše. Problémy dlouhodobě to neřeší, ale na chvíli vám to pomůže.

ZAPOMEŇTE NA OBCHODNÍ CENTRA

Málokdo odolá a něco si nekoupí, když je v obchodním centru. Líbí se vám halenka, tričko, spodní prádlo, boty, šátek a podobně, zná to asi každá žena. Takovýmto obchodům e vyhněte, pokud máte pár korun do konce měsíce. Je to lepší, co oči nevidí, srdce nebolí. Pokud neuvidíte halenku či tričko a pak vás to nebude nikterak bolet a vaše peněženka zůstane ušetřena.

NEVYHAZUJTE LETÁKY

Ve schránce máte letáky a automaticky je vyhodíte do připravené bedny? Nedělejte to. V letácích najdete spoustu akčních výrobnků a spoustu výrobků ve slevě, tudíž se vyplatí vědět, kde je levné mléko, vejce, chléb, rohlík a podobně. Dokonce se dá ušetřit až polovina financí, než při běžném nákupu. A to se určitě vyplatí!

ŠETŘETE ZA TELEFON

Omezit výdaje se samozřejmě dají, začněte třeba u telefonování. Posíláte mnoho textových zpráv a často voláte? Zkuste se zamyslet nad tím, kolik toho je opravdu nutné. Zredukujte textové zprávy a volání na minimum, pouze na to co skutečně potřebujete vyřídit. Náklady se tak o něco sníží.

NE DLUHY!

Pokud jste v tíživé finanční situaci, hlavně si nepůjčujte. Lichváři a různé firmy, které vám zaručí finance ihned, jsou známé. Ovšem půjčíte si pět tisíc a zaplatíte jim deset, čili zase budete pět tisíc v mínusu. Proto je mnohem lepší se nezadlužovat a už vůbec ne u takovýchto firem. Pokud nutně potřebujete finační obnos, půjčte si peníze od rodiny a pouze malý obnos, aby, jste jej mohli zase po výplatě v pořádku vrátit, aniž by vás to zatížilo.

Samozřejmě těmito malými krůčky si neušetříte majlant, ale když poskládáte dohromady pár těchto rad, už jsou to slušné finance, které ušetříte navíc. Korunka ke korunce a finance jsou na světě!

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články